Bitcoin Ajandası

Kripto Para Soruşturmasında İlk Tutuklamalar Yapıldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Para Soruşturmasında İlk Tutuklamalar Yapıldı!

Kripto Para Soruşturmasında İlk Tutuklamalar Yapıldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Güney Kore’de yetkililer 3.4 milyar doların üzerinde kanuna aykırı kripto para soruşturması başlattı. Elde edilen bilgilere göre soruşturma kapsamında ilk tutuklamalar da gerçekleştirildi.

Kripto Para Soruşturmasında 3 İsim Tutuklandı

Kripto Para Soruşturmasında 3 İsim Tutuklandı
Kripto Para Soruşturmasında 3 İsim Tutuklandı

Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Daegu’da savcılık harekete geçti. Konuyla alakalı olarak yazılı bir açıklamada bulunan yetkililer, herhangi bir faaliyeti olmayan, yalnızca kâğıt üzerinde şirket kurmak ve gerekli izinleri almaksızın kripto para ticaret operasyonları yürütmek suçundan 3 kişinin tutuklandığını duyurdu. Şüphelilere atfedilen suçlamalarsa finans kuruluşlarına yanlış verilerin gönderimi ve yurt dışında gerçekleştirilen büyük ölçeli döviz transferi oldu.

Ülkenin yerel basınında yer alan haberlere göre tutuklanan isimler, Seul’de bulunan Woori Bank şubesinden farklı ülkelere gönderilen 400 milyar won, yani neredeyse 307 milyon dolarlık para transferiyle ilişkili olan kişiler.

Olağan Dışı Para Aktarımları Dikkat Çekti

Konuyla alakalı olarak açıklamada bulunan Güney Kore Mali İşler Denetleme Servisi, söz konusu olan bankanın beş farklı şubesi üzerinden 2021 Mayıs ve 2022 Haziran dönemleri arasında 1.6 trilyon won aktarıldığını duyurdu. Ayrıca Shinbank’ın on farklı şubesinden 2021 Şubat ve 2022 Temmuz dönemleri arasında olağan dışı olarak 2.5 trilyon won aktarımı gerçekleştirildiği de belirtildi. Bahsi geçen bu bankalar temmuz ayında gerçekleştirilen denetim soruşturmasıyla alakalı herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir