Bitcoin Ajandası

Kripto Para Regülasyonunu Kim Yapacak? CFTC Başkanından Açıklama Geldi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Para Regülasyonunu Kim Yapacak? CFTC Başkanından Açıklama Geldi!

Kripto Para Regülasyonunu Kim Yapacak? CFTC Başkanından Açıklama Geldi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

ABD’de kripto para regülasyonunun hangi kurum tarafından gerçekleştirileceğine yönelik tartışmalar devam ederken, tartışmalarda adı en çok geçen Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (CFTC) açıklama geldi. Komisyon, regülasyon için bir isim verilmediği takdirde gereken adımların kurum tarafından atılacağını dile getirdi.

Kripto Para Regülasyonu Kime Verilecek?

Kripto Para Regülasyonu Kime Verilecek?
Kripto Para Regülasyonu Kime Verilecek?

Söz konusu açıklama Komisyon Başkanı Rostin Behnam tarafından geldi. Vermiş olduğu bir röportajında konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Behnam, ABD Kongresi’nin kripto para regülasyonunu onaylamaması durumunda CFTC olarak harekete geçileceğini ifade etti.

Regülasyonun kendileri açısından bir sorumluluk olduğunu ifade eden Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu Başkanı, Kongre’den herhangi bir yetkilendirme yapılmadığında, komisyonun yetkisi çerçevesinde çeşitli çözümler sunmanın kendileri için bir sorumluluk olduğunu dile getirdi.

Her İki Kurum Arasında Anlaşma Yok

Bilindiği gibi geçtiğimiz yılın başından bu yana ülkede kripto paraların regüle edilmesi konusundaki tartışmalar devam ediyor. SEC ile CFTC bu anlamda adı geçen kurumlar olarak biliniyor. SEC Başkanı Gensler kripto paraların bir çeşit menkul kıymet olduğunu ifade ederek regülasyonun kendileri tarafından yapılması gerektiğini savunuyor.

Röportajında CFTC ve SEC arasında regülasyonlarla alakalı herhangi bir anlaşma söz konusu olmadığını belirten Behnam, Kongre tarafından konuya ilişkin kesin bir adım atılmadığı takdirde SEC ile başkanı olduğu kurumun nasıl bir görev dağılımı yapacağını bilmediğini söyledi. Konuya ilişkin kesin bir anlaşma olmadığını ancak yetkililerin devamlı iletişim halinde olduğunu ekledi.

CFTC Yeterince Sert Bir Kurum

Diğer yandan CFTC Başkanı Behnam, kripto para regülasyonunun kendilerine verilmesi durumunda ılımlı bir tavır sergileyip sergilemeyecekleri konusuna da değindi. Bu iddiaların son derece yanlış olduğuna vurgu yapan Behnam, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun bu konuda yeterince sert bir kurum olduğuna dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir