Bitcoin Ajandası

Çin’den, Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha Geldi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin’den, Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha Geldi!

Çin’den, Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha Geldi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Çin hükümetinin verdiği bu kararla 31 Aralık tarihinde kripto para alanında işlemleri de olmak üzere yasa dışı finansal faaliyetlerde hiçbir kuruluş veya birey internet üzerinden pazarlama yapamayacak. Bu konuda izin verilmediğini belirten yönetmelik taslağı yayımladı.

Çin Halk Bankası, Çin Merkez Bankası ve diğer Çin devlet kurumlarının birleşmesiyle hazırlanan düzenlemenin, herhangi bir kuruluş veya bireyin “sanal para birimi işlemlerini” içermesine yönelik yasa dışı finansal faaliyetler adına internet pazarlama hizmetleri sağlamak adına izin verilmemişti. İzin verilmemesi şartının koşulmasıyla birlikte, taslaklar 31 Ocak’a kadar kamuoyuna açıklanacak.

Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha

Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha
Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha

Çin hükümeti tarafından Mayıs 2021 tarihinde kripto para madenciliği üzerinden baskı uygulanmadan öncesinden bu yana kripto para birimlerinden konu üzerinde sert bir duruş sergilendi. 24 Eylül tarihinde ise Çin, tüm kripto para birimlerinin işlemlerini yasa dışı ilan ederek geçen Aralık ayı döneminde de Pekin’de Bitcoin madencilik ekipmanıyla ilgili bir anlaşmazlığı içeren dava üzerinde kalındı. Yerel mahkeme için Bitcoin madencilik sözleşmesinin de “geçersiz” olduğu hususunda karar oluşturuldu.

İnternet Dolandırıcılığının Yaşandı

Çin hükümetinin son dönemlerde kripto paraları içeren farklı çeşitleri olan internet pazarlama dolandırıcılığının da yaşandığı raporlara ilan edildi. 24 Aralık tarihinde de Sichuan eyaletinde, Çin vatandaşları üzerinden kripto paralara yatırım yapılması üzerine ikna çalışmaları uygulamaya alındı. 500’den fazla kurban verilmesi üzerine 22 milyon ABD doları üzerine daha üstlerde bir internet dolandırıcılığı yaşandığı meydana çıktı. Bir yıldan fazla süren soruşturma ve yargılamalar sonrasında davaya karışan 590 kişi yargılamaya alındı ve mahkum edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir