Bitcoin Ajandası

Kripto Para Borsalarında Neden Fiyatlar Farklıdır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Borsalarında Neden Fiyatlar Farklıdır?

Kripto Para Borsalarında Neden Fiyatlar Farklıdır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto para borsaları üzerinde oluşan farklılıklarına en iyi Bitcoin üzerinden örnek vererek anlatılabilir. Dolar Euro ve sterlin gibi para birimlerinde fiyatlar arz ve talep üzerinden hareketlilik gösterir ve bu faktörler en çok etkili olan durumlardır. Aynı düşünce ile Bitcoin fiyatında da etkileyici faktörleri arz ve talep olarak düşünmeliyiz. Benzer olarak Bitcoin üzerinden oluşan arz üzerinde yaşanan artışta fiyat artar talep durumuna göre düşüş göstermektedir. Bir de bunların etkilenmesinde üçüncü etken de küresel gelişmelerdir.

Borsa konusunda genel bir bakış açısı kripto para borsalarında da geçerlidir ve alıcıların sayısında fazlalık varsa fiyat artışı görülmekteyken satıcıların alıcılardan çok olduğu piyasada fiyatlarda düşüş yaşandığı görülmektedir. Bu durum formüle döküldüğünde ise alım fazla olduğunda fiyat artar, satış talebi de fazla olduğunda fiyatta azalma görülür. 

Bazı ülkelerin BTC fiyatları diğer ülkelerle kıyaslama yapıldığında bazen %20 ya da %30 oranlarında daha fazla fiyattan satışa çıktığı görülür. Bu durumun nedeni o ülkede oldukça fazla alım talebi oluşmasından kaynaklanmaktadır. Böylelikle kripto para borsaları için gelecek yoğun alım istekleri fiyatta görülen artışla sürmeye devam edecektir.

Kripto para borsalarında Bitcoin haricinde bir başka kripto para birimleri olarak altcoinler ele alınırsa, belli başlı ülkelerde daha çok yaygın olarak kullanıldığı söz konusu olur. gün içinde kullanılan bu coinler ticaret üzerinde ya da alışveriş anında da kullanıma açık olduğundan diğer borsaların kapsamında daha yüksek fiyattan değerlendirmeye alınacaktır. Güney Kore gibi ülkeler kripto para piyasalarında aşırı talep gördüğünden dolayı bazı sitelerin değerlendirmelerine göre işleme alınmama kararı ile çıkartıldı. Bu gelişmeye yönelik ise Ripple (XRP) gibi altcoinler üzerinde değer kaybı yaşandı. Bu durumda Güney Kore piyasaları buna benzer altconler üzerinden daha fazla yüksek hacimle fiyatlanmaya başlandı.

Kripto para borsalarından Türk piyasasında ise bu durum fiyatlarda oluşan farklılıklarda daha çok değişken yapıya sahip olarak gözlemlenmiştir. Mesela Bitcoin ele alındığında büyük bir yükseliş anında büyük fiyat farkları oluşturmuştur. Bu durumdan dolayı ülke içinde alıcılar Bitcoin üzerinden yoğun talep görmüştür. Satış için oluşan talep de olmadığından elde olan dijital varlıklar elde tutulduğundan fiyat farklılıklarını oluşturmuştur.

Alım üzerinden ise fazla olan satışta durgun olan bir piyasa mevcutsa alım bu sefer satışları geçtiğinden değerlerde yukarıya doğru bir yükseliş görülmüştür. Bu durum üzerine de tam tersi olarak satışlardan da yükseliş görüldüğünde fiyat aşağı doğru bir eğilim göstermeye daha çok meyilli olacaktır.

Tüm bunların dışında bir de Türkiye içerisinde olan Bitcoin ve Altcoin Alım Satım Merkezi olan Cointral Exchange’de düşük tutulan komisyon oranları ve uluslararası borsalardan kaynaklı elde edilen yüksek likidite girişleri ile en uygun oluşan fiyatlar kullanıcıya sunulmaktadır. Cointral Exchange’in en avantajlı durumlarından yararlanabilmek için de yatırımcı ya da kullanıcı üye olarak işlemlerini anında gerçekleştirebilir.

Kripto Para Fiyat Endeksi Hangi Bilgileri Sunar?

Kripto Para Fiyat Endeksi Hangi Bilgileri Sunar?
Kripto Para Fiyat Endeksi Hangi Bilgileri Sunar?

Kripto para borsalarında fiyat endeksleri fiyat üzerinde en çok ticaret hacmine yönelik bilgileri bulundurur. Genelde kripto para birimleri güncel olan piyasa fiyatlarında arzla çarpım sonucunda piyasa değerlerinden belirli coinlerde son 24 saat olarak belirlenen toplam ticaret hacimlerinden elde edilir.

Bitcoin Fiyat Endeksi Verileri Nereden Geliyor?

Bitcoin para birimi en başta olmakla birlikte diğer kripto para birimleriyle fiyat endekslerinde elde edilen veriler tamamen kripto para borsalarından ele geçmektedir. Kripto paralar eşliğinde görülen faaliyetlerin çoğunluk kısmı borsaların üzerinde gerçekleşir ve yatırımcılar buna uygun görülen alım ve satım fiyatları da burada borsalarda gerçekleşir. Bu nedenle coin piyasaları da değerlere ait en doğru veriyi elde etmede yine aynı şekilde borsaları kaynak olarak kullanır.

Fiyatlar borsa üzerinden farklılık gösterir ve kripto fiyat endesklerinde her zaman en doğru fiyatı bulabilmek için birçok borsa üzerinden veri elde etme tercih edilir.

Popüler herhangi bir coin düşünülse de IOTA’nın 30 kadar piyasası varken Bitcoin ya da Ethereum gibi yaygın olarak ticaret ağında kullanılan bir coin üzerinden yüzlerce piyasa görülür.

Borsa üzerinden endekslerde gerekli verilerin toplanması işlemlerini kolaylaştırmak üzere API (Uygulama Programlama Arayüzü) çözümlerini sunarlar.

API, basit olarak farklı yazılımlar üzerinden standart oluşan formatlar ile iletişim kurmak ve veri ya da mesaj alışverişlerini sağlamak için olanak tanıyan bir mekanizma olmak koşuluyla oluşturulmuştur.

API; uygulamalar üzerinden veri tabanları ve internete bağlı cihazların arasında bağlantı kurmakta ve veri teslim etmekte gidiş geliş işlemlerini sağlamak için arada bir kurye görevini taşımaktadır.

Fiyat Endeksi Nedir?

Fiyat Endeksi Nedir?
Fiyat Endeksi Nedir?

Fiyat endeksi, çeşitli kripto para birimlerinde fiyat üzerinden piyasa değerlerini de listeleme alan bir web sitesi ya da platformdur.

En iyi anlaşılacak örnekleri söylemek gerekirse; CoinMarketCap, WorldCoinIndex ve CryptoCompare bulunmaktadır. Bu siteler üzerinde çoğunluk olarak kripto para birimleri an içinde fiyat bilgilerini kullanıma sunsalar da çeşitli kripto paralar üzerinde gelişimi kontrol altında tutabilmek için karşılaştırma maksadıyla iyi anlamda oluşan kaynaklardır.

Fiyat endeksleri, özgün fiyat endeksleri üzerinde listeleme kriterleri gibi fonksiyonlara bağlı olarak, yeterli seviyeye gelerek oluşan ticaret hacmiyle bu sürece sahip olması durumunda piyasadaki tüm coin ve tokenleri listelerler. Bunlarla birlikte çoğu bilinen ve tanınan kripto para borsaları ve fiyat endeksleri piyasada erişilebilmekte kolay olan coin’lerin çoğunda listeleme yaptığı için, yüzlerce ayrı kripto para borsasından veri toplamayı gerek görmeden de tüm kripto para piyasasına hakim olmayı sağlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir