Bitcoin Ajandası

Piyasaları Yakından İlgilendiren Kripto Para Raporu Hazırladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Piyasaları Yakından İlgilendiren Kripto Para Raporu Hazırladı!

Piyasaları Yakından İlgilendiren Kripto Para Raporu Hazırladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

68 Sayfalık Kripto Para Raporunda Detaylar Dikkat Çekti!

Bazı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından dijital varlık piyasalarını kapsayan geniş çaplı bir kripto para raporu hazırlandı. “Kripto Varlıklar ile Alakalı Yasal Düzenlemelere İlişkin Ülke Örnekleri” adındaki bu 68 sayfalık raporda, kripto para birimlerinin ödeme konusunda yaygın olarak tercih edildiği ve benimsendiği konusuna yer verildi.

68 Sayfalık Kripto Para Raporunda Detaylar Dikkat Çekti!
68 Sayfalık Kripto Para Raporunda Detaylar Dikkat Çekti!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin söz konusu ilgili birimi tarafından hazırlanan bu raporda, dijital varlıklar açısından hala belli bir standart olmadığı ifade edildi. ABD, Japonya, Kanada, Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinin dijital varlıklara ılımlı bir şekilde yaklaştığı, Bolivya, Çin ya da Nepal gibi bazı ülkelerdeyse herhangi bir pozitif yaklaşımın söz konusu olmadığı belirtildi.

Bununla beraber ülkelerin tutumlarının zaman içerisinde değişiklik gösterebildiğine dikkat çekilen raporda ayrıca ilk zamanlarda Çin’in kripto paralara karşı ılımlı olduğunu ancak geçtiğimiz yıl ülkede bu alandaki pek çok faaliyetin yasaklandığı hatırlatıldı. ABD’de ise bunun tersi olarak ilk zamanlarda dijital varlıkların çokça sorgulandığı, şimdilerdeyse en pozitif yaklaşan ülkeler arasında yer aldığı dile getirildi.

Söz konusu kripto para raporunda; Türkiye’deki kripto varlık konusunun som derece teknik bir sorun olması, bu konuda kamuda yeterli uzman personel bulunmaması ve parlamentoların deneyimsiz olması gibi sebeplerle yasal düzenlemelerin büyük çoğunluğunun öğrenme sürecini de beraberinde getirdiği belirtildi. Üstelik yasal düzenlemeler ve takibi açısından da bilgi kirliliği oluştuğuna da dikkat çekildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir