Bitcoin Ajandası

Kripto Para Piyasasında Balina Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Kripto Para Piyasasında Balina Nedir?

Kripto Para Piyasasında Balina Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Büyük hacimli kripto varlıklarını kullanarak piyasada spekülasyon meydana getirme gücüne sahip olan bir kişiyi ya da grubu ifade eder. Kripto para piyasasında balina, bir okyanustaki dalgalar gibi bir devinim oluşturmasıyla öne çıkar. Oluşturulan devinim de balinaların etkisi konusunu açığa çıkarır. Balinalar, borsalar üzerine aktardıkları kripto paraları saklı tutarak piyasa üzerinde yönetim sağlamak amacıyla değişik hamlelerde bulunmalarıyla bilinir.

Piyasadaki bir dalgalanma, kripto para piyasasında balina yönünde değişime etki etmediğinden ötürü, balinaların bu dalgalara yön vererek karlılığını artırdığı görülür. Kripto para piyasasında balina konusunu ayrıntılı olarak inceleyelim…

Kripto Para Piyasasında Balina Hareketleri

Kripto Para Piyasasında Balina Hareketleri
Kripto Para Piyasasında Balina Hareketleri

Kripto para piyasasında balina konusu üzerinde dururken kripto ortamında balinaların etkisi hakkında, hareketlerinden bilgi vererek açıklamayı faydalı görüyoruz. 

Balinaların hareketini izlemek için Order Book ismi verilen Sipariş Defterini kontrol ederek büyük bir pozisyon değişimi olup olmadığı incelemesinde bulunulabilir.

Böyle bir araştırmada çoğu balinanın kimliği ve stratejisi saklı bulunduğu için hareket ediş amaçlarını anlamak çok kolay değildir. Ancak yapılan transfer hareketlerini incelemek yöntemiyle birçok yatırımcının kendisine has bir işlem stratejisi oluşturduğu söylenebilir. Yalnızca büyük transferleri izleyerek buna göre tercihte bulunan birçok yatırımcı bulunur.

Kripto para ekosistemi içinde balinalar haricinde de birçok oyuncu yer almaktadır. Okyanusla benzerlik gösteren bu ekosistem içinde köpek balıkları, yunuslar, küçük balıklar ve dalgalar gibi birçok terimin bulunması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Büyük Bitcoin ve altcoinlerin sahipleri olan balinalar yanında, kâr etme hedefini ilk sıraya alıp bunu neredeyse bir çılgınlık boyutuna vardırmış olan oyuncular, köpek balığı olarak ifade edilir.

Balinalara nazaran daha küçük kripto paraların sahibi olanlarsa yunus şeklinde belirtilir. Bundan da daha az miktar kripto para sahibi olanlara da balık ismi verilir. Bunun yanında sahip oldukları Bitcoin miktarına göre sınıflandırmaya gidildiğinde kripto ekosisteminde yer alan oyuncular için ayrıntılı ifadeler kullanıldığı da olur.

Balinalar Yatırımcıları Nasıl Etkiliyor?

Balinaların kripto para piyasası üzerinde var olan etkisi merak konusudur. Piyasadaki düşüş ve yükselişlerde balina hareketlerinin etkisi ne kadardır, şeklinde sorular da konuyla alakalı olarak sorulmaktadır.

Kripto para piyasasında balina okyanusun büyüklüğüne göre etkisi olan bir dalga meydana getirmek için balinanın da bu derece büyük olması gerekmektedir. Bir balina okyanusa göre yeterli büyüklüğe sahip değilse ve birçok alıcının yer aldığı bir pazarda düşük bir fiyatlarla bir satış emri vermeye çalıştığında isteğinin tam taksi bir sonuçla karşılaşabilir. Genç özellikli pazarların balina dalgalarına karşı daha yatkın bir durumda olmasının nedeni de burada karşımıza çıkar.

Balinaların Yatırımcıya ve Kripto Paraya Olumlu Etkisi

Kripto para birimi topluluklarından bazılarının, duvarı kırmak şeklinde isimlendirilen balina satış emrinde bir aşım meydana getirmek için bir araya gelmeleri söz konusu olabilir. Burada duvar kavramının, balinanın sunduğu fiyat olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Balinaların Kripto Paraya ve Yatırımcılara Olumsuz Etkisi

Yeni bir yatırımcı için normalinden çok daha düşük değerlerde hedeflenmiş bir kripto para birimini satın alabilmesi için balina dalgasının çok iyi bir imkan olduğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte bir balina dalgasının piyasa içinde kripto paralarını satmak amacıyla bekleyen yatırımcılar içinse çok iyi etkilerden bahsetmek mümkün olmayabilir.

Kripto Para Piyasasında Alım Nasıl Tespit Edilir?

Küçük balinaların, balinaların sipariş defterinde görünmesi, büyük öneme sahip bulunur. Balinaların avlanabilmesini mümkün duruma getiren birçok ipucu bulunur.  Bunlardan öne çıkanları sıralayalım:

 • Sipariş defterlerinin kontrol edilmesiyle tekliflerde olağandışı büyük bir artışın tespit edilmesi,
 • Piyasadaki durgunluk sırasında fiyatta ve volatilite üzerindeki değişikliklerin fark edilmesi,
 • Satış hacmine karşılık alış hacminde bir çıkış aranma yöntemidir.

Sıraladığımız ipuçları, kripto para piyasasında balina hareketleri kapsamı içinde balina avlanabilmesini mümkün kılar.

Balina Satışları Nasıl Tespit Edilir?

Küçük yatırımcıların çoğu, kripto parada balina satışlarını tespit etme konusunda ayrıntılı olarak araştırma yaparak konu hakkında bilgi edinmeye çalışır.

Piyasa içinde bir ayı balinanın bulunması, küçük yatırımcıların sorun yaşayacağının habercisidir. Çünkü ayı balinaları, büyük miktardaki varlıklarını tasfiye ederek fiyatlarda aşağı yönlü bir hareket oluşturma kabiliyetine sahiptir.

Kripto parada balina satışlarını tespit etmek konusunda öne çıkan ipuçlarını sıralayalım:

 • Çok büyük seviyede satın alma emirlerinin ve hızlı iptallerin izlenmesi,
 • Kısa bir süre içinde fiyatlar üzerinde güçlü bir dalgalanmanın yaşanıp yaşanmadığını tespit etmek,
 • Hacim üzerinde güçlü bir itme hareketinin var olup olmadığı konusunda bir araştırma yapılması.

Balinaların Piyasa Hacmini Genişletmesi

Balinaların Piyasa Hacmini Genişletmesi
Balinaların Piyasa Hacmini Genişletmesi

İlk başta Bitcoin balinaları en büyük ve likiditesi en fazla durumda olan Bitcoin borsalarında işlem görmesiyle biliniyordu. Dijital varlık piyasası güç kazandıkça OTC aracıları, anonim özeliklerini muhafaza etmek ve borsalardan daha fazla likiditeye ulaşmak için tezgah üstü dijital para ticareti yapan büyük Bitcoin yatırımcılarına hizmet vermesiyle öne çıktı.

Cumberland ve Circle gibi OTC aracıları dijital para ticareti için en az 100.000 dolar ve 250.000 dolarlık hareket imkanlarına sahiptir. Bu özellik, Bitcoin zenginlerinin, borsalarda ticarette bulunmadan birbirleri arasında ticaret yapması manasını taşıyor.

Bazı durumlarda, OTC aracıları, alım satımları kapatmak ve büyük bir satış ya da alım işleminin genel piyasa üzerindeki etkisinde azaltma girişimi için farklı borsalardan likidite sağlamalarıyla bilinirler. Kraken, Coinbase ve Gemini gibi büyük Bitcoin borsalarından bazıları balina büyüklüğündeki hesaplara hizmet sumak amacıyla özel OTC masaları ve takas odaları açmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir