Bitcoin Ajandası

Kripto Dolandırıcılarına Elon Musk’tan Sert Tepki!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Dolandırıcılarına Elon Musk’tan Sert Tepki!

Kripto Dolandırıcılarına Elon Musk’tan Sert Tepki!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
5 0

Tesla kurucusu Elon Musk, sahte bir kripto para projesini desteklediğini aksettiren ve deepfake ile hazırlanmış olan videoya sert tepki gösterdi. Yakın bir zamanda attığı tweetle iddiaları reddeden Musk, videodaki kişinin kendisi olmadığını söyleyerek kripto dolandırıcılarına sert eleştirilerde bulundu.

Kripto Dolandırıcıları Her Yöntemi Deniyor  

Kripto Dolandırıcıları Her Yöntemi Deniyor
Kripto Dolandırıcıları Her Yöntemi Deniyor

Hafta başından bu yana sosyal medya viral olan sahte video, yatırımcıları yüzde 30 getiri vadeden bir kripto para birimine çekmeyi amaçlıyor. Elon Musk’ın görüntülerine yer verilen videoda birçok Dogecoin yatırımcısı, videoda Musk’ın sesinin robotik ve anlaşılamayacak seviyede olduğuna dikkat çekerek bir problem olduğunu fark edebildi. Bir Twitter kullanıcısı ve Dogecoin hayranı atmış olduğu tweetle videonun korkunç bir deepfake olduğunu söyledi.

Dogecoin kurucu ortağı olan Bily Markus ise konuyla alakalı atmış olduğu tweetinde böyle bir sahtekarlığa kanacak olan yatırımcılarının zaten parayla yollarını ayırması gerektiğini söyledi.

Deepfake, mevcut bir görüntüdeki kişinin yapay sinirler kullanılarak başka bir kişinin görüntüsüne dönüştürüldüğü bir içerik çeşididir. Bu içerik türünde herhangi bir kişinin normal şartlarda hiç söylemediği şeyleri söylemesi ya da bulunmadığı yerlerde bulunması sağlanabilir. Bu teknolojide yüksek kalitede içerikler üretebilmek son derece maliyetli olurken, içerik üretiminde çoğunlukla çekişmeli üretici ağ tercih edilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir