Bitcoin Ajandası

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1696 0

Piyasada yatırımcıların açgözlü ya da korkmuş olup olmadığını anlamaya yarayan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, CNNMoney tarafından geliştirilen bir göstergedir. Hisse senetleri ve menkul kıymetlerle alakalı olarak piyasa duyarlılığını belirlemeyi amaçlayan bu gösterge, daha sonrasında Alternative.me tarafından kendi yorumuyla tasarlanarak piyasaya sürülmüştür.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi kripto borsası için 0-100 arası puanlama yapıyor. Korku için 0-49 arasında verilen puan borsada minimum düzeyde değerlendirme yapıldığını ve arzın fazla olduğuna işaret ediyor. Açgözlülük için verilen 50-100 arası puan ise çok fazla değerlendirme yapıldığını ve balon ihtimalini gösteriyor. Genel olarak baktığımızda Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin kategorileri şu şekilde ölçeklendirilir:

 • 0-24 puan arası (turuncu): aşırı korku
 • 25-49 puan arası (sarı/kehribar): korku
 • 50-74 puan arası (açık yeşil): açgözlülük
 • 75-99 puan arası (yeşil): aşırı açgözlülük

EKripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin belirlenmesinde etkili olan piyasa faktörleri ise şunlardır:

 • Oynaklık
 • Piyasa Momentumu/Hacmi
 • Anket Sonuçları
 • Sosyal Medya
 • Bitcoin Hakimiyeti
 • Google Trends

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde yaşanan değişimleri tespit etmek, borsaya girerken ya da çıkarken yatırım stratejisini belirlemede önemli fayda sağlayabiliyor. Buna göre 0 puan yatırımcıların aşırı derecede korktuğuna işaret ederken, 100 puan ise aşırı derece açgözlü olduklarını ortaya çıkarıyor. Bunun ortası olan 50 puansa piyasaların ortalama olarak tarafsız olduğuna işaret edebiliyor.

Endekse göre korku halinde olan piyasalar kripto para birimlerinin minimum oranda değerlendiğini ifade ediyor. Piyasadaki aşırı korku durumu yatırımcılar açısından panik yaratıp varlıkların satışına neden olabiliyor. Korku durumu ise piyasanın uzun süreli olarak ayı piyasası olduğunu göstermezken, bu durumun aksi ise açgözlülüktür. Yatırımcıların açgözlü olması durumunda balon ihtimali ortaya çıkıyor. Açgözlülüğün aşırıya kaçması durumunda ise aşırı talep ortaya çıkacağından fiyatlarda yapay bir artış yaşanabilmesi mümkündür.

Duygular Neden Bir Yatırımcının En Kötü Düşmanıdır?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto para borsasına yatırım yapan bir insan için en büyük düşman duygularıdır. Duygular çoğunlukla mantığın önüne geçtiğinden yanlış bir yatırım stratejisi ve hamlesine neden olabiliyor. Bu durumun neticesinde yatırım çoğu zaman zarara dönüşebiliyor.  

Başarılı bir yatırım gerçekleştirmek isteyen tüketiciler kripto para satın alırken, satarken ya da yatırımını planlarken çoğunlukla destekleyici verileri göz önünde bulundurur. Grafikleri inceleyen, piyasa duyarlılığını göz önünde bulunduran ve temel bilgileri analiz edebilen yatırımcılar, bu sayede daha sağlam adımlarla ilerleyebilir. Fakat tüm bu bilgilerin dışında Kripto Korku Endeksi ile Açgözlülük Endeksi de yatırımcılara önemli veriler sağlayabilir. Elbette ki yatırım yaparken Kripto Korku Endeksi’nin önemi oldukça büyük olurken,  bu verileri tek başına değerlendirmek doğru değildir. Her bir veri göz önünde bulundurulduğunda piyasanın genel hissini anlamaya katkı sağlayacaktır.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinin Faydaları

Kripto Korku Endeksi ve Açgözlülük Endeksi, piyasa duyarlılığı konusunda yaşanan değişim ve gelişmeleri takip edebilme konusunda yardımcı olur. Piyasada yaşanan önemli gelişmeler piyasaya giriş ya da çıkış yaparken bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Bu durumun en basit örneği olarak son 3 aylık dönemin totaldeki kripto para piyasa değeri ile kıyaslanan endeks değerleri gösterilebilir.

Bu verilere göre 26 Nisan 2021 tarihinde Açgözlülük Endeksi 73 puandayken, Kripto Korku Endeksi’nde 27’ye kadar düşerek kritik bir dalgalanmanın dip noktasını ortaya koyuyor. 12 Mayıs 2021 tarihinde ise 68 puanda olan Açgözlülük Endeksi Korku Endeksi’nde 26 puana düşerek başka bir düşüş trendinin başladığını gösteriyor.

Bu örneklerde Korku ve Açgözlülük Endeksi yatırımcılara bir alım ya da satım fırsatı bulabilme, borsadaki satış dalgasını öngörebilme gibi konularda yardımcı olduğunu ispat ediyor. Bu endeks pek çok yatırımcı duygularıyla hareket etmesinin doğru olup olmadığını, tepkilerin piyasaya uyumlu olup olmadığını anlamaya da yardımcı oluyor. Ancak yatırımcıların her zaman yapacağı hamlelerinde Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin yeterli olacağını söylemek de mümkün değildir.

Öte yandan bu endeks kripto piyasa döngüsünün uzun vadeli analizlerinde yeterli değildir. Boğa ya da ayı piyasası süresince pek çok kez açgözlülük ve korku döngüsü oluşabilir. Bu durumun dalgalı piyasalarda giriş ya da çıkış yapan yatırımcılara faydası olabilirken, birikim yapmak isteyen yatırımcılar için olumsuz bir durum olarak değerlendirilir. Birikimini tutmak isteyen tüketicilerin uzun vadeli yatırım tahmininde bulunabilmek için piyasadaki farklı veri ve analizlere de bakması gerekir.

Kripto para borsasında her zaman için tek bir grafik ya da analiz baz alınarak yatırım yapılmaması önerilir. Piyasalarda herhangi bir kripto parayı satın almadan önce her yatırımcının kendi araştırmasını yapması ve kaybı önem teşkil etmeyecek miktarda yatırım yapılması faydalı olacaktır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Eleştirileri

Korku ve Açgözlülük Endeksi Eleştirileri
Korku ve Açgözlülük Endeksi Eleştirileri

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa duyarlılığı ve bazı temel ölçütleri tek bir çatı altında toplayıp özet haline getirmenin en kolay yoludur. Her ne kadar bu yol hakkında pek çok farklı eleştirilerde bulunulsa da, çoğu zaman yatırımcının daha mantıklı hamlelerde bulunmasına yardımcı oluyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi için tüketici ve yatırımcıların Google Trends, sosyal medya, kripto para piyasalarındaki veri ve grafikleri takip etmesi gerekir. Bu endeksi kendi analizlerine dahil etmek isteyen yatırımcıların ise dengeli bir bakış açısıyla farklı ölçüt ve göstergelerden faydalanması yeterlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir