Bitcoin Ajandası

Kripto Para Grafikleri Nasıl Takip Edilir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Kripto Para Grafikleri Nasıl Takip Edilir?

Kripto Para Grafikleri Nasıl Takip Edilir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Kripto para grafikleri okuması için teknik analiz bilgisi de gerekmektedir. Hem Bitcoin grafik okuma konusunu hem de kripto para grafikleri konusunu incelemeye başlayalım.

Teknik Analiz Nedir? Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Teknik Analiz Nedir? Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır?
Teknik Analiz Nedir? Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Kripto para grafiklerinde teknik analiz, piyasaların geçmiş hareketlerini inceleyerek, geleceğe dair tahmin yürütmek olarak bilinir. Fiyat trendinin yönündeki artma ya da azalma, destek ve direnç noktaları kripto para grafiklerinden teknik analiz aracılığıyla saptanabilir.

Teknik analiz, en başta trendi anlamak üzerine kurulur.

Piyasada bir fiyat artışı ya da düşüşü olur mu sorusu teknik analizde cevap aranan öncelikli şeydir. Teknik analizde, fiyatların paternler veya döngüler içinde hareket ettiğini kabulü etmek söz konusudur.

Teknik analiz içinde yer alan bu grafik okuma bilgileri, piyasayla ilgili haberler ve genel psikolojiyle birleştirilince ortaya çıkan bir veriyle ticari adımlar atılır.

Bir ürünün değerli olup olmama durumu teknik analizin konusu değildir. Teknik analiz bütünüyle matematiksel bir bakış açısıyla konuya yaklaşır ve en tarafsız sonucu yansıtmaya çalışır.

Teknik Analizin Avantajları

Temel analizde olduğu gibi kripto para grafiklerinde de takip edilmesi gereken yer sayısı çok çeşitlilik göstermez. Bir tane coin grafik okuma sürecinden birçok bilgiyi elde etmek mümkündür. Sadece fiyatlar ve ticaret hacimleri üzerinden grafik okumak dahi genel bir tespit yapmakta yararlı olabilir.

Grafik okumayla piyasanın nasıl ilerleyeceğini anlama olanağı bulunur. Teknik analiz bilgisiyle geçmiş üzerinden gelecek izleme ve ilerlemesi sağlanır.

Borsa Grafik Okuması

Kripto para piyasaları temelde 3 fiyat hareketi göstermesiyle bilinir. Fiyat yukarı, aşağı ya da yatay yönlü bir seyir izler.

Fiyatın yukarı doğru çıkışta bulunduğu modelde boğalar, baskın güç olarak bilinirken tersi bir durumda ise ayılar baskın güç olarak kabul edilmektedir.

Yatay seyirde bulunan piyasanın birikim ve borçta vade uzatma durumları olumlu olarak yorumlanır.

Kripto Para Grafik Paternleri

Kripto para grafiklerinde oluşan paternler, fiyatın sonraki durağı hakkında önemli bilgi sağlar. Paternler, trendin dönmesi veya devam etme gibi durumlarla ilgili yardımcı olur. Bunun yanında paternler, boğalar veya ayılar lehine fikir verir.

Kripto paralar için en çok kullanılan grafik paternleri hakkında bilgi verelim:

 • Trend Üzerinde Dönüş Belirten Paternler: Kulp ve Fincan ve omuz baş omuz formasyonları, dip ya da çifte zirve, yükselen veya alçalan takoz,
 • Trendin Süreceğini Belirten Paternler: Bayraklar, flamalar, alçalan veya yükselen takozlar,
 • Bilateral Paternler: Simetrik üçgenler, yükselen ya da alçalan üçgen formasyonları,
 • Bilateral paternlerin, her iki yönde de sonuçlanma durumu söz konusudur. Her iki tarafa da sert bir hareket gelme ihtimalini yansıtır,
 • Forex’te kullanılmasıyla bilinen birçok grafik paterni, kripto paralar için de geçerli durumdadır.

Trendin yönünü belirlemek için farklı opsiyonlar da söz konusudur. Bunları da açıklamayı faydalı görüyoruz:

Higher High, Higher Low: Bu paternin, boğaların lehine bir özellik gösterdiği bilinir. Fiyatın yükselmeyi sürdüreceğini ve trendin aynı yönde süreceğini gösterir. Fiyatların önceki zirvelerini geçeceğini ve düşüşlerin önceki seviyeleri kadar olmayacağı bilgisini de verir.

Lower High, Lower Low: Bu paternin, ayıların lehine olduğu bilinmektedir. Fiyatlarda düşüşün süreceğini ve trendin düşüş yönünü muhafaza edeceğini gösterir. Bu paternde fiyatlar, önceki zirve seviyelerini geçememesi ve her düşüşte yeni bir dip seviye kaydedilmesiyle öne çıkar.

Kripto para grafikleri üzerine aktardığımız bu bilgilerden, kripto para grafiğini okuyarak genel trendi görmek ve büyük resmi yorumlamak için faydalanılabilir.

Bazen indikatör ve grafikler arasında birtakım uyuşmama durumları meydana gelebilir. Yükselen bir trend halinde fiyat, higher high olarak bilinen yüksek tepe yaparken indikatörün bunu desteklememesi durumu oluşabilir.

Düşen bir trend halindeyse lower low olarak ifade edilen seviyeler yaşandığında, indikatörün bunu gösterememe durumu ortaya çıkabilir. Benzer bir uyuşmazlık durumunda fiyatta bir düşüşün oluşacağı her zaman ihtimal dahilinde görülmelidir.

Topluluk psikolojisi ile yakından ilişkili olan Elliott Dalgaları gibi farklı fiyat paternlerinin varlığı da bilinmektedir. Bununla birlikte kripto para grafiklerinde fraktal analizi de çokça kullanılan bir diğer yöntem olarak kendini belli eder.

Trend Kanalları Ne Anlatıyor?

Trend Kanalları Ne Anlatıyor?
Trend Kanalları Ne Anlatıyor?

Borsa ve Bitcoin grafik okumada, trend kanalları genellikle göz ardı edilir. Trend kanallarını ayrıntılı olarak incelemek yararlı olacaktır.

Kripto para grafiklerinde okuma aşamasında bir kripto paranın fiyatının 2 paralel çizgi arasında hareket ettiği görülüyorsa bu durum, bir kanalın oluştuğunu gösterir. Bu kanallar, grafik üzerinde yukarı, aşağı ya da yanlara doğru eğilme yapabilir.

Fiyat bir trading kanalı üzerinden yukarı doğru kırılma gösterirse bu durum, fiyatın daha da yükseliş göstereceği manasına gelir. Kanal büyüklüğü ne kadarsa volatilite de o oranda yüksek olacaktır. Bu, aynı zamanda elde edilecek kârların da küçük kanallara nazaran daha fazla olabileceğini gösterir.

Kanallarla ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bahsedelim:

Yükselen bir kanalda, kanalın altına yakın olan bir bölgeden alım yapmak ve üst bölgeye yakın bir yerden pozisyondan çıkmaya çalışılmalıdır. Trend yükseliş gösterdiği için short’lamak ihtiyacının oluşup oluşmayacağına karşı tetikte olunmalıdır.

Aşağı doğru hareket gösteren bir kanalda, kanalın üst bölgesine yakın bir yerde pozisyonu short’lamaya ve dip bölgeye yakın yerlerden uzaklaşmaya çalışılmalıdır. Trend düşüş gösterdiği için meydana gelen aşağı yönlü kanalda long pozisyon başlatmaya karşı dikkatli olunmalıdır.

Kripto para graiklerinde okuma rafik okuma aşamasında kanallarla ilgili aktardığımız bu bilgiler, başlangıç seviyesinde yetecektir.

Borsa Grafik Okuma Sürecinde Kripto Para Seçimi

Borsa grafik okuma konusundaki kavramlar ve süreç öğrenildikten sonra hangi kripto para üzerine bir seçim yapılacağını karar vermek önemlidir.

Kripto para grafik okuma aşaması ve Bitcoin grafiği okuma aşaması kıyaslaması yapıldığında Bitcoin’in grafiğini okumak daha zorlu olarak bilinir.

Borsa grafik okumada yapılan en büyük hata, konuyla ilgili temel bilgiler öğrenildikten sonra heyecana kapılıp hemen ticarete başlamaktır. İlk başta küçük miktar paralarla başlamakta bir mahzur yoktur. Hatta borsa grafik okuma terimleriyle ilgili bir aşinalık edinene kadar büyük paralara geçmemek çoğu tarafından önerilmektedir.

Borsa Grafik Okuma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para grafikleri değerlendirmede bulunurken acele etmeden doğru kararlar almaya çalışılmalıdır.

 • Heyecana kapılıp borsa grafiğine bir okuma yapmadan öğrenilen bilgilerden çok fazla uzaklaşılmamalı.
 • En kârlı ve en riskli yatırımları daha iyi görebilmek için saatlik grafiklere bakılması yaygın okuma şekillerinden biri olarak bilinir.
 • En önemlisi de grafik okuma sürecinde asla pes etmemelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir