Kripto Para Piyasalarında Grafik Okuması Nasıl Yapılır?

Kripto Para Piyasalarında Grafik Okuması Nasıl Yapılır?

Kripto Para
Şubat 21, 2021 tarafından Faruk Keresteci
320
Kripto para piyasasında inceleme ve değerlendirme yapabilmek için bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede kripto paraların geleceğine yönelik tahminlerde bulunulabilmektedir. Konu ile alakalı olarak bitcoin veya diğer kripto paralar ile alakalı tahminlerde bulunabilmek için grafik okumanın nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Bilindiği gibi, günümüzde kripto paralar ile gerçekleştirilen yatırım en kazançlı yatırımlardandır.
Kripto Para Piyasalarında Grafik Okuması Nasıl Yapılır?

Kripto para piyasasında inceleme ve değerlendirme yapabilmek için bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede kripto paraların geleceğine yönelik tahminlerde bulunulabilmektedir. Konu ile alakalı olarak bitcoin veya diğer kripto paralar ile alakalı tahminlerde bulunabilmek için grafik okumanın nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Bilindiği gibi, günümüzde kripto paralar ile gerçekleştirilen yatırım en kazançlı yatırımlardandır. Ancak bunun için konu ile alakalı temel terimlere hâkim olmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde teknik analiz yapılabilmekte ve doğru adımlar atılabilmektedir.

Teknik Analiz Nedir Nasıl Yapılır?

Bahsi geçen analiz yöntemi, teknik analizdir. Bu yöntem ile geçmişteki kripto para hareketleri değerlendirilmektedir. Böylece, değerlendirilen kripto paranın ilerleyen dönemdeki değeri hakkında tahminler yapılabilmektedir. İncelenen kripto paranın fiyatının, artma mı yoksa azalma yönünde mi olduğuna karar verebilmek için, teknik analiz kapsamında trend noktaları ele alınmaktadır. Teknik analizin ilk amacı trendleri anlamaktır. Teknik analizde cevabı aranan ilk soru, piyasada yer alan veya incelenen kripto paranın değerinin artacağı mı yoksa azalacağı mı şeklinde sorulardır. Piyasada yer alan haberler, kripto para borsalarına dahil olan kullanıcılar ve genel psikoloji kapsamında veriler ortaya çıkmaktadır. Kripto paralara dair tahminler de bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Teknik analiz yalnızca matematiksel bir değerlendirme yapmaktadır. Yani grafiği oluşturulmuş her konuda teknik analiz yapabilme imkânı bulunmaktadır. Teknik analiz kapsamında bir varlığın gerçekte değerli olup olmadığı ile ilgilenilmemektedir. Bu aşamada, tamamen matematiksel bir yaklaşım ele alınmaktadır. Veriler kapsamında, olabilecek en objektif bakış açısı ile değerlendirme yapılmaktadır.

Bitcoin Grafiklerini Okuma

grafik okuma
Bitcoin Grafiklerini Okuma

Bitcoin sahibi olan ve kripto para borsalarında yer alan, alım ve satım işlemi gerçekleştiren birçok kullanıcı teknik analizlerden yararlanmaktadır. Kripto paraya yatırım yapan ve özellikle alım satım işlemlerini gerçekleştirecek kişilerin, en azından grafik okumaya dair temel bilgileri öğrenmesinde fayda vardır. Bu sayede çok daha doğru adımlar atılarak yatırımlar gerçekleştirilebilmektedir. Teknik analiz ve grafik okuma kapsamında değerlendirilebilecek birçok veri bulunmaktadır.

Grafik okuma aşamasında en çok faydalanılan verilerden biri hareketli ortalamalardır. Bu ortalamalar, trendin gidişatını tahmin etmede oldukça etkilidir. Hareketli ortalamalar kullanılarak, daha geniş bir zaman dilimi için tahminlerde bulunmak mümkündür. Kripto para piyasasında iki farklı hareketli ortalama bulunmaktadır. Bu hareketli ortalamalar şu şekilde açıklanabilir;

  • EMA: Bu ortalama üssel hareketli ortalama olarak isimlendirilmektedir. Belirlenen gün sayısı aralığında, daha çok son dönem fiyatlarına ağırlık verilerek alınan bir ortalama olarak tanımlanabilir.
  • SMA: Bu ortalama basit hareketli ortalama olarak isimlendirilmektedir. Piyasadaki kapanış fiyatının toplam değerlerinin, belirlenen zaman aralığına bölünmesi ile elde edilen ortalama olarak tanımlanabilir.

Bu iki hareketli ortalama çeşidi, çoğu zaman birlikte ele alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Ayrıca hareketli ortalamalar sayesinde trendin ne zaman değişiklik gösterebileceğine dair tahminlerde de bulunabilmektedir. Bitcoin grafik okuma aşamasında, bu iki veri ele alınarak bitcoin değerinin artıp azalacağına dair tahminlerde bulunulabilmektedir. Bunun yanında trendin ne zaman tersine dönebileceğine dair de fikir oluşturulabilmektedir. Bahsi geçen bu iki ortalama değerinin kesişmesi durumunda ise oldukça büyük bir fiyat hareketliliğinin gelişeceği söylenebilmektedir. Dolayısı ile trendin değişeceği söylenebilir. Bu kesişme neticesinde iki farklı anlam çıkarılabilmektedir;

  • Death Cross: Bu durum ölüm kesişmesi olarak adlandırılmaktadır. 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıdan aşağıya kesmesi şeklinde açıklanabilir. Bu durumda, ayı piyasasına girildiğini ve fiyatların düşeceği belirtilmektedir.
  • Golden Cross: Bu durum altın kesişme olarak adlandırılmaktadır. 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya kesmesi şeklinde açıklanabilir. Bu durumda, boğa piyasasına girildiğini ve fiyatların artacağını belirtilmektedir.

Kripto Para Piyasalarında Boğalar ve Ayılar Ne İfade Etmektedir?

Kripto para borsalarında veya bitcoin piyasasında, temel olarak üç fiyat hareketi sunulmaktadır. Bu aşamada, fiyat aşağıya yönlü, yukarı yönlü ya da yatay bir seyir göstermektedir. Fiyatın yukarı doğru çıktığı kabul edilen durumlarda, boğalar baskın güç olarak ifade edilmektedir. Bu durumun tam tersi gerçekleştiğinde ise ayılar baskın güç olarak kabul edilmektedir. Yatay seyir gösteren piyasanın ise akümülasyon ve konsolidasyon lehine olacak şekilde değerlendirildiği belirtilmektedir.

Bitcoin Tahminleri Nasıl Yapılır?

Bitcoin tahminleri değerlendirildiğinde, 2020 yılının başlarından beri, bitcoinde yükselmeler yaşanacağına dair birçok tahminden bahsedilmektedir. Bitcoin fiyatlarının ilerleyen dönemdeki değeri değerlendirilirken, bazı veriler ele alınarak tahminlerde bulunulmaktadır. İçinde bulunduğumuz kovid-19 pandemisi sebebi ile özellikle geçen yıldan beri finans alanları ve borsalar oldukça değer kaybetmiştir. Bu durumun gerçekleşmesi ve ekonominin daha da kötüye gitmesi sonucunda kişiler farklı yatırım araçlarına yönlendirilmektedir. Bu durum neticesinde kişiler bitcoin yatırımcılığına ve madenciliğine yönelmiştir. Kullanıcı sayısının artması neticesinde arz ve talep gelişmiş olmaktadır. Bu sayede bitcoinin de değer kazanmıştır.

Bitcoin komisyoncusu olan, Bipanda şirketinin kurucu ortağı Eric Demuth, bitcoinin sahip olduğu değer ve getirileri hakkında şöyle bir yorumda bulunmaktadır;

“Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar ve yatırım bankaları için önerilen tahsis stratejisinin bir parçası olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Bu durum, bu varlığın yatırım dünyasında ne kadar önemli hale geldiğine vurgu yapıyor. Şu anda, günlük olarak bu piyasaya giren yeni perakende müşterilerinin sayısında çarpıcı bir artış görüyoruz. Bitcoin, 21. yüzyılın altını olmak üzere.”

Geleneksel yatırım yöntemleri değerlendirildiğinde, bu gibi ekonomik krizini tavan yaptığı dönemlerde altın yatırımlarının gerçekleştirildiği görülmektedir. Ancak bitcoine olan 21 milyonluk sabit arz, bitcoini çok cazip bir yatırım aracı haline getirmiştir. Bunun bir sonucu olarak da kişiler bitcoin yatırımcılığı yapmaya karar vermiştir. Dolayısı ile bu durumlar ele alındığında, dijital altın olarak isimlendirilen bitcoinin gayet iyi bir yatırım aracı ve güvenilir bir değer deposu olduğu kanıtlanmaktadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

3 yorum

Yorum Ekle