Kripto Para Madenciliği Yaparken Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Kripto Para Madenciliği Yaparken Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Kripto Para
Mart 18, 2021 tarafından Faruk Keresteci
222
Kripto paraların piyasaya sunulması ve birçok farklı kripto para geliştirilmesi ile birlikte, geleneksel yöntemlerden uzak bir yatırım aracı arayışında olan kişiler, bu alana yönelmiştir.
Kripto Para Madenciliği Yaparken Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır

Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır? Kripto para edinebilmenin farklı yolları bulunmaktadır. Kullanıcılar kripto para borsası platformlarına sahil olarak alım, satım veya takas işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bunun yanı sıra, kendi ekipman ve donanımlarını kurarak, kripto paralar ile madencilik işlemi yapan kullanıcılar da bulunmaktadır. Ancak, bilindiği gibi, kripto para madenciliği hem zaman hem de donanım olarak iyi bir işlemci olmasını gerektirmektedir. Bu ekipmanların elektrik enerjisi ile çalıştığı göz önüne alındığında, kripto para madenciliği yapmak isteyen kişiler kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Çünkü, belirli bir elektrik tüketimi söz konusu olduğu için elektrik faturası ücretlerinin çok gelmesi durumu söz konusudur.

Kripto Para Madenciliği Yaparken Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Kripto Para Madenciliği Yaparken Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?
Kripto Para Madenciliği Yaparken Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Kripto para madenciliğinde, harcanan elektrik enerjisinin ne şekilde hesaplandığı merak edilmektedir. Genel olarak kazanç durumu ele alındığında, elektrik faturasına yansıyan tutar çok fazla oomasa da kişiler yine de konu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Madencilik işleminde ne kadar elektrik enerjisinin kullanıldığına bakmak için, saniyede, çözülen şifrelerin hesabı yapılmakta ve sonrasında da her bir problem için ne kadar elektrik harcandığının hesaplanması gerekmektedir. Madencilik işlemi için bilgisayar seçimine de dikkat etmek gerekmektedir. Bu sayede, harcanan elektrik enerjisinin önüne geçilebilmektedir. Kullanıcıların seçebileceği birçok farklı madencilik bilgisayarı bulunmaktadır. Fakat birçok şirket ve kullanıcı, elektrik enerjisinin harcanmasını baz alarak, ASIC bilgisayarlarını tercih etmektedir. Çünkü bu bilgisayarlar daha az enerji harcamaktadır. Madencilik şirketleri, Bitcoin madenciliği yaparken saniyedeki her gigahash için bir watt’lık güç kullandıklarını belirtmektedirler.

Kripto paraların ilk geliştirilerek piyasaya sunulanı bitcoindir. Madencilik işlemi de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Madencilik işlemlerinde çok fazla elektrik harcanmasından dolayı, kullanıcılar ön yargılı olabilmektedir. Konu ile alakalı olarak, bitcoinin çevresel etkilerini inceleyen Amerikan Kimya Derneği, aptığı araştırma neticesinde, 2018 yılında bitcoinin toplam çıkışının 31.3 TWh elektrik kullandığını ve 17.3 megaton CO2 ürettiği sonucuna varmıştır. Bahsi geçen bu oranın yaklaşık %99’unun madencilik ekipmanlarından geldiği belirtilmektedir.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para Madenciliği Nedir?
Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği, fiziksel olarak gerçekleştirilen bir madencilik işlemi değildir. Bu madencilik matematik ve çözümlemeye dayalı bir madencilik çeşididir. Ancak, her iki madencilik işleminde de, hedeflenenin kıymetli bir varlığa ulaşmak olduğu söylenebilmektedir. Kripto para madenciliği işleminde amaç şifreleme yönemlerinin çözülmesidir. Farklı matematiksel formüller ile oluşturulan şifreler çözüldükçe madencilik işleminin zorlaştığı da unutulmamalıdır. Kripto para üretimi kullanıcı temelli olarak gerçekleşmektedir. Yani kripto paraların varllığını ve değerlerini arz ve talep durumu oluşturmaktadır. Bir şifreleme ve çözümleme yöntemine dayanan kripto para birimi için üretimde belirli bir sınır bulunmaktadır. Çünkü ne kadar çok kripto para birimi üretilir ise şifreleme yöntemlerinin çözümü zorlaşmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da üretim sınırlanmaktadır.

Kripto para birimlerine sahip olabilmek ve bu dijital para birimleri ile işlem yapabilmek için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişilerin gerçek para ile kripto para satın alması, ikincisi ise kripto para madenciliği yapılmasıdır. Kripto para madenciliği yaparak ve bahsi geçen şifreleme yöntemlerini çözerek, kullanıcılar ödül olarak kripto para kazanılabilmektedir. Ya da gerçek para birimlerini kullanarak kripto para borsasını oluşturan platformlar aracılığı ile kripto para satın alınabilmektedir. Kripto para borsası platformları, bu paralar ile işlem yapılmasına izin veren platformlardır. Kullanıcılar bu platformlardan herhangi birine kayıt olduklarında, kripto paralar ile işlem yapabilmek için bir de dijital cüzdan sahibi olmaktadır. Bu cüzdanlar, kullanıcıların sahip oldukları kripto paraları saklaması veya depolaması için gereklidir. 

Kripto Paralar Yasal Mıdır?

Kripto Paralar Yasal Mıdır?
Kripto Paralar Yasal Mıdır?

Kripto paralara yatırım yapmak isteyen pek çok kişinin kafasında, bu paralar ile işlem yapmanın yasal olup olmadığı sorusu yer almaktadır. Sırf bu sebeple, yatırım yapmaktanvazgeçen birçok kullanıcı bulunmaktadır. Konu ile alakalı olarak, kripto paraların yasal olup olmadığı konusunda bir genelleme yapmak doğru değildir. Bazı ülkeler için kripto paraların yasal olduğuna dair net açıklamalar bulunmakta ve bu paralar ile işlemleri onaylamaktadır. Öyle ki, eczane, otel gibi birçok hizmet kuruluşunda bu paralar ile ödeme yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, bazı ülkeler için yasal olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgi söz konusu değildir.

Kimi ülkeler ise kripto paralara çok sıcak bakmamaktadır. Konu ile alakalı ülkemiz için ise, kripto para birimlerinin kullanımına yönelik, yasal olmadığına dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Dolayısı ile kripto para bulundurmak veya bu paraların kullanımından dolayı herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi kripto para madenciliği yapmak veya kripto para kullanmak, herhangi bir suç unsuru oluşturmamaktadır. Ayrıca, son zamanlarda ülkemizde de kripto para geliştirileceğine dair birçok açıklama söz konusudur. Bu sebeple, ülkemiz için kripto para kullanımına herhangi bir sınırlandırma getirilmemiştir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle