Bitcoin Ajandası

Kripto Para Düzenlemelerinin Mart’ta Kongreye Sunulması Bekleniyor?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Para Düzenlemelerinin Mart’ta Kongreye Sunulması Bekleniyor?

Kripto Para Düzenlemelerinin Mart’ta Kongreye Sunulması Bekleniyor?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
32 0

Elde edilen bilgilere göre göre kripto para düzenlemelerinin PWG ve geçmiş dönemlerdeki Tether tartışmalarına yönelik olduğu biliniyor.

Blockworks’un konuya ilişkin raporuna göre ABD’de stabil kripto para düzenlemelerini içeren bir yasa tasarısı önümüzdeki günlerde kongrenin oylamasına sunulabilir. Yasa tasarısının ayrıntılarına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Düzenlemelerine Yönelik Tasarılar Bu Ay İçinde Sunulabilir!

Kripto Para Düzenlemelerine Yönelik Tasarılar Bu Ay İçinde Sunulabilir!
Kripto Para Düzenlemelerine Yönelik Tasarılar Bu Ay İçinde Sunulabilir!

Stablecoin olarak ifade edilen kripto para birimleri ve rezervlerinin düzenlenmesine yönelik tasarının Mart ayı içerisinde kongreye sunulması bekleniyor. ABD Temsilcisi Josh Gottheimer tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz ay, benzer şekilde kripto para düzenlemelerini içeren tasarının erken taslağı hazırlanmıştı. Üstelik taslağı hazır olan bu tasarının banka ya da çeşitli finansal kurumun çıkardığı kripto para birimlerini de kapsayacak nitelikli bir tanım tavsiyesinde bulundu.

Anonim kaynaklara göre kripto para düzenlemelerinin ve genel olarak yasa tasarısının amacı, Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’ndan (PWG) stabil kripto birimlerine yönelik raporla ilişkili olduğu düşünülüyor. Diğer yandan PWG, kripto para ihraççılarının, bankaların mevcut düzenlemelerinde olduğu gibi Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC)’nun düzenlenmesini yönünde önerisinde bulunuyor. Tasarının içeriği hakkında bazı anlaşmazlıkların yaşandığı belirtilse de düzenlemenin genel itibariyle kripto para birimleriyle alakalı olduğu biliniyor.

Düzenlemelerin Amacı Merak Konusu Oldu!

Kripto para düzenlemelerinin amacı ve tasarının içeriği piyasanın gündemine oturdu. Hali hazırda stabil kripto para birimleri ABD’de minimum sayıda düzenleyici gözetime sahip sıradan bir kurum ya da grup tarafından verilebilir. USDT ihraç eden Tether, düzenleyiciler açısından derinlemesine incelendi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Tether, rezervlerini yanlış bir şekilde açıkladığı için yaptırımla karşı karşıya kalmıştı. Ayrıca Tether ve kardeşi Bitfinex, 3 yıl öncesinde eksik fonların üzerini örttükleri iddiasıyla New York Başsavcılığının radarına girmişti.

Blockcahin Derneği üyelerinden Ron Hammond, yaklaşan kripto para düzenlemesine yönelik tasarının ihraççılara denetim getireceğini, bu sayede Tether gibi çeşitli tartışmaların önüne geçilebileceğini ifade etti. Aynı zamanda yine bu kripto para düzenlemesinin hükümetin farklı yerlerde merkez bankası dijital para birimi geliştirilmesine olanak sağlayabileceğine de dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir