Bitcoin Ajandası

Kripto Para Dünyasında Hayvan Terimleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Dünyasında Hayvan Terimleri

Kripto Para Dünyasında Hayvan Terimleri

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Finans ve kripto para dünyası hakkından her zaman hayvan terimleriyle karşılaşılır ve bu hayvan terimlerinin de ayrı yarı anlamları vardır. Piyasa içerisinde bulunanlar bu terimlere hakimdir ve analizleri bu şekilde daha çok güçlendirirler. Açıklamalarda bu terimlere ne kadar yer verilirse okuyucular için analizlerin anlaşılır olması da bir o kadar zorlaşıyor. Özellikle de Bitcoin ve kripto paralarda yeni olan kişiler her zaman bu sorularla kendi içlerinde çözüme kavuşmaya çalışıyorlar.

Kripto Para Dünyasında Kullanılan Hayvan Terimleri

Kripto Para Dünyasında Kullanılan Hayvan Terimleri
Kripto Para Dünyasında Kullanılan Hayvan Terimleri

Boğa

Kripto para dünyasında yatırımcılar bulundukları piyasada gördükleri hareketliliği birden fazla ifadelerle güçlü açıklamalar oluşturarak dile getirirler. Özellikle de her alanda boğa ve ayı piyasası daha yaygın kullanılmaktadır. Yatırım piyasaları kapsamında boğalar ilk olarak en önemli yere sahip olan terimin başında gelir. Boğa piyasası alış üzerinden baskı yaratır ve alış hacminde satıcı hacmine göre çok daha fazla görülür.

Özellikle para piyasaları yukarı yönlü bir harekete geçtiğinde boğa sezonu diye adlandırılmıştır. Tam olarak şu anda kripto paralarda olan yükseliş boğa sezonu olarak tanımlanmıştır.

Boğa piyasası öncesinde tahminlerinin yapılıp yapılmayacağı üzerine de merak uyandırır. Kripto para dünyasında yatırımcılar için boğa sezonuna girilen geçmiş fiyat hareketlerinde fark yaratabilirler. Bu sebepten dolayı da boğa sezonu içerisinde girilen geçmiş dönemde oluşan fiyat hareketleri fark edilebilir.

Bu nedenle boğa sezonu girildiği geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığı takdirde görülebilir. Boğa sezonu içinde genel olarak piyasa hacimleri açısından etkileşime geçen durumlar meydana çıkar. Boğa piyasası içerisinde ne kadar etkileyeceği ve sürdüreceği piyasa içerisinde olan ürünler ve ortama göre değişiklik gösterir.

Kripto para dünyasında bazı dönem içerisinde boğa piyasası içerisinde haftalık, aylık ve yıllık dönemsel dilimlere göre şekillenir. Bazı ürünler içerisinde bunlara göre de daha genel kapsam içinde döngü olarak boğa piyasası süreci tamamlanır.

Arz ve talep dengesi oluştuğunda bu durumdan boğa piyasası ve boğa piyasası zamanı da etkilenir. Boğa piyasası içerisinde ne kadar süreceği sanal paralarda güvenirlilik, entegrasyon ve bilinirlik ve kat edilen yol veya trend yönüne göre şekillenme sağlar.  Bu nedenle de boğa piyasası süre olarak ne kadar devam edeceği de çok merak uyandırmaktadır.

Ayı

Ayı piyasası anlamı ise sadece forex işlemlerinde olmamakla birlikte finansal piyasalar için kullanılır. Mesela hisse senetleri, tahvil piyasası sıkça kullanılan bir terim olmuştur. Ayı piyasası, bir yandan da İngilizce bearish olarak da geçmektedir. Genelde de piyasalarda karamsarlık olarak farklı bir durum yaşandığında fiyatlarda uzun bir zaman daha düşü trend olur ve bu beklentilerin olduğu durumlarda kullanılır. Finanslar araçlar açısından ayı piyasalarında giriş yaptığını söylemek için öncelik olarak ana trendlerde aşağı yönlü olması beklenir. Bunlarla beraber daha önceden oluşan tepede seviye %20 aşağı yönlü olması gerekmektedir.

Ayı piyasası tahmini olarak ne kadar sürer bilinmeden fiyatlarda uzun bir düre daha düşmeye geçilme dönemi beklenmektedir. Ayı piyasası etkisi kripto para dünyasında piyasada olan taleplerin ürünlere olan etkisinin azaltılmasıdır. Taelp azaldığında kimse o ürünü almak istemez e bu sefer fiyatlarda da düşme meydana gelir.

Altın Ayı Piyasası- Borsa Ayı Piyasası

Altın Ayı Piyasası- Borsa Ayı Piyasası
Altın Ayı Piyasası- Borsa Ayı Piyasası

Altın ayı piyasası ise altın fiyatları uzun bir süre daha düşük kalır. Fiyatlar bu işlem anında aşağı yönlü eğilim gösterir ve bu eğilimi de devam ettireceğini gösterir. Borsa içerisinde ayı piyasası da borsa endeksinde uzun bir süre daha düşük kalma durumu yaşayabilir. Bu işlem sürecinde ise hisse senetlerinde fiyat olarak aşağı yönlü bir eğilim gösterir. Bu eğilim de devam edeceğini ifade edebilir.

Altın fiyatları kapsamında örnek verilecek olursa 2000’lerin başında 2011 yılı sonları gibi dönemlerde uzun süren yükseliş trendleri bir anlamda da boğa piyasası yaşanmaktadır. Fakat 2013 yılında hemen hemen 2011 tepe fiyatı seviyesi 1900 dolar ons ile 1500 dolar ons seviyesine kadar gerileme yaşayarak durumda farklılık yarattı. Tam olarak bir önceki tepe seviyesine göre yaklaşık %30 oranlarda bir düşüş yaşanarak ve altın fiyatlarında resmen ayı piyasası etkisinde giriş yapılmış oldu.

At

Kripto para dünyasında piyasa içerisinde “ölü ata yatırım yapmak” diye kullanılan ifadeyi, fiyatı yerinde sayarak değişiklik görmeyen ve kazanç getirme ihtimalinde de beklenti içine girilmesine izin vermeyen yatırım enstrümanları için kullanılır.

Şahin

Şahin, duruşu ile de anlaşılacağı üzere taviz verme konusunda sert olan ve sıkı para politikalarını da savunanlar açısından tam olarak izah eden kişilere yönelik kullanılan bir terimdir.

Siyah Kuğu

Beklenmeyen bir gelişme sonucunda piyasalarda yaşanan bir anda gelişen hareketler için kullanılır.

Güvercin

Kripto para dünyasında güvercin tutumu, kripto para ve finans piyasalarında oluşan gevşek politikaları temsil eder.

Kedi

Varlıklar üzerinden yüksek fiyatlara ulaşım sağlanmasının ardından sonraki düşüşten sonra tekrar bir miktar daha yükselme yaşanacağını anlatan bir terimdir. Bir topun belirli bir yükseklikten düşmesi sonrasında yere çarpıp tekrar bir miktar yükseliş göstermesine de benzetilebilir.

Kanarya

Piyasalarda görülen sert düşüşler ya da daha ilerisi için çöküşler olarak kullanılan ve dikkatli olması gerekilen zamanlar için siyah kanarya tabiri kullanılır.

Fil

Fil ya da markette fil, piyasada bir anda alt üst olabilme durumunu ifade eden bir terimdir.

Kelebek

Sadece ekonomi içerisinde değil birçok alanda kullanılan kelebek etkisi terimi, küçük bir gelişme ya da değişikliğin sonucunda etkisinin çok daha büyük olayları tetikleyebileceğini ifade eder.

Balina

Kripto dünya piyasasında balina, ilgili piyasada zenginler için kullanılan bir terim olmakla birlikte bir kripto para birimi olarak hisse senedi ya da değerli bir varlıktan elinde daha fazla bulunduran kişi ya da kişiler için kullanılır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir