Kripto Para Teknik Analizi Nedir?

Kripto Para Teknik Analizi Nedir?

Kripto Para
Mart 16, 2021 tarafından Faruk Keresteci
76
Kripto para piyasasında yer almak isteyen ve dijital paralar ile yatırım yapmak isteyen kullanıcıların, bazı temel bilgilere ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun yanında, inceleme ve değerlendirme yapabilmek için bazı detayların bilinmesi de gerekmektedir.
Kripto Para Teknik Analizi Nedir

Kripto paraların mevcut durumu ve geleceğine yönelik tahminlerde bulunulabilmektedir. Kullanıcıların doğru adımlar atabilmeleri açısından teknik analiz konusunda bazı noktalara hakim olmaları faydalı olacaktır. Bu amaçla, kripto para birimleri ile işlem yapmak isteyen kişiler, teknik analizlerin ne şekilde yapıldığını ve neleri kapsadığını merak etmektedir.

Kripto Para Teknik Analizi Nedir
Kripto Para Teknik Analizi Nedir

Geleneksel yöntemler ile kıyaslandığında, günümüzde kripto para birimleri ile gerçekleştirilen yatırım en kazançlı yatırım olarak bilinmektedir. Ancak bunun için konu ile alakalı temel terimlere hakim olmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde doğru analiz ve yorumlamalar yapılabilmektedir. Bunun sonucunda da kişilerin kripto para yatırımcılığında doğru adımlar atması sağlanabilmektedir. Burada bahsedilen analiz yöntemi, teknik analiz olarak isimlendirilmektedir. Bu analiz yöntemi sayesinde kripto para birimlerinin geçmiş dönemlerdeki hareketleri değerlendirilmektedir. Böylece, ele alınan kripto para biriminin gelecek dönemdeki değeri hakkında da tahminler yapılabilmektedir. İncelemeye alınan kripto para biriminin değerinin, artış mı yoksa azalış mı göstereceğine karar verebilmek için, analiz yapılırken, trend noktalarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Teknik analizin ilk amacı trendleri anlamak ve doğru şekilde yorumlamaktır. Teknik analiz kapsamında ele alınan ilk konu, kripto para birimlerinin geleceği hakkındadır. Yani, bu noktada, piyasada yer alan veya incelenen kripto paraların gelecekteki değerlerinin artacağı mı yoksa azalacağı mı konusu değerlendirilmelidir. Kripto para piyasasında duyurulan, kripto paraların geleceğine dair bilgiler borsa platformlarında yer alan kullanıcılar ve genel psikoloji kapsamında veriler sunmaktadır. Kripto para birimlerinin gelecekteki değerleri de bu şekilde tahmin edilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki, teknik analiz kapsamında yalnızca matematiksel bir değerlendirme gerçekleştirilmektedir. Yani, yalnızca kripto paraların geleceği hakkında değil, grafiğe çevrilmiş her bilgi ve veri için, her konuda analiz yapabilme imkanı bulunmaktadır. Analiz işleminde, herhangi bir yatırım varlığının gelecek zamandaki değeri incelenmemektedir. Yani burada önemli olan o varlığın gelecekte değerli olup olamayacağı değildir. Teknik analiz kapsamında direkt olarak matematiksel bir yaklaşım ele alınmaktadır. Veriler kapsamında, olabilecek en objektif bakış açısı ile değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Teknik Analiz Nasıl Çalışır?

Teknik Analiz Nasıl Çalışır?
Teknik Analiz Nasıl Çalışır?

Teknik analizin temelinde, bir varlığın cari ve geçmiş dönemdeki değerinin incelenmesi yatmaktadır. Teknik analiz, herhangi bir yatırım aracının değerinin, zaman içindeki değişimi veya dalgalanmasının tesadüfi bir şekilde olmadığını ele almaktadır. Rast gele olmayan bu değişimler zaman içinde ön görülebilir hale dönüşmektedir. Analiz, arz ve talep durumunun bir incelemesi olarak da tanımlanabilmektedir. Yani, bir varlığın değeri, karşılıklı alım ve satım durumlarının bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Bu durum kripto para borsalarına yansıtılarak yorumlanacak olursa, arz ve talep durumu traderların ve yatırımcıların duyguları ile alakalıdır. Bu duygu durumları korku ve açgözlülük durumlarıdır.

Teknik analiz önemli ölçüde, normal şartlarda faliyet gösteren ve yüksek hacime sahip alanlarda, sahip olunan likidite ile çok daha güvenilir ve etkili bir hale gelmektedir. Yüksek hacime sahip olan kripto para piyasaları, fiyat manipülasyonlarına, yanlış sinyaller vererek teknik analizi olumsuz yönde etkileyecek ve verimli bir sonuç veremeyek hale getirebilecek normal dışı etkilere karşı daha az hassas olarak bilinmektedir. Kripto para birimlerinin değerlerini incelemek ve bunun sonucunda daha elverişli fırsatları belirlemek  gerekmektedir. Bunun için de traderlar gösterge olarak isimlendirilen farklı grafik araçlarını kullanmaktadır.

Teknik analiz neticesinde elde edilen sonuçlar ve göstergeler, kripto para yatırımcılarının bahsi geçen trendleri  yorumlaması ve tanımlaması açısından oldukça yardımcı araçlardır. Bunun yanında, kripto para birimlerinin gelecekteki değerleri ile alakalı ortaya çıkabilecek trendler hakkında da bilgi toplanabilmektedir. Dolayısı ile bu göstergelerin doğru yorumlandığında oldukça etkili araçlar olduğundan bahsedilebilmektedir. Analiz göstergeleri  zaman zaman yanıltıcı olabilmektedir.Bu sebeple, bazı traderlar oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmak için çoklu göstergeleri kullanmaktadır.

Teknik Analiz Göstergeleri Nelerdir?

Teknik Analiz Göstergeleri Nelerdir
Teknik Analiz Göstergeleri Nelerdir

Traderlar, teknik analiz kapsamında, piyasadaki mevcut trendleri belirleyebilmek için geçmişteki kripto para birimi değerlerinin hareketliliğini ele almaktadır. Bunun için de, çeşitli, birbirinden farklı göstergeler ve ölçümler kullanmaktadırlar. Analiz kapsamında kullanılan birçok farklı yöntemden bahsedilebilmektedir. Bunlar içinde, en çok kullanılan ve verimli sonuçlar vereni, SMA olarak kısaltılan ve basit hareketli ortalamalar olarak isimlendirilen yöntemdir. SMA, adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir zaman aralığında bir varlığın ya da kripto para biriminin, kapanış fiyatları ele alınarak hesaplanmaktadır. Bunun yanında EMA olarak kısaltılan ve Üstel hareketli ortalama olarak isimlendirilen başka bir yöntemden de bahsedilebilmektedir. Bu da, basit hareketli ortalamaların son kapanış fiyatlarını, önceki fiyatlarından daha fazla ağırlıklandıran değiştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Analiz kapsamında çok sık kullanılan bir diğer gösterge, osilatörlerdir. Bu göstergeler, RSI olarak kısaltılan ve göreceli güç endeksi olarak isimlendirilen göstergelerdir. Belirli bir zaman dilimi içindeki değer değişikliklerini basit bir şekilde izleyen, basit hareketli ortalamaların aksine, osilatörler, fiyatlandırma verilerine matematiksel formüller uygulamaktadır. Bu işlemin ardından, önceden tanımlanan değer aralıkları içinde bulunan farklı değerler ortaya çıkmaktadır. RSI kapsamında, bahsi geçen bu aralıklar 0 ila 100 arasındadır. Bunun yanında, BB olarak kısaltılan ve Bollinger Bantları olarak isimlendirilen gösterge, traderlar arasında oldukça popüler bir gösterge olarak bilinmektedir. Ayrıca bu gösterge de bir osilatör çeşididir. BB göstergesi, hareketli bir ortalama çizgisi etrafında akan iki yan banttan oluşmaktadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle