Bitcoin Ajandası

Rusya, Kripto Para İşlemlerini İzlemek İçin Bir Hizmet Oluşturacak
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Rusya, Kripto Para İşlemlerini İzlemek İçin Bir Hizmet Oluşturacak!

Rusya, Kripto Para İşlemlerini İzlemek İçin Bir Hizmet Oluşturacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Rusya Bitcoin için önde gelecek şekilde diğer kripto paraları da kapsayan yeni bir kripto para işlemlerini izlemek adına düzenleyici hizmet oluşturmak için geri sayımı başlattı.

Ülke içinde finansal denetlemelerde ajans üzerinden Rosfinmonitoring, kripto paralarda yatırımcılar üzerinden davranış izlemede analiz etmeyi amaç edinen sistemlerin oluşturulması üzerine harekete geçti. Sistem üzerinden ayrıcalıklı şey ise potansiyel kripto paralarda kullanıcı olarak tanımlama sağlamak.

Ülke üzerinden ilk sıralarda yer alan bankacılık ve finansal hizmetler Sberbank’ın bir yan kuruluşunun hizmeti üzerine kurulmaya çalışıyor.

Kripto Para İşlemlerini İzlemek Oldukça Zor!

Kripto Para İşlemlerini İzlemek Oldukça Zor!
Kripto Para İşlemlerini İzlemek Oldukça Zor!

İhale üzerinden izlenecek verilerde bilgi sağlamak ve bunların yanı sıra dijital para cüzdanlarında değer farkları ve aşamaları üzerinden cüzdanlarda veri tabanı oluşturmayı hedefliyor. İzleme hedeflerinden biri yasadışı faaliyetler ve terör finansmanı ile ilişkili olsa da amaç aynı kalmak üzere başlatılıyor.

Kripto para birimlerinde anonim olması özelliği sayesinde kripto paralarda kullanıcılar takipte zorlanıyor. Bitcoin kripto para sahipleri de bu durumda Monero gibi yüksek düzeyde gizlilik merkezli dijital varlıklara yönelse de bu da neredeyse imkansız oluyor.

Rusya’nın Artan Kripto Para Yasaları

Diğer yandan Rusya’dan gelen teklife göre ülke içinde kripto para mevzuatlarında büyüyecek listelere eklendi. Geçtiğimiz yıl üzerinden Başkan Vladimir Putin, Rusların kripto paralarda alım satım işlemlerinde olanağı olan yasalarda onaylama sağlayınca yasaya göre kripto paralar ödeme şekli olarak da kabul görülmedi. Ayrıca Rusya Merkez Bankası (CBR) kısa zamanda da ilk borsada ürünleri yatırımcılara sunmak için çağrı gerçekleştirdi. CBR ise bu konuda şunları dile getirdi:

“Yöneticiler bu varlıkları yatırım fonlarına dahil etmemelidir, komisyonculara ve mütevelli heyetlerine, bu tür temel varlıklarla niteliksiz yatırımcılara sahte teklifler sunmaktan kaçınmaları tavsiye edilir.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir