Bitcoin Ajandası

Kripto Para ATM Sayısı Artıyor: 40 Bine Dayandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Para ATM Sayısı Artıyor: 40 Bine Dayandı!

Kripto Para ATM Sayısı Artıyor: 40 Bine Dayandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
4 0

Coin ATM Radar tarafından elde edilen verilere göre dünya çapında kripto para ATM sayısı büyük ölçüde artış gösterdi. Şimdiye kadar 614 operatör tarafından 70’in üstünde ülkede 39 bin ATM kurulumu gerçekleştirildi.  

Dünya Çapındaki Kripto Para ATM Sayısı Artış Gösterdi

Dünya Çapındaki Kripto Para ATM Sayısı Artış Gösterdi
Dünya Çapındaki Kripto Para ATM Sayısı Artış Gösterdi

Kripto paralara karşı ilgi her geçen gün artış gösterirken, küresel açıdan adapte olma çalışmaları devam ediyor. İlk aşamada dijital olarak hayatımıza giren bu projeler, fiziki olarak gerçek hayatta kendisine yer bulmaya çalışıyor.

Popülaritesiyle beraber kullanımı da büyük ölçüde artış gösteren kripto para ATM’leri büyüme tablosunda pozitif olarak etkisini gösteriyor.

614 operatörün 77 farklı ülkede kurulumunu gerçekleştirdiği 39 bin ATM, bu yılın üçüncü çeyreğinde 2262’den 1600’e kadar geriledi. Fakat yılın ilk iki çeyreklik dönemine kıyasla rakamların yavaşlamasına rağmen olumlu yönde bir izlenim sağlayabiliyor. Söz konusu olan bu artış eğilimi, sayının 1000 ATM’ye doğru ilerleme kaydettiğini 2017 Ocak döneminde başlangıç gösterdi. 2020 Eylül dönemi itibariyle dünya çapında 10 bini aşkın makineyle ciddi bir artış yakalayarak bugünkü verilere ulaştı.

Yüzde 3,8’i Avrupa’da

Elde edilen verilere göre Ocak 2017 döneminde 969’un üzerinde Bitcoin ATM’si bulunurken, kurulum sayısında yüzde 3925 artış yaşandı. Bugün aktif olarak çalışan ATM’lerin küresel yüzdesi yüzde 3,8 ile Avrupa’ya ait olurken, yüzde 1,1’i diğer ülkelere aitti.   

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir