Bitcoin Ajandası

Kripto Para Hisselerine Yatırım Yapmak
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Hisselerine Yatırım Yapmak

Kripto Para Hisselerine Yatırım Yapmak

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto dünyasının son yıllarda ivme kazanması ile birlikte kripto para alım satımı içinde kripto para hisseleri kavramı da kendini belli edebilmektedir. Peki böyle bir işlemden ve kavramdan bahsetmek mümkün müdür? Yoksa hisse derken asıl kastedilen işlem nedir? Yazımızda bunlara cevap aramaya çalışacağız.

Kripto Para Hisseleri Nedir?

Kripto Para Hisseleri Nedir?
Kripto Para Hisseleri Nedir?

Kripto para birimlerinde 9 bini aşkın çeşitlilik olduğu biliniyor. Bu çeşit içinde hangi para biriminin daha kazançlı olduğu piyasa şartlarına göre değişkenlik gösterme eğilimine sahipken öne çıkan kripto paralar Bitcoin ve Ethereum olarak biliniyor.

Kripto yatırımı içinde hisse yatırımı da yeni olarak Binance platformu tarafından nisan ayı itibari ile duyurulmuştu. Kripto para hisseleri alım satımı nasıl yapılır ve bu süreçte yatırımcıları neler bekler?

Ünlü kripto para borsa platformu Binance nisan ayında hisse senedi alım satımı yapmaya yarayan tokenları kullanıma sunduğunu açıklamıştı.

Binance üzerinden faydalanılacak hisse işlemi için herhangi bir komisyonun söz konusu olmayacağı da duyuruda vurgulanmıştı. Platform içinden yararlanılacak bu hisse işlemi şu an ABD, Çin ve Türkiye için kullanımda bulunmuyor.

Kripto Para Hisseleri Bağlantısı

Mevcut kripto para piyasalarında kripto para hissesi kavramı bulunmazken kripto paraların fiyatı söz konusudur. Ancak kripto paralar ile bağlantılı hisseler bulunmaktadır.

Kripto paralar ile bağlantılı hisseler, ilgili kripto paranın fiyatındaki değişime bağlı olarak değer değişkenliği gösterebilir. Kripto paralara duyarlı olan hisse senetleri ile yapılan işlemlerde kripto paraların değerinin de hesaba katılması gerekir.

Örneğin; GMO Internet Inc, Metaps Inc, Remixpoint Inc, Ceres Inc, Vidente Co, Woori Technology Investment Co gibi hisseler kripto paralar ile doğrudan bağlantılı durumdadır. Daha çok Bitcoin ilişiği bilinen bu hisseler, kripto paradaki değer değişimine göre etki görebilir.

Kripto Para mı Hisse mi?

Kripto para birimlerinin aynı döviz kurlarında olduğu gibi değer artışı ve kaybı söz konusuyken bu para birimlerinin hisseleri değil, bizzat kendileri vardır. Bu para birimlerinden alınan miktar üzerinden yatırım söz konusu olur ve ortaya kripto para yatırımı çıkar.

Kripto paraya yatırım yapma girişimi, herhangi bir kripto paranın, bir borsa ya da kripto paranın kendi web sitesi üzerinden alınması anlamına gelir. Kripto paraların adet olarak satın alınması ve daha çok kripto alım satımı yapılan borsalar üzerinden bu eylemin gerçekleşmesi, kripto para hisseleri varlığını akla getirebilir.

Kripto Paralarla İlişkisi Olan Hisselere Dikkat

Geleneksel para ile işlem yapılan borsalarda bulunan hisseler içinde kripto paraların değerine bağlı değişkenlik gösterme özelliğine sahip olan hisseler bulunmaktadır. Kripto para hisseleri konusu içinde kripto varlıkların değer hareketlerinden etkilenen hisselerin varlığını bilerek yatırım yapanlar, kripto varlık gerçeğini de kabul etmek zorunda kalırlar.

Kripto paraların fiyat yükseliş ya da düşüşüne bağlı olan geleneksel borsaların hisselerindeki kripto para etkisi, bu ilişkileri ile ortaya çıkmış olur.

Kripto Para Alırken Hisse Almak!

Kripto Para Alırken Hisse Almak!
Kripto Para Alırken Hisse Almak!

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yaparken piyasa analizi sonrası hareket eden yatırımcı, aldığı kripto para ile bir hisse almış gibi sayabilir kendini. Aslında belirlediği adet üzerinden bir kripto para birimi satın almıştır.

Yapılan kripto yatırımı, bir borsa platformu üzerinden yapıldığı için hisse alımı görüntüsü ortaya çıkabilir. Ancak alınan, kripto para biriminin kendisidir. Alımı yapılan kripto parası, bir sanal cüzdanda saklanabilir.

Kripto para hisseleri alımı görüntüsü veren kripto para alımında güvenli bir platform üzerinden işlem yapmak en başta dikkat edilmesi gereken konudur. Platformun güven vermesi ve herhangi bir saldırıya karşı dayanıklılık göstermesi, yatırımcının beklediği en temel özellikler arasında yer alır.

Tokenlar ile Hisse Almak

Yazı başında belirttiğimiz Binance platformu üzerinden tokenlar ile hisse satın alımı ilk başta Tesla için duyurulmuştu. Kullanıcılar, ellerinde bulundurdukları tokenlar ile Tesla hisseleri satın alabileceklerdi.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere bu işlem, kripto para hisseleri alımı olarak ifade edilemez ancak kripto para birimi ile hisse satın alımı anlamına gelir.

Geleneksel Piyasaların Tutumu Etkileyecek

Kripto paraların son 2 yıl içindeki olağanüstü gelişimi içinde hisse senetleri konusunda geçerli olup olmaması da geleneksel piyasaların tutumu ile ilgili bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kripto paralara getirilen yasaklar ve düzenlemeler yanında kripto paralar ile barışık çalışma yapan ülkeler de söz konusudur. Bu ülkelerin sayısının artması ile kripto varlıklar da gelenekse para özelliğine kavuşabilecektir.

Kripto ATM’leri ülkesinde yaygınlaştıranları, kendi kripto para birimini ilan eden devletleri, Bitcoin gibi bir kripto para birimini resmi para birimi ilan eden ülkeleri kripto haberleri içinde gördük. İleriki süreçte yaşanacak gelişmeler içinde kripto paralar vasıtası ile hisse alımına da şaşırılmayacağı açıktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir