Bitcoin Ajandası

Kripto Bot Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Bot Nedir?

Kripto Bot Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1644 0

Öncelikle kripto bot, tüketicilerin doğru bir yatırım strateji belirleyebilmesine yardımcı olan hatta yatırımcının yerine kripto para alım-satım işlemleri gerçekleştiren bir yazılım türüdür. Piyasalarda işlem gören kripto para birimleri genel olarak sık sık fiyat dalgalanmaları yaşayan varlıklardır. Yatırımcılar dünyanın pek çok farklı yerinden, dilediği gün ve saatte dijital varlık satın alarak piyasalara giriş yapabilme imkanına sahiptir. Tüm bu olanaklar tek bir çatı altında toplandığında; yatırımcıların kripto para fiyat dalgalanmalarını anbean takip edebilmesi, yatırım konusunda ciddi kararlar verebilmesi son derece zor olur. Kripto botlar bu aşamada devreye girerek yatırımcıların işini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Kripto paraların pek çok durumda teorik açıdan mevcut optimal işlemlere sahip olabilmek adına fiyat dalgalanmalarına süratle cevap vermesi güçtür. Yatırımcılarsa bu tür dijital para birimlerinden en iyi oranda kar sağlayabilmek adına piyasalara yeteri kadar zaman ayıramayabilir. Büyük oranda kar sağlamak isteyen yatırımcıların tüm dünya borsalarını 24 saat boyunca takip etmesi gerekir ki bu da pek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda yatırımcıların yerine işlem gerçekleştirebilen kripto botlar ya da otomatik araçlar önemli faydalar sağlayabilir.

Kripto para botları, yatırımcılar için kripto para piyasalarındaki verilere erişim sağlayarak çalışır. Her bir yatırımcı API özel ve genel anahtarını tanımlayarak hesabına erişim sağlamasına yardımcı olabilir. Söz konusu bu bilgiler, piyasada bir kripto botun kripto para cüzdan bilgilerine erişim sağlama hakkı elde ettiğinin ifadesidir.

Kripto Bot Kullanımı

Kripto Bot Kullanımı
Kripto Bot Kullanımı

Kullanım amacı yatırımcıların piyasalarda ve dijital varlık dünyasında minimum zamanla maksimum verim elde etmesini sağlamaktır. Yatırımcılar açısından önemli bir araç olan botlar, yatırımcının çok fazla zahmete girmeden trade yapabilmesine, zamandan tasarruf ettirerek özel hayatına vakit ayırabilmesine imkan sağlar.

Öte yandan manuel olarak yapılan trade fazladan mesai gerektirdiğinden yatırımcılar için güçtür. Bu durum genellikle fazla zaman harcamayı gerektirir ve yatırımcıların piyasalardaki fiyat dalgalanmalarını anbean takip etmesine, dolayısıyla vaktinin büyük çoğunluğunu ekran başında geçirmesine neden olur.

Manuel trade için yapılan piyasa incelemelerinde son derece dikkatli olunması gerekir. Baz alınacak göstergeler hakkında doğru kararlar verilmeli, doğru analiz yorumları göz önünde bulundurulmalıdır. Göze alınan risk ve beklentiler çerçevesinde trade yapılabilir. Tüm bunların aksine kripto bot kullanımı tüm bu risklerin ve zorlukların önüne geçerek yatırımcıya önemli bir kolaylık sağlayabilir.

Kripto bot yazılımları manuel trade için gerekli olan incelemeleri yatırımcı için analiz ederek al-sat için en uygun zamanın algoritmik hesaplamalarla belirler. Bu sayede de piyasa şartlarının belli olduğu aşamada trade imkanı sunar.

Kripto Bot Türleri

Kripto bot türleri yatırımcılar açısından merak edilen konulardan bir diğeridir. Genellikle kullanım amacı ve stratejisine göre değişiklik gösteren türleri; trende göre al-sat yapan botlar, coin borçlanmalı botlar, piyasa yapan botlar ve arbitaj botlardır.

  • Arbitraj botlar bot türleri arasında en popüler olanıdır. Dijital bir varlığın en ucuz olduğu piyasadan satın alınarak başka bir piyasada kar payıyla satmaya imkan tanır. Piyasalar arasında gözlemlenen farklı fiyatlar, kar stratejisi olarak ifade edilir.
  • Trend doğrultusunda işlem yapan botlar hali hazırdaki kripto varlığın anlık olarak fiyat değişimlerini takip ederek kar payı elde etmeye çalışır.
  • Piyasa oluşturan botlar en kısa sürede kar sağlayabilmek adına birçok alım-satım emri verir. Böylelikle malın alım-satım uç fiyatlarını belirleyen makasın oluşumunu sağlayan bu botlar, oluşan makas farkı çerçevesinde yerine getirilen emirlerle kar sağlayabilir.
  • Bor türlerinin sonuncusu olan coin borçlanmalı botlar ise vadeli işlemlerde kullanılır. Dijital varlığın vade oranının ayarlanması ve dijital varlık borçlanmasında önemli bir etkendir.

Kripto Bot Sistemi Nasıl İşler?

Sistemini kısaca özetleyecek olursak; yatırımcı tarafından belirlenen koşullar dahilinde karı en üst düzeyde tutabilmek için en uygun zamanda alım-satım fırsatı sunar. Bu yazılımlar süreç boyunca yatırımcının gösterdiği fiyat, hacim, zaman ve trade gibi faktörler doğrultusunda karın yüksek olduğu an al-sat sinyalleri vererek işlemleri kendiliğinden gerçekleştirir.

Kripto Bot Yasal mı?

Piyasalarda ciddi avantaj elde etmek isteyenler için önemli bir yere sahip olan kripto botlar pek çok farklı soru işaretini beraberinde getirir. Bu sorulardan biri de kripto botların yasal olup olmadığıdır.

Türlerinin büyük çoğunluğu yasal olmasıyla bilinir. Bu tür yazılımlar genellikle dijital varlık piyasalarını ve ticaret potansiyelini en üst seviyelere taşıyabilmek adına tasarlanmış yazılımlardır. Her ne kadar kripto botlar yasal olsa da, her alanda olduğu gibi bu yazılımlarda da dolandırıcılık gibi eylemler söz konusu olabilir. Bu nedenle de yatırımcıların herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına dikkatli olması gerekir.

Yatırımcıların zengin olmak hayaliyle plansız ve stratejisiz hamlelerde bulunması olumsuz sonuçları doğurabilir. Bazı bot türleri ilk etapta yatırımcı için düşük oranlarla kar sağlarken, hesap bakiyesinin yükselmesiyle karlılık oranı da artış gösterebilir. Bu durumda yatırımcının kripto botlarla elde edeceği kar miktarının, yatırım miktarıyla ilişkili olduğunu da unutmaması gerekir. Yüksek meblağlarla işlem yapan yatırımcının elde ettiği kar da yüksek olacaktır. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir