Bitcoin Ajandası

Kripto Para ve NFT'lerin Küresel Isınmaya Etkisi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Kripto Para ve NFT’lerin Küresel Isınmaya Etkisi

Kripto Para ve NFT’lerin Küresel Isınmaya Etkisi

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

İklimlerdeki bozulma, doğal afetler ve hava durumlarındaki anormalliklerle kendini belli ederken küresel ısınmanın ciddiyetini fark etmekte geciken insanlık bir şeyler yapması gerektiğini kabul etmeye başladı. Bu konuda artık kripto para ve NFT‘ler de devreey girdi.

Para, kazanç, zenginlik kavramlarını çokça kullanırken bunları elde etmek için harcanan dünya kaynakları üzerinde şimdiye kadar çevreciler dışında kimseden ciddi bir gayret görülmedi. Yazımızda hem küresel ısınmadan hem de kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma etkisinden bahsedeceğiz.

Kripto Para ve NFT’lerin Küresel Isınma Rolü

Kripto Para ve NFT’lerin Küresel Isınma Rolü
Kripto Para ve NFT’lerin Küresel Isınma Rolü

Kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma üzerindeki etkisine dair haberler yapılsa da konunun ciddiyeti üzerinde bugüne kadar neredeyse hiç durulmadı. Dijital ekonomiden bahsederken işin altyapısının dayandığı elektrik sarfiyatını dikkate almamak hiç doğru olmayacaktır.

Bir kripto para üretirken elektrik tüketilir. Özellikle madencilik kavramında daha çok karşımıza çıkan elektrik sarfiyatı hiç de azımsanacak türden değildir. Elektrik tüketimiyle küresel ısınmanın da doğrudan ilişkisi bulunur.

Kripto para ve NFT ortamında özellikle token ve coin üretimi içinde elektrik tüketimini öne aldığımızda dijital dünyanın küresel ısınmayı artıracağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Görmezden Gelinen Tehlike Küresel Isınma

Çağımızın en büyük tehlikelerinden biri olan küresel ısınmayı etkileyen pek çok etken bulunur. Bunların başında havayı kirleten karbonmonoksit gibi zararlı gazlar gelir. Tabii bu gazların salınımında fabrikalar, motorlu taşıtlar ve benzer unsurlar öne çıkar.

Küresel ısınmada buzulların erimesi, dünya sıcaklığının artması gibi gelişmeler bu ısınmaya neden olan faktörler üzerinde düşünmeye neden olabiliyor.

Devletlerin küresel ısınmaya neden olan gazları azaltması için yaptığı uluslararası anlaşmalar küresel ısınma konusuyla ilgili en önemli tedbirler arasında yer alıyor. Ancak dünyayı zehirleyen gazların büyük bir kısmını salan devletlerin bu tür anlaşmalara sıcak bakmadığı biliniyor.

En son Kyoto Protokolü girişimiyle küresel ısınma azaltılmaya çalışılırken günümüzde Paris Anlaşması’yla bu mücadele sürmektedir. Kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma etkisi ise şimdilik daha az rol oynuyor.

Kripto para ve NFT’lerin yaygınlaşması sonrasında artan madenciliğe bağlı olarak küresel ısınmadaki etkisinde de artış olması kaçınılmazdır.

Bu Yatırım Riskli mi?

Geleneksel ticarette de dijital ticaret içinde de bir girişim yapılırken risk ve tehlikeler göz önünde bulundurulur. Hatta biz, konu ile ilgili yazılar hazırlarken bunun bir yatırım tavsiyesi değil, sadece bilgi aktarımı olduğunu belirtiriz.

İnsanlar, parayla uğraşırken ‘hep daha fazla’ diyerek elindeki varlığı çoğaltmanın derdindedir. Fakat bunu yaparken kullanılan kaynakların bir sonu olduğu üzerine düşünmek istemez. Çoğu insan için önemli olan kazanmak ve çabuk zenginleşmektir.

Zenginliğe giden yolda pek çok dünya kaynağının harcanması söz konusudur. Bu da dünyanın yararına bir görünüm vermez. Küresel ısınma tam da bu noktada karşımıza çıkar.

Çevre kuruluşlarının tehlikeye dikkat çeken çalışmaları sonunda Birleşmiş Milletler devreye girer ve devletlere küresel ısınmanın zararlarına karşı yapmaları gerekenler anlatılır. Uluslararası anlaşmalarla devletlerin gaz salınımı sınırlandırmalarına katılmaları sağlanınca da küresel felaketin etkisini biraz olsun azaltmak amaçlanır.

Bu yatırım riskli mi, diye soran ticari yatırımcılar dünyanın geldiği noktada herhangi bir risk görmeden kazanma hırsına devam eder. Kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma üzerindeki etkisinde bunlardan da bahsetmemiz gerekiyor.

Kriptoya Veda mı Edelim?

Kriptoya Veda mı Edelim?
Kriptoya Veda mı Edelim?

Kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma içinde payı mutlaka bulunur. Hatta en son araştırmaya göre kripto para madenciliğinde harcanan elektriğin, İrlanda ülkesinin elektrik sarfiyatına denk olduğu açıklanmıştı.

Küresel ısınma ilerleyip dünyanın sonu yaklaşırken, insanların eline fidan alıp dikmesini görmek istesek de kazanmaya odaklı dünya gündemi içinde bu ancak bir hayal olacaktır.

Peki bu durumda kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma üzerinde olumsuz rol oynadığını bildiğimiz için kripto ticaretinden uzak mı durmalıyız? Uzak durun, sakının denilince gelişen dijital ekonomi içinde bunun mümkün olmayacağı ortadadır. Peki ne yapmalı?

Dijital Dünyadan Kazanıp Gerçek Dünyayı Güzelleştirmek

Dijital dünya içinde bunca gelişme içinde kripto paralar üzerinden ve NFT’lerden kâr elde etmek gayet normaldir. Küresel ısınma konusunda duyarlılığı olanlar, bu mecralardan sağladığı kazancı gerçek dünyaya yansıtabilir. Bu nasıl olacak? Bunu cevaplayalım…

Küresel ısınmanın azalmasında etkili olacak işleri bireysel olarak yapmak mümkündür. Fidan dikimi, betonlaşmanın azaltılması, çevreyle duyarlı araçların kullanımı, su tüketimine dikkat etmek ve genel tüketimde israftan kaçınmak gibi eylemlerle küresel ısınma etkisini azaltmak mümkündür.

Dünyayı zehirleyen büyük devletlerin herhangi bir çevreci adım atmaması durumunda küresel ısınmanın etkisinin hızla devam edeceği görülebilir. Buna karşın kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma etkisinde bu dijital mecralarda kazanç sağlayanlar, bireysel olarak küresel ısınma mücadelesi vermekten kaçınmamalıdır.

Yerel Gerçekleri İhmal Etmeyelim

Ticaretin küresel özellik göstermesiyle beraber küresel ısınmanın da hızlandığını söylesek yanlış bir tespit yapmış olmayız. Küreseli yakalayarak daha fazla kazanmak, her ticaretçinin idealidir. Ancak bunu yaparken yerel gerçekleri de hesaba katmak gerekir.

Yaşanılan çevrenin nasıl bir görünüm taşıdığını dikkate almadan kazanç artırmak günümüz insanının normal davranışları arasında yer alır. Kripto para ve NFT’lerin küresel ısınma üzerindeki etkilerini mesele edeceksek dijital dünyadan kazanç sağlarken bu dünyanın gerçeklerini unutmamamız gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir