Bitcoin Ajandası

Kripto Ödülleri Nasıl Kazanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Ödülleri Nasıl Kazanılır?

Kripto Ödülleri Nasıl Kazanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Eğitim, öğretim, alışveriş, ödemeler, iş ve yatırım gibi alanlar artık sanal ortamda yerini almıştır. Yatırım da dijital ortama taşınmıştır ve kripto ödülleri bu alanda sıkça rastlanan terimler arasında yer alır. Kripto ödülleri ne demektir, bu ödülleri kazanmanın yolları nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilir ve kripto ödüllerini nasıl kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kripto Nedir?

Kripto Nedir?
Kripto Nedir?

Sanal yatırım özellikle son dönemlerde pek çok yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Dijital yatırımcılıkta şansını denemek ve kazanım elde etmek isteyen bireyler öncelikle bu alanla ilgili birtakım kavramları vâkıf olmak durumundadır. Bu alanda kullanılan kavramlar ne kadar detaylı bir biçimde öğrenilirse yatırım o kadar bilinçli gerçekleştirilebilir. Kripto, bu terimlerin başında geldiği rahatlıkla söylenebilen bir kavramdır.

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto, sanal ya da dijital olarak mevcut bulunan ve işlemleri güvenceye almak amacıyla kriptografi kullanımı sağlayan para birimi biçimleridir. Kriptonun kripto para şeklinde kullanımı da oldukça yaygındır. Söz konusu para biriminin merkezi bir emisyon ya da düzenleyici otoritesi bulunmamaktadır. Fakat yapılan işlemleri kaydetmek ve bununla birlikte yeni birimler oluşturmak amacıyla merkezi olmayan bir sistem kullanılır.

Kripto para biriminin işlemleri doğrulamak amacıyla banka kullanmayan bir dijital ödeme yöntemi olduğu söylenebilir. Kripto ödemeler reelde taşınan ve el değiştiren fiziksel paraya karşın sadece bir online veritabanında belirli birtakım işlemleri tanımlayan dijital girişler olarak mevcut bulunur. Kripto para birimi fonları aktarıldığı zaman işlemler halka açık bir kayıt defterine kaydedilir. Kripto paraların cüzdanlarda muhafaza edildiği bilinir.

Söz konusu para birimleri para sahiplerince güncellenmekte olan ve elde tutulan bütün işlemlerin bir kaydı olan blok zinciri isimli dağıtılmış bir halka açık kayıt defteri üstünde çalışmaktadır. Bunun yanı sıra coin imalatı gerçekleştiren karmaşık matematiksel sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla bilgisayar gücünden faydalanmayı içeren madencilik isimli bir süreçle oluşturulmaktadır.

Bunun yanı sıra kullanıcılar aracı kurumlardan para birimleri satın alabilirler. Daha sonra bu para birimlerini kriptografik cüzdanlar kullanmak sureti ile muhafaza altına alabilir yahut da harcayabilirler. Kripto para birimine sahip olmak somut hiçbir şeye sahip olmamak anlamına gelmektedir. Sahip olunan şey emniyetli bir üçüncü taraf bulunmadan bir kaydı ya da ölçü birimini bir bireyden diğerine taşımaya müsaade eden bir anahtardır.

Kripto paralar satın alındıktan sonra hırsızlıktan ya da birtakım saldırılardan korunmalıdır. Bu koruma için de çevrimiçi yazılımları bulunan kripto cüzdanları yahut da fiziksel cihazlar kullanılır. Bazı borsaların direkt olarak platformda saklamayı zahmetsiz hale getiren cüzdan hizmeti mevcuttur. Fakat bütün borsalar ya da alıcı kurumlar otomatik bir biçimde cüdan hizmeti sunmamaktadır.

Kripto paraların geleneksel bankacılık sistemine ilk alternatif oldukları bilinmektedir. Bununla birlikte önceki ödeme yolları ile geleneksel varlık sınıflarına bakıldığı zaman kuvvetli avantajlar barındırdığı görülür. Ayrıca merkezi otorite olmadığı için bir devletin başına olumsuz bir durum geldiği zaman bile kripto paralar emniyette kalmaya devam eder.

Kripto paraların saklanabilmesi için soğuk cüzdan ya da sıcak cüzdan kullanımı sağlanabilir. Soğuk cüzdan özel anahtarı emniyetli bir biçimde saklamak amacıyla çevrimdışı elektronik cihazları kullanmaktadır. Sıcak cüzdan ise varlıkların özel anahtarlarını koruma altına almak amacıyla online yazılım kullanmakta olan kripto para depolamasını tanımlar.

Kripto Ödülleri Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Kripto ödülleri kazanmanın bazı yolları vardır. Kripto ödülleri kazanmak için tercih edilen bu yollar farklı başlıklar altında açıklanabilir.

Kripto Paralarının Bir Bölümünü Stake Etmek

Kripto ödülleri kazanmak için en sık tercih edilen yöntemlerden biri staking’dir. Pek çok kripto para birimi Proof of Stake mutabakat sistemi kullanımını tercih etmektedir. Bu sistem, merkezi olmayan ağların ödeme işlemcisi yahut da bir banka mevcudiyeti bulunmadan bütün işlemlerin doğrulanarak güvence altına alınmasını sağlar. Bu tür kripto para birimleri sayesinde varlıkların bir bölümü belli bir zaman dilimi adına bir staking havuzuna kilitlenir ve sadece ağın emniyetine katkı sağlandığı için ödül kazanılabilir.

Birey eğer bu para birimini uzun vadeli olmak sureti ile elinde tutmak isterse bu son derece mantıklı bir seçenek olacaktır. Yani boşta kalmasındansa birey onu kendisi için çalıştırabilir.

Kripto Paraların Bir Bölümünün CeFi ile Ödünç Verilmesi

Doları geleneksel tasarruf hesabı içerisinde tutmak ve anlam taşıyan bir gelire sahip olmak bazı zamanlar güç olabilmektedir. Fakat stablecoinler oldukça benzer bir tavsiyeyi mümkün kılmaktadır. Kripto varlıklarının bir bölümünün stablecoin olarak tutulması için cezbedici getiri sunan, artan miktarda merkezi finans ya da CeFi ürünü meydana gelmiştir.

Doları Stablecoine Dönüştürmek

Kripto ödülleri dendiği zaman her ne kadar akla gelen yöntemlerden birisi olsa da staking ödüllerinin potansiyel bir dezavantaja sahip olduğu söylenebilir. Bu dezavantaj oynak olabilen yerel kripto para biriminde ödeniyor olmasıdır. Fakat USD Coin ve Dai gibi dolara sabitlenmiş olan stablecoinleri alıp tutmak suretiyle de ödül kazanmak mümkündür.

Varlıkların Bir Bölümünün DeFi Uygulamaları ile Ödünç Verilmesi

Kripto ödülleri konusunda çok daha yüksek bir getiri amacı ile daha yüksek potansiyel riskten memnun olan bireyler kripto paralarının bir bölümünü DeFi uygulamaları vasıtasıyla ödünç vermeyi deneyebilir. DeFi, gelişimini sürdürmekte olan bir teknolojidir. Bu sebeple bu protokolleri denemeye karar verenler kaybetme ihtimalini de göze alabileceği için daha fazla yatırım yapmadıklarından emin olmalıdırlar.

Geleneksel finansal tekliflerden potansiyel anlamda çok daha yüksek getiriler için DeFi hem şeffaf hem de eşler arası borç vermeyi etkinleştirebilen bir yapıya sahiptir. Kripto para birimlerini de DeFi borç verme protokollerine sağlamakta olan yatırımcılar borç alanlara borç verme koşuluyla ödül alabilirler. Tabi ki bunun için DeFi uygulamaları ile uyum sağlayan bir kripto cüzdanına ihtiyaç duydukları da kaçınılmaz bir gerçektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir