Bitcoin Ajandası

Ukraynalı Siyasiden Rusya’ya Karşı Kritik Talep! Kripto Para Hesapları Kapanabilir!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ukraynalı Siyasiden Rusya’ya Karşı Kritik Talep! Kripto Para Hesapları Kapanabilir!

Ukraynalı Siyasiden Rusya’ya Karşı Kritik Talep! Kripto Para Hesapları Kapanabilir!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1719 0

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın kendilerine karşı savaş başlatmasının ardından Ukraynalı siyasi Fedorov, Rus ve Belaruslu kullanıcıların borsalarındaki kripto para hesaplarının kısa süreli ya da kesin olarak erişime engellenmesini istedi. Ukraynalı bir piyasa bu talebe olumlu yönde karşılık verirken, Kraken CEO’su bu talebi reddetti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın devam ettiği bugünlerde kripto para birimleri gündemi meşgul eden savaş odaklı konular arasında yer aldı. Ukrayna hükümeti ülkesi için 10 milyon doların üzerinde yardım toplamışken, Bitcoin, Ethereum ve USDT piyasalarına dünya genelinden para akışı sağlandı.

Kripto paraların öneminin büyüklüğünü henüz anlamaya başlayan Ukraynalı siyasiler, Rus ve Belaruslu politikacılara yönelik bir hamlede bulundu. Ülkenin Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamasıyla borsalardan Rus ve Belarus merkezli hesapların dondurulması ya da kapatılmasını talep etti. Fedorov ayrıca bu hesaplardaki dijital varlıkların Ukrayna hükümetine aktarılmasını istemesi de dikkat çekti.

Twitter açıklamasında Fedorov, Rus ve Belaruslu politikacıların yanı sıra sıradan yatırımcıların da hesaplarının da kısa süreli ya da tümüyle kapatılması gerektiğini vurguladı.

DMarket Bakanın Çağrısına Yanıt Verdi ve Kripto Para Hesaplarını Kapattı!

DMarket Bakanın Çağrısına Yanıt Verdi ve Kripto Para Hesaplarını Kapattı!
DMarket Bakanın Çağrısına Yanıt Verdi ve Kripto Para Hesaplarını Kapattı!Kripto para piyasasından ziyade oyun platformlarında sanal varlıkların değiştirilmesine imkan sunan bir oluşum olarak bilinen DMarket, Bakan Fedorov’un çağrısına olumlu bir yanıt verdi. Ukrayna merkezli bu platform, Rusya ve Belarus merkezli tüm kripto para hesaplarını belli bir süre için erişime kapattı. DMarket’in bu tepkisini takdirle karşılayan Bakan Mykhailo Fedorov, şirketi ülkenin “Robin Hood”u olarak ilan etti. Bakan ayrıca bu hesaplarda bulunan kripto paraların Ukrayna hükümeti hesabına aktarılmasını isteyerek daha ciddi bir talepte de bulundu.
DMarket kurucu ve CEO’su Vlad Panchenko birkaç hafta öncesinde yönetim kurulunu toplamış, personellerini aileleriyle beraber Kiev’den Karadağ’a gitmeleri gerektiği hususunda ikna çalışmalarında bulunmuştu.
ABD Merkezli Kraken Borsası Bu Talebi Reddetti!
ABD merkezli Kraken borsa CEO’su Jesse Powell Ukraynalı bakan Fedorov’un isteğine karşı çıktı. Powell Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamalarında bu talebin neden yerine getirilemeyeceğini belirtti.
Bakan Fedorov’un bu isteğini anlayabildiğini ifade eden Powell, Ukrayna halkına saygı duymasına rağmen bu talebin herhangi bir hukuki talebin bulunmaması durumunda yerine getirilemeyeceğini ifade etti. Ayrıca Rus hükümeti tarafından bu tür bir talebin gelebileceği konusunda da Ukrayna’ya uyarılarda bulundu. Tıpkı Kanada’da yaşanan olaylarda olduğu gibi bu türden taleplerin Ukrayna ya da Rus halkını kendi devletine karşı kışkırtmak isteyen ABD gibi farklı bir hükümetten gelebileceğini de ifade etti.
Jesse Powell ayrıca açıklamalarında dünya genelinde kayda değer bir sebep olmadan savaş çıkaran ülke vatandaşlarının hedef alınmasının doğru olmadığı söyledi. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde ilk olarak ABD vatandaşlarının kripto para hesaplarının kapatılması gerektiğini de söyleyen Powell, böyle bir şeyin Kraken açısından mümkün olmayacağını da ekledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir