Kripto Para ile Yeni Tanışanlar için 5 Öneri!

Kripto Para ile Yeni Tanışanlar için 5 Öneri!

Kripto Para
Şubat 1, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
62
Kripto paranın ortaya çıkışı ile birlikte yabancı olunan bu kavram kişiler tarafından merak uyandırmıştır. Reel para ile yapılan işlemlerden sonra dijital para olarak isimlendirilen kripto paraları anlamak kişiler için zorluk yaratmaktadır.
Kripto Para ile Yeni Tanışanlar için 5 Öneri!

Kripto paranın ortaya çıkışı ile birlikte yabancı olunan bu kavram kişiler tarafından merak uyandırmıştır. Reel para ile yapılan işlemlerden sonra dijital para olarak isimlendirilen kripto paraları anlamak kişiler için zorluk yaratmaktadır. Aslında genel itibari ile bakıldığında dijital dünyaya girişimiz çoktan gerçekleşmiştir. Bugün birçk farklı işlemimizi internet ortamında halletmemiz de bunun bir parçasıdır. Banka hesaplarımızda olan para ile yaptığımız işlemler, çeşitli faturaların ödemesi veya alışverişler de dijital ortamda yaptığımız sanal işlemlerdir.

Kripto paralar ile yeni tanışan borsası içinde yer almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kullanıcılar doğru adımlar atarak, kripto para borsasında hedefledikleri başarıyı yakalayabilmektedirler. Bu öneriler şu şekilde sıralanabilir;


1 Kripto para borsasına dahil olmak isteyen kullanıcıların planlı bir yatırım yapması çok önemlidir. Kullanıcılar genellikle planlı bir yatırım yapmayıp ani kararlar alarak işlem gerçekleştirdikleri için verimli sonuçlar alamayabilmektedirler. Kullanıcıların bir kripto para aldıklarında o para ile alakalı olarak bir yükseliş hedefi belirlemek ve o hedefe ulaşıldığında satış gerçekleştirmek gerekmektedir. Ayrıca bu yatırım planını bir yükseliş planı değil de bir zaman hedefi koyarak da gerçekleştirmek mümkündür. Yani planlanan yükseliş veya zamandan önce satış veya alım işlemleri gerçekleştirilmemesi daha doğru adımların atılmasını sağlamaktadır.


2 Araştırma yapmak ve riske atılabilecek bir miktarda yatırım yapmak da çok önemlidir. Bitcoin uzun zamandır var olmasına rağmen, yine de yüksek riskler taşımaktadır. Bu sebeple kullanıcıların riske atabilecekleri bir miktar ile yatırım yapması gerekmektedir. Yani yatırım yapılan paranın tamamen kaybedilmesi göze alınarak adım atıldığında oluşabilecek herhangi bir sorunda hayal kırıklığı yaşanmamış olmaktadır.


3 Piyasada birçok farklı kripto para borsası bulunmaktadır. Bitcoin madenciliği yapabilmek veya borsa içinde kullanıcı olarak yer alabilmek için bu platformlardan birinde yer almak gerekmektedir. Bu anlamda güvenilir kripto para borsalarının seçilmesi çok önemlidir. Ülkemizde de birçok farklı borsa bulunmaktadır. Bir borsanın güvenilir olması demek şeffaf olması demektir. Borsayı yöneten kişilerin kimliklerini saklamamaları ve her şeyin açık olması önemlidir. Ayrıca finansal anlamda güçlü bir borsa seçimi çok önemlidir. Aksi halde bahsi geçen borsanın hacklenmesi durumunda kişiler paranızı geri ödeyemeyebilir. Yani olumsuz bir durum yaşanması halinde geri ödemenizi yapabilecek bir borsa seçimi önem taşımaktadır.


4 Sabırsız olmamak gerekmektedir. Kullanıcılar elbette kısa vadeli bir yatırım tercih edebilmektedir. Ancak uzun vadeli yatırımlar her zaman çok daha verimli sonuçlar vermektedir. Bu sebeple kullanıcıların sabırlı davranmaları ve planlarına sadık kalarak hareket etmeleri oldukça önemli bir noktadır.


5 Hiçbir para biriminin veya kazanç getiren aracın devamlı olarak yükselişte olamayacağı unutulmamalıdır. Kripto paralar da bazı dönemlerde değer kaybedebilmektedir. Dolayısı ile rehavete kapılmamak önemlidir. Kripto para borsası içinde yer alan kullanıcılar doğru bir zamanda borsaya dahil olduysa ve kısa zamanda diledikleri kazancı sağladılarsa geri çekilebilirler. Ancak bu çekilmenin de belirli oranlarda yapılması önerilmektedir. Yükselişin devam edebileceği düşünülürse kazancın da devam edebilmesi açısından yavaş yavaş çekilmenin en doğru hamle olduğu belirtilmektedir.


Cüzdan Seçimi

cuzdan secimi
Cüzdan Seçimi

Birçok farklı kripto para cüzdanı bulunmasının yanında güvenilir bir cüzdan seçimi çok önemlidir. Cüzdanın desteklediği coinler, açık kaynak kodlu olup olmaması, cüzdanın çoklu imzalamaya izin verip vermemesi de önemli detaylardır. Önemli olan kullanıcıların ihtiyacına uygun olan cüzdanı belirlemesidir. Bu noktada cüzdan seçiminde seçilen cüzdanın altcoinleri de destekleyip desteklememesine karar verilmesi gerekmektedir. Birden fazla coinle çalışılıyor ise bunlar için farklı cüzdanlar seçmeye gerek yoktur. Farklı coinleri destekleyen cüzdan seçimi yapmak daha doğru olacaktır.

Cüzdan seçiminde mobil, masaüstü veya online cüzdanlar arasında seçim yapabilmek gerekebilir. Veya bunların hepsine imkan sağlayan cüzdanlar seçilebilir. Burada önemli olan kripto para cüzdanınıza dilediğiniz an ulaşabilmenizdir. Yani işlemlerinizi mobil ortamda da geçrekleştirebilmek kolaylık sağlayacağı için cüzdana erişimin farklı ortamlarda sağlanması kolaylık sağlayacaktır.


Koin Araştırması

koin arastirmasi
Koin Araştırması

Kripto para denince akla ilk gelen bitcoin olmasına rağmen birçok farklı kripto para ve altcoin mevcuttur. Dolayısı ile kripto para seçimi yapılıp, borsaya dahil olmak isteyen kullanıcıların koin araştırmasına girmesi önemli bir detaydır. Bu sebeple kripto para analizlerinin iyi araştırılması, elde edilen sonuçların değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca seçilen kripto para ile hangi işlemlerin gerçekleştirilebileceğinin de ele alınması gerekmektedir. Bunun yanında koin seçiminde güvenlik de çok önemli bir noktadır.


Emirleri Öğrenme ve Anlama

emirleri ogrenme ve anlama
Emirleri Öğrenme ve Anlama

Kripto para borsasında yer alan veya yeni giriş yapacak kullanıcıların emirleri öğrenmeleri oldukça önemlidir. Bu durum sistemin işleyişi açısından gerekli bir detaydır. Bilindiği gibi bitcoin borsası içinde işlem yapılırken çeşitli emirler kullanılmaktadır. Ancak birçok kullanıcı bunun detaylarını bilememektedir. Bu sebeple emirlerin ne anlama geldiğini anlamak önemli bir noktadır. Böylece gerçekleştirilen işlemler amacına uygun bir şekilde tamamlanmış olmaktadır.

Kullanıcıların gerçekleştirecekleri alım satım işlemleri piyasa emri ile gerçekleşmektedir. Piyasa emri yapılacak olan alım veya satım işlemlerinin içinde bulunulan en iyi fiyattan alınması veya satılması anlamına gelmektedir. Alım veya satım yapılması durumu, kişinin satış emri vermesi ve bir diğer alım emri veren kullanıcının eşleşmesi ile gerçekleşmektedir. Yani burada belirlenen fiyattan aynı limiti belirleyen kullanıcılar otomatik olarak eşleşmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle