Bitcoin Ajandası

Kripto Bankası Silvergate de İflas Etti! Sıradaki Şirket Hangisi?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Bankası Silvergate de İflas Etti! Sıradaki Şirket Hangisi?

Kripto Bankası Silvergate de İflas Etti! Sıradaki Şirket Hangisi?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Kripto para piyasa uzmanı Andjela Radmilac, hızlı ve acılı bir ölümle karşı karşıya olan kripto bankası Silvergate hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca sektördeki diğer şirketlerin durumuna da değindi.

Kripto Bankası Silvergate İflas Bayrağını Çekti

Kripto Bankası Silvergate İflas Bayrağını Çekti
Kripto Bankası Silvergate İflas Bayrağını Çekti

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Silvergate bankası, faaliyetlerini tasfiye edeceğini ve gönüllü olarak tasfiyeye gireceğini duyurmuştu. 8 Mart Çarşamba günü banka tarafından tüm mevduatlara müşterilerine geri ödenirken, iddiaların nasıl çözüme kavuşturulacağı ve varlığının kalıntı değerinin nasıl sürdürüleceği hakkında araştırmalarda bulunulduğu ifade edilmişti. Bir holding olan Silvergate Capital, alınan kararın en son endüstri ve düzenleyiciler çerçevesinde olduğunu belirtmişti.

ABD’li kripto para bankası, ülkedeki birçok büyü ölçekli kripto şirketine ve borsaya finans hizmetleri sunarak sektörün belkemiği olarak faaliyet gösterdiğinden yapılan bu haberler sektörde şok etkisi yarattı. Bitcoin fiyatı neredeyse 1 aydır 21 bin dolar bandında seyrettikten sonra ocak ayının ATL’si olan 19 bin 680 dolara kadar geriledi. Toplam kripto para piyasa değeri de 1 trilyon doların altına düştü. Elde edilen bu veriler, kripto para piyasalarında işlerin kötüye gittiğine işaret ediyor.

Küçük ve Orta Ölçekli Bankalar da Sorun Yaşayabilir

Silvergate ile başlayan domino etkisi piyasalardaki hakimiyetini sürdürürken, arkasındaki kurumlarda da ani ve acılı ölümler gerçekleşmeye başladı. Silikon Valley Bank, ödeme gücüne yönelik olarak neredeyse bir haftalık spekülasyon yaptıktan sonra kapandı. Söz konusu bu kuruluş, şimdiye kadar ülkede kaydedilen en büyük ikinci başarısız bankacılık hikayesi olarak kayıtlara geçti.

Diğer yandan kripto bankası Silvergate’in etkilediği isim sadece Silikon Valley Bank ile sınırlı kalmadı. Söz konusu bankaların faaliyetlerini sonlandırması aylar süreceğinden geri tepmenin kapsamı hakkında henüz bir tam olarak hissedilmedi. Bu esnada banka hamleleri, kripto ve teknoloji sektörüne hizmet sunan daha fazla kuruluşu tehdit etmeye hazırlanıyor. Bu durumda küçük ölçekli diğer kripto bankalarının da müşteri mevduatlarını ödeme konusunda problem yaşayacağından bahsedebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir