Bitcoin Ajandası

Kripto Cüzdanı Yedeklemek Neden Önemlidir? Yedekleme Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Cüzdanı Yedeklemek Neden Önemlidir? Yedekleme Nasıl Yapılır?

Kripto Cüzdanı Yedeklemek Neden Önemlidir? Yedekleme Nasıl Yapılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Kripto cüzdanı yedeklemek, yatırımcıların kripto varlıklarına ve diğer varlıkları erişimi kaybetme riskinin önüne geçmeyi sağlayan bir durumdur. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse; bir yatırımcı kripto cüzdanını başarılı bir şekilde yedeklediğinde o cüzdanı kaybetse ya da cüzdanı hasar görse dahi fonlarını kurtarabilme şansına sahiptir.

Kripto cüzdanı yedeklemesi yapabilmek için iki farklı yöntem kullanılır. Bunlardan biri manuel yedekleme olurken, diğeriyse otomatik bulut yedeklemedir. Otomatik bulut yedekleme yöntemi hem daha yeni hem de daha kolay kullanıma sahip olmasıyla sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Kripto Cüzdanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kripto Cüzdanı Nedir? Ne İşe Yarar?
Kripto Cüzdanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kripto cüzdanı yedeklemenin öneminden bahsetmeden önce kripto cüzdanının ne olduğu ve ne işe yaradığını kısaca özetleyebiliriz. Kripto piyasalarında herhangi bir kripto para birimiyle ticaret yapamaya başlamadan önce bu varlıkları güvenle saklayacak alanlara ihtiyaç duyulur. En basit tabirle yatırımcının, parasının varlığını ispat edebileceği, işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebileceği ve gerektiğinde bakiyesini kontrol etmesini sağlayacak yazılımı kripto cüzdanı ya da dijital cüzdan adı verilir.

Kripto para cüzdanları, yatırımcının hesabına ait bilgiler, özel anahtarlar ve açık anahtarlardan meydana gelen bir yazılımdır. Söz konusu olan bu yazılım, dijital paranın kendisini değil, o paranın varlığını ispat eden verileri muhafaza eder. Sahip olunan kripto varlığın ispatı, farklı bir hesaba transfer işleminin gerçekleştirilmesi ya da blok zinciriyle etkileşime girilmesi gibi durumlarda bahsi geçen anahtarlar kullanılır.

Kripto Cüzdanı Yedekleme Nedir? Neden Önemlidir?

Kripto cüzdanı yedekleme, bir yatırımcının kripto alım-satımı gerçekleştirirken sahip olduğu varlık verilerini mevcut cüzdanından farklı bir alanda saklaması olarak ifade edilir. Kripto cüzdanını doğru bir şekilde yedeklemek, olası bir durumda kripto varlıkları kaybetmenin önüne geçer. Dolayısıyla yatımcıların kripto cüzdanı yedeklemesi neredeyse hayati bir önem taşır.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kripto cüzdanı yedekleme için iki farklı yöntem bulunur. Maunel yedekleme ve otomatik bulut yedekleme. Otomatik bulut yedekleme hem daha teknolojik ve yeni hem de kullanıcısına kolay bir kullanım imkânı sağlaması sebebiyle sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Manuel Yedekleme Problemleri

Bazı durumlarda yedekleme ifadeleri ya da tohum ifadeleri olarak nitelendirilen kurtarma ifadeleri, kripto para cüzdanının kaybolması, imha edilmesi ve bu gibi durumlarda bir kripto cüzdanı tarafından kontrol edilen varlıklara erişimi korumanın bir yoludur. Koruma ifadeleri genellikle 12 ila 24 kelime arasında değişiklik gösterir

Kripto cüzdanı yedeklemek için kullanılan manuel yönteminin kurtarma ifadeleri, insanları anlaşılması mümkün olmayan bir karakter dizisini hatırlamaya zorlayan eski sistemden farklıdır. Her ne kadar kolay bir kullanım için çeşitli geliştirmeler yapılmış olsa da kurtarma ifadelerinin birçok kişi açısından güvenli bir kullanım sağlamasının zor olduğu da aşikardır. Açığa çıkan kurtarma ifadeleri ve kaybolan kurtarma ifadelerinin üzücü öyküsü sebebiyle devamlı olarak çalınan kripto para damlası bulunur. Yatırımcılar kurtarma ifadelerine aşina olmadığından bu alanda kullanılabilecek en iyi uygulamalar hakkında da fikir sahibi değildir. Örnek olarak; yatırımcının kurtarma şifresini kesinlikle internet üzerinden kimseye göstermemesi gerekir. Bununla beraber kurtarma şifresini şifrelenmemiş bir halde herhangi bir bilgisayar ortamında da saklamaması önemlidir.

Kurtarma ifadeleriyle alakalı yaşanan sorunlardan bir diğeri de modern kullanıcı deneyimlerinden faydalanma imkânı sunmamasıdır. Yatırımcılar cüzdanını geri yüklediğinde ya da başka bir cihaza aktardığında kurtarma ifadesindeki sözcükleri manuel olarak girmeyi gerektiren birçok adımlı süreçten geçmek durumundadır. Bu durumun zor olduğunu söylemek mümkün olmasa da otomatik bulut yedeklemeye kıyasla dezavantaj olarak değerlendirilebilir.

Otomatik Bulut Yedekleme

Otomatik bulut yedekleme, daha önce de bahsettiğimiz üzere kripto cüzdanı yedekleme konusunda en çok tercih edilen yöntemdir. Bitcoin’in internet sitesinin kurtarma ifadelerinin alışılmadık ve verimsiz olmaları gibi iki önemli kusuruna verdiği yanıt olarak nitelendirilen bir yöntemdir.

Bitcoin sitesinde kullanılan çok zincirli kripto cüzdanı, kullanıcılarına kurtarma şifrelerini daha aşina oldukları şifrelerle kullanmalarına olanak sağlayan bir yazılımdır. Herhangi bir kurtarma ifadesinin başka bir deyişle sözcükler kümesinin bir kriptografik anahtardan daha tanıdık olması gibi bir şifre de kurtarma ifadesinden daha tanıdıktır.

Otomatik bulut yedekleme, özel anahtarların bulutta şifrelenerek saklandığı ve kullanıcının daha fazla cüzdan oluşturdukça otomatik olarak güncellenir. Tercih edilen tek bir özel parola, Google Drive ya da Apple iCloud hesabında gizlenen bir dosyanın şifresini çözecektir. Cihaza erişimin kaybedilmesi durumunda Bitcoin’in cüzdan uygulamasını yeni bir cihaza indirebilmek ve şifreyi girerek bütün varlıklara erişim sağlayabilmek mümkündür.

Diğer yandan bir şeyleri kurtarabilmek adına saklama hizmetleriyle bağlantılı bir şifreleme ve bulut depolama karışımı oluşturarak kullanıcının yükünü azaltmak için merkezi teknolojilerden faydalanarak kendi kendine saklama hizmeti oluşturabilmek de mümkündür.

Bir kripto para cüzdanını bulut yüklemesinden kurtarabilmek ya da içe aktarmak da daha kolay ve tanıdık bir işlem olarak bilinir. Kripto cüzdanı yedekleme konusunda önemli bir yere sahip olan bulut yedekleme yalnızca iki adımla gerçekleştirilir.

Otomatik bulut yedekleme, kripto varlıkları korumanın en iyi yoludur. Bu sistem, güvenliği ve kolay kullanılabilir olması sayesinde ön plana çıkar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir