Bitcoin Ajandası

kripto para atmleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto ATM’leri Kapatılıyor mu?

Kripto ATM’leri Kapatılıyor mu?

Faruk Keresteci Faruk Keresteci -
7 0

Birleşik Krallık mali tutum otoritesi (FCA), ülkede yasadışı faaliyet gösteren bütün kripto para ATM’leri kapatacaklarını duyurdu. Diğer taraftan kripto para hizmeti veren pek çok firmanın da aynı şekilde ATM işletme lisansının olmadığı; yani ülkede aktif olan 81 ATM’nin tamamının kapatılacağı duyuruldu.

Son dönemlerde kripto para varlıklarının hızlı bir şekilde yaygınlık kazanması ile beraber Orta Amerika’da bulunan El Salvador, lider kripto para birimi Bitcoin’i 2021 senesi içerisinde resmi para birimi olarak kabul etmişti. Elbette bu dijital para birimlerinin popülaritesi de bu şekilde artınca, Bitcoin kripto para birimi ATM’leri de dünyanın hemen her yerinde açılmaya başlandı.

Türkiye’ de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde, herhangi bir insanın bir banka kartını kullanmak suretiyle kripto para satın almasına aracılık eden ve dijital cüzdanlara kripto para aktarılmasını sağlayan binlerce ATM bulunuyor. Ancak bu durum, makinelerin bazılarının yasadışı bazı faaliyet gösterdiği gerekçelerini değiştirmiyor. Artık şimdi ise gelen en son dakika haberleri ile Birleşik Krallık, bu konuda çok ciddi ve radikal bir karara imza attı.

Birleşik Krallık’ta Yasadışı Faaliyet Gösteren Kripto Para ATM’lerinin Tamamı Kapatılacak

Gelen son dakika açıklamalarına göre birleşik krallığın finansal düzenleyicisi olarak faaliyet gösteren mali tutum otoritesi (FCA), ülkede yasadışı faaliyet göstermekte olan Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerinin satın almalarını sağlayan bütün ATM’leri kapatacakları yönünde karar kılındı. Ülkede aynı zamanda kripto para hizmeti sunan pek çok şirketinde aynı şekilde bir koyun ATM’si işletmek amacıyla lisansının bulunmadığını dile getiren FCA, bu sebeplerden dolayı ATM’leri tamamen kapatma kararı aldıklarını; Aksi bir durumda ise bu firmalar açısından harekete geçeceklerini duyurdu.

Bu açıklamaları ile beraber birleşik krallık da şu an genellikle süpermarketlerde bulunan ve faaliyette olan 81 kripto para ATM’sinin tamamının yasadışı yöntemlerle kazanç elde etmeye çalıştıklarını belirlendiği açıklandı. Diğer taraftan yetkililer, yapılan yazılı açıklamalarda bu ATM’lerin mali tutum otoritesine kayıtlı olması ile Birleşik Krallık, kara para aklama düzenlemelerine uyması gerektiği ile ilgili ifadelere yer verildi.

Mali tutum otoritesi, daha önce yapmış olduğu çeşitli açıklamalarda ATM’lerde kontrollerinin çok düşük olduğunu açıklamış ve bu sebeple de kara para aklama gibi suçların ortaya çıkabilecek hususunda insanları sık sık uyanmıştır. Ek bir şekilde kurum, daha önce kripto para hizmeti sunan; fakat kara para aklama hususunda gerekli çalışmalara uymayan firmaların bir listesini de kamuoyu ile paylaşması. Bu listenin paylaşılmasından itibaren ülke genelinde 110 kripto para şirketinin Ticaretlerinin durdurulduğu ifade edildi.

 Birleşik Krallık mali tutum idaresi tarafından böylesine radikal bir karar alınmasının ya da alınacağı ile ilgili en büyük gerekçe; ülkede kara para aklama ile terörizmin finanse edilmesi gibi pek çok suç unsurunun özellikle de son dönemlerde kripto paralar üzerinden yaygınlık kazanmasını önüne geçmektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir