Bitcoin Ajandası

Kripto ATM Sayısı Artış Göstermeye Devam Ediyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto ATM Sayısı Artış Göstermeye Devam Ediyor!

Kripto ATM Sayısı Artış Göstermeye Devam Ediyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Elde edilen verilere göre 2023 yılının ilk çeyreklik döneminde düşüş gösteren kripto ATM sayısına sadece mayıs ayında 1400 ATM daha eklendi.

Kripto para piyasalarında yaşanan sancılı süreç, küresel anlamda benimsenmeyi ve kullanımı tetiklemiş durumda. Özellikle de kripto para ATM’leri ayı piyasası sebebiyle düşüş göstermeye ve azalmaya başlamıştı. Fakat geçtiğimiz ay kripto ATM ağına neredeyse 1400 yeni cihazın eklenmesi dikkatleri üzerine topladı.

Kripto para ATM’leri mayıs ayındaki artışıyla tekrar ilgi görmeye başladı. Bu sert yükseliş, uzun zamandır devam eden kripto para düşüşünü de tersine döndürmüş oldu.

Kripto ATM Sayısında Artış Yaşandı  

Kripto ATM Sayısında Artış Yaşandı  
Kripto ATM Sayısında Artış Yaşandı  

Coin ATM Radar tarafından elde edilen verilere göre küresel anlamda ATM sayılarına 1397 adet daha eklendi. Veri platformu, 2023’ün ilk 4 aylık sürecinde neredeyse 6 bin ATM’nin tarihe karıştığını gösterdi. Böyle bir düşüşün sonrasında mayıs ayı içerisinde kripto ATM’leri genişlemeye ve tekrar hizmet vermeye başladı.

FTX’in iflasıyla başlayan 2023 yılında, regülatörlerin baskıları dikkat çekecek seviyeye ulaşmıştı. Bu durum, global olarak kripto kullanımı ve benimsenmesini tetiklemişti.

Bu yılın başlarında Avrupa ve ABD’de kripto para ATM’lerinin sert olarak düşüş gösterdiğine şahit olundu. Fakat Polonya, Avustralya ve İspanya, ülkede bulunan ATM’lerin sayısını artırdı.

Söz konusu olan bu ATM’ler, kripto para piyasalarına fiyat bazlı olarak fayda sağlamasa da kullanıcıların varlıklarını fiat para birimine dönüştürme imkânı sağlıyor. 2023 yılında Avustralya, 223 yeni kripto para ATM’siyle dünyanın ne büyük 3. ATM merkezi haline geldi.

Bütün bu zorlu süreçlerin sonrasında geçtiğimiz ay 1397 yeni ATM’nin ağa ilave edilmesi dikkatleri üzerine topladı. Şimdilerde dünya genelinde 35 bin 69 adet kripto para ATM’si faaliyet gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir