Kripto Para Ne Zaman Yükselir?

Kripto Para Ne Zaman Yükselir?

Kripto Para
Şubat 23, 2021 tarafından Faruk Keresteci
61
Kripto paranın geliştirilerek piyasaya sürülmesi ile bitcoin de doğrudan tanınır hale gelmiştir. Öyle ki, farklı bir alanda yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından hemen fark edilen bitcoin, çok kısa bir zaman dilimi içinde dünya genelinde birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanmıştır.
Kripto Para Ne Zaman Yükselir?

Kripto paranın geliştirilerek piyasaya sürülmesi ile bitcoin de doğrudan tanınır hale gelmiştir. Öyle ki, farklı bir alanda yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından hemen fark edilen bitcoin, çok kısa bir zaman dilimi içinde dünya genelinde birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bitcoinin yakaladığı bu başarının ardından, benzer birçok dijital para geliştirilmiştir. Hatta bitcoine bir alternatif olarak, alternatif coin anlamına gelen altcoinler de geliştirilmiştir. Her biri kendi içinde farklı özellikler gösterse de kripto paraların geliştirilme ve kullanım amaçları benzerlik göstermektedir. Hem kripto paralar hem de altcoinler için başarılı ve başarısız olanlardan bahsetmek mümkündür. Bir kripto paranın veya altcoinin başarı sağlaması da birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Kripto paralara yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, hangi zaman diliminde kripto para satın almaları gerektiğine karar verememektedir. Bilindiği gibi kripto paraların değeri zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Konu hakkında çok fazla bir bilgi sahibi olmayan kişiler için de kripto paraları anlamak ve kripto para borsalarına kaydolmak biraz kafa karıştırıcı olabilmektedir. Kripto paraların değerleri kimi zaman düşerken kimi zaman artış göstermektedir. Ayrıca her kripto para için de aynı değer durumunu söylemek doğru değildir. Her kripto para kendi içinde değer kazanır veya kaybeder. Bu durum da birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kripto Paraların Değer Kazanmasının Sebepleri Nelerdir?

deger kazanma sebepleri
Kripto Paraların Değer Kazanmasının Sebepleri Nelerdir?

Kripto paraların değer kazanmasının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu değer kazanma durumunun açıklanamayan birçok sebebi olduğu gibi, kripto paraların değerini net bir şekilde etkileyen faktörler de bilinmektedir. Kripto paraların değer kazanmasının sebeppleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kripto paraların değerini etkileyen unsurlar düşünüldüğünde akla ilk gelen arz ve talep durumudur. Bazı ek faktörler de arz ve talep durumunu etkileyebildiği için kripto paranın değeri üzerinde de dolaylı olarak etkisi olmaktadır. Yani kripto para piyasasında yer alan kullanıcılar daha fazla kripto para satın almak istediklerinde değer artışı görülecektir. Bunun tam tersi durumda, daha fazla kripto para satılmak istendiğinde ise değerde azalma meydana gelecektir.
  • Güvenlik durumu kripto paraların değerini etkileyen bir diğer unsurdur. Güvenlik açığının olmadığı durumlarda kripto paraların değeri doğrudan artış göstermektedir.
  • Ülkelerin kripto paralara bakış açısı da, kripto paraların değerini kısmet etkileyen unsurlardandır. Kripto parayı onayladığını belirten ve bazı kripto paralar için resmi para birimi olarak açıklama yapılan kripto paralarda, değer artışının olduğu gözlemlenmiştir.

Bitcoinin Kripto Para Piyasaları Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Kripto paraların birçok faktörden etkilendiği bilinmektedir. Bu sebeple, kripto paralar için sabit bir değerden söz etmek mümkün değildir. Ayrıca kripto paralardan çatallanacak geliştirilen altcoinler için de aynı durum söz konusudur. Bunun yanı sıra, bazı dönemlerde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle kripto paraların değerleri birbirlerinden de etkilenmektedir. İlk kripto para olarak geliştirilen bitcoinin kısa bir zaman içinde çok geniş bir alana yayıldığı bilinmektedir. Bitcoin, kripto para piyasaları içinde oldukça etkili bir dijital paradır. Dolayısı ile kripto para piyasası üzerindeki etkisi yadsınamaz durumdadır. İlk çıktığı dönemde sadece birkaç kuruşluk bir değere sahip olan bitcoin, tahmin edildiği şekilde yıllar içinde zirve yapmıştır. O dönemde bunu öngörebilen kişilerin bugün bitcoin zengini olduğu bilinmektedir.

Bitcoinin merkeziyetsiz yapısı, geleneksel finans yöntemlerden uzak olması birçok kullanıcı tarafından tercih edilmesinin en belirgin nedenidir. Çok geniş bir alana yayılarak çok sık tercih edilmesi de elbette ki kripto para piyasasındaki etkisinin büyük olmasına sebep olmaktadır. Piyasada yer alan diğer kripto paralar bitcoinin bu durumundan olumsuz yönde etkilense de zaman içinde her birinde artış yaşanması olası bir durumdur.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle