Bitcoin Ajandası

Erdoğan, Kripto Para Düzenlemeleriyle İlgili Detayları Verdi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Erdoğan, Kripto Para Düzenlemeleriyle İlgili Detayları Verdi!

Erdoğan, Kripto Para Düzenlemeleriyle İlgili Detayları Verdi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dünkü konuşmasında kripto para düzenlemelerinin detaylarıyla ilgili alana değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada esnasında kripto para düzenlemelerinin detayını verdi ve hazır olduğunu açıkladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağını söylenen yönetmelik için ana akım medyaya yansıyan bilgilere göre bu düzenlemenin içerisinde vergi de yer alıyor. Kapsamlı elde edilen bilgilere göre Bitcoin ve altcoin’lerden oluşan bu ekosistem içerisinde ticarete sıkı denetimler gelmeye devam ediyor. Ayrıca Amerika ve Avrupa’daki benzerlerinden daha katı kurallarla karşı karşıya kalınabilecek.

Kripto Para Düzenlemelerinin Detayları

Kripto Para Düzenlemelerinin Detayları
Kripto Para Düzenlemelerinin Detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısı üzerinden kripto varlık çeşitleri tanımlama işlemi uygulandı. Bu paraların çıkarılma sürecinin yanında dağıtımı ile alım gücüne de değinildi. Öne çıkan maddelerden öne çıkan ise ilk olarak saklama hizmetinin kimin yapacağı oldu. Saklama hizmeti sunabilecek borsalar içerisinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gözetiminde çalışabileceği daha iyi ihtimal olarak görülüyor. Ayrıca bu şirketler üzerinden MASAK’ın denetim yapacağı ve BDDK’nın ise sağlıklı bir piyasa ortamının oluşması için ortamı gözleyeceği de bildirildi. Bu şirketlerde asgari sermaye şartı gibi bazı kriterlerin aranacağı şartlar üzerinde belirtildi.

Vergi Geliyor mu?

Söz konusu düzenlemelerin kapsamında ise Türkiye’de bulunan yatırımcıların özellikle merak ettiği vergi konusu da yer aldı. Vergilerin, “döviz alım satımındaki gibi stopaj yoluyla” gerçekleşeceğine yönelik beklentilerin olması yönüyle eski Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, 2021 yılının ortalarında kripto düzenlemesi hakkında “Batı Avrupa, Amerika’dan daha sıkı bir düzenleme getirileceğinin” sinyalini vererek ön bilgileri içermişti. Ayrıca:

“Serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa veya Amerika benzeri düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili esas düzenlemeleri 2024’te olacak” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir