Bitcoin Ajandası

Kripto Para Hacmi Nedir? Neden Önemlidir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Hacmi Nedir? Neden Önemlidir?

Kripto Para Hacmi Nedir? Neden Önemlidir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto para hacmi, genellikle bu türden bir dijital varlığında piyasalarda ne kadar popüler olduğunu, ne sıklıkta alınıp satıldığını gösteren bir veridir. Bu durumu bir örnekle izah etmek gerekirse; Bitcoin’e yatırım yapmayı planlayan ya da hali hazırda Bircoin’i olan bir yatırımcının piyasalardaki genel durumu analiz etmesi için Bitcoin hacmine bakması gerekmektedir. Bu veri sayesinde Bitcoin ile alakalı gerçekleştirilen tüm işlemleri görebilmek ve bilgi edinebilmek mümkündür.

Kripto Para Hacmi Nedir?

Kripto para sektörüne yeni adım atan ve bu alanda yatırım yapmak isteyen birçok tüketici bilgi edinebilmek adına çeşitli konularda araştırmalar yapmaktadır. Kripto para hacmi de bu alanda sıklıkla merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Kripto Para Hacmi Nedir?
Kripto Para Hacmi Nedir?

Kripto para hacim, herhangi bir dijital para biriminin kripto dünyasında ne kadar bilindiğini, tanındığını, popülerlik kazandığını ya da ne sıklıkla alınıp satıldığını ortaya koyan verilerdir. Genellikle son 24 saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık ya da daha geniş kapsamlı sürelere yönelik olarak hesaplanabilmektedir.

Yatırıma konu olan kripto paranın piyasa değeri, alım için bir fırsat olup olmadığı tespit edebilmek adına geçmiş verilerini inceleyebilmek ya da diğer dijital varlıkların işlem hacimleriyle kıyaslama yapabilmek için önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Kripto para hacminin büyük olması, o para birimine yapılan yatırımların ve yönelen yatırımcıların sayısının artmasına neden olabilmektedir.

Herhangi bir kripto para için değerlendirilen yatırımı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecek pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisiyse kripto para hacim olarak ifade edilmektedir. Piyasa değeri en büyük olan ve kripto paralar arasında son derece popüler olmasıyla bilinen Bitcoin’in işlem hacmiyse merak konusudur. Ayrıca bunun dışında “Kripto para hacmi neden önemlidir?”, “Kripto para işlem hacmi düşerse ne olur?” ya da “Kripto para işlem hacmi artarsa ne olur?” gibi sorular da konuyla alakalı en çok merak edilenler arasında yer almaktadır.

Kripto Para Hacmi Neden Önemlidir?

Kripto para işlem hacminin önemine birkaç örnek göstermek gerekirse;

  • Piyasadaki mevcut trendi teyit etme,
  • Genel olarak piyasa koşullarını kavrayabilme,
  • Piyasa okumayla beraber doğru bir yatırım kararı almaya katkı sağlama,
  • Kripto paranın geleceğine yönelik değerlendirmeye yardımcı olma,
  • Diğer kripto para birimleriyle kıyaslama imkanı sunma gibi alanlarda fayda sağlaması, bu verinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Kripto para hacmi, herhangi bir dijital varlığını değerini belirleyebilme konusunda en önemli faktörlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle de kripto para yatırımcıları tarafından diğer verilerle beraber mutlaka takip edilmesi gerekmektedir.

Kripto Para Hacmi Düştüğünde Ne Olur?

Kripto Para Hacmi Düştüğünde Ne Olur?
Kripto Para Hacmi Düştüğünde Ne Olur?

Kripto para işlem hacmi piyasaları analiz edebilme konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Bu nedenle de öncelikle işlem hacminin düşmesinin ve artmasının ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

“Kripto para hacmi düştüğünde ne olur?” diye merak edenler için genel olarak para birimiyle alakalı olumsuz bir gidişattan bahsedilebilmektedir. Kripto para işlem hacminin düşmesi; o para birimine olan yatırımcı ilgisinin azaldığı anlamına gelmektedir. Hacmin düşmesi, yatırımcıların söz konusu kripto para birimden çıktığına ve farklı yatırım araçlarına ya da kripto paralara yöneldiğine işaret etmektedir. Ayrıca işlem hacmi düşmesi, o kripto paranın piyasada oluşturduğu güven ve itibarın da azaldığı söylenebilmektedir. 

Her ne kadar işlem hacminin düşmesi negatif bir gidişatı gösterse de bu durum her zaman için geçerli değildir. Çünkü kripto para birimleri manipüle edilmeye son derece açık olan ve piyasadaki negatif haberlerden bile hızlı etkilenen varlıklardır. Buna göre kripto para hacminin düşmesi, söz konusu para biriminin manipüle edildiğine de işaret edebilir. Dolayısıyla kripto dünyasında işlem hacminin hangi durumda düştüğü hakkında araştırma yapılması da son derece önemli olabilmektedir.  Ancak bu sayede daha sağlıklı bir yatırım planı oluşturabilmek mümkündür.

Kripto Para Hacmi Arttığında Ne Olur?

“Kripto para işlem hacmi arttığında ne olur?” sorusu da en az düşüş sorusu kadar merak edilmektedir. Bir kripto para birimini işlem hacminin artması pozitif yönde yorumlanmaktadır. Bu durumda kripto paranın piyasada popülaritesinin arttığı, yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edildiği hatta değerinin yükseldiği söylenebilmektedir. Bir kripto paranın değeri başka bir deyişle fiyatı, kullanım sıklığıyla doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Bunun dışında bir kripto para fiyatının düşmesi, her zaman için işlem hacminin düşüşüyle bağlantılı değildir. Dolayısıyla işlem hacim verileri göz önünde bulundurularak bir yatırım planı oluşturmak ideal bir yöntem olsa da doğrudan bu verilerle ilişkili bir yatırım planı oluşturmak doğru değildir. Bu durumda diğer tüm piyasa verilerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Piyasaların olumlu bir gidişat gösterdiği durumlarda fiyat ve hacim arasındaki istikrarlı bir bağlantı kurulabilmektedir. Fakat olumsuzlukların yaşandığı dönemlerde tek bir veri üzerinden yatırım hamlesi yapılmamalıdır.

Bitcoin İşlem Hacmi

Hem ilk hem de piyasa değeri en büyük kripto para olma niteliği taşıyan Bitcoin, bu gibi özellikleri sayesinde kripto dünyasının öncü ismi olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Bitcoin günlük işlem hacmi 30 bin BTC civarındadır. Buna göre Bitcoin yatırımcıları 24 saat içerisinde 30 bin BTC alım ya da satım işlemi gerçekleştirmektedir.  21 Nisan 2022 güncel piyasa verilerini incelediğimizde son 24 saatlik Bitcoin işlem hacmi 457,904,895,783.97 dolar civarındadır. Herhangi bir kripto para birimi için işlem hacminin büyük olması, o birimin yatırımcılar açısından benimsendiğine işaret etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir