Bitcoin Ajandası

Kripto Para Ekonomisinde Hindistan %640 Pakistan %711 Büyüdü!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Para Ekonomisinde Hindistan %640 Pakistan %711 Büyüdü!

Kripto Para Ekonomisinde Hindistan %640 Pakistan %711 Büyüdü!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Kripto para ekonomisinde blok zinciri analiz şirketi olan Chainalysis, ülke içerisinde büyüme sağlayan Hindistan’ı Asya, Güney Asya ve Okyanusya bölgelerini en hızlı büyüyen piyasalardan biri haline getirdi. Pakistan ve Vietnam’da olan adaptasyon oranları da her geçen gün hızla artış görüyor.

2021 yılı içerisinde kripto paralar için çok ciddi anlamda büyümeye ulaşan ve rakamları geçmeyi başaran Hindistan, ekonomik anlamda sorunlar yaşayan ülkelerde de adaptasyon hızlı şekilde yükselmeye devam ediyor. Kripto para ekonomisinde bu bölgelerden biri de Asya. Sonrasında ise politik anlamda birbirlerinin rakibi olan Hindistan ve Pakistan ön plâna çıkıyor.

Kripto Para Ekonomisinde Hindistan ve Pakistan’ın Yanında Vietnam!

Kripto Para Ekonomisinde Hindistan ve Pakistan’ın Yanında Vietnam!
Kripto Para Ekonomisinde Hindistan ve Pakistan’ın Yanında Vietnam!

Blok zinciri analiz şirketi olan Chainalysis’e göre bu iki ülke arasında oluşan veriler son 12 ayda Hindistan’da %640, Pakistan ise %711’lik büyüme olarak belirlendi. Chainalysis’in raporuna göre, hemen hemen Haziran ayına kadar ülkeler arasından alınan kripto para miktarını tahmin eden bir metrik kullanılarak hazırlandı. Rapordan elde edilen verilere göre Hindistan ve Pakistan’ın yanında bir de Vietnam’da da çok ciddi bir kripto para benimsenmesi yaşanıyor.

Merkezi olmayan borsalar üzerinde hareket bu üç ülke arasında oranlara bölünmesi üzerine Hindistan %59 ile Pakistan ve Vietnam’ın önüne geçiyor. Hindistan içerisinde ise özellikle, kripto bağlantılı girişim sermayesi yatırımları da sayı olarak son dönemde ciddi şekilde artmıştı.

Yasak mı? Kısıtlama mı? Vergilendirme mi?

Hindistan üzerinde uzun süredir kripto paralar hakkında gündem oluşmakta ve sürekli olarak olumsuz açıklamalar yapılmakta. Resmi ağızlardan da gelen bu açıklamalar üzerine ülke içerisinde kripto paraların tamamen yasaklanacağı ya da kısıtlanacağı endişelerini artırsa da, bu konuda somut bir adım atılmaması da dikkatlerden kaçmıyor. Chainalysis’e göre ise, şu andaki en büyük olasılık hükumetin kripto paralardan vergi alması…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir