Bitcoin Ajandası

Kripto Para Vergilendirmesi Avrupa Komisyonu’nun Gündeminde!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Para Vergilendirmesi Avrupa Komisyonu’nun Gündeminde!

Kripto Para Vergilendirmesi Avrupa Komisyonu’nun Gündeminde!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Avrupa Komisyonu, bir kripto para vergilendirmesi konusunu gündeme aldı. Elde edilen bilgilere göre komisyon, kripto para vergilendirilmesi için yeni bir yasa taslağını onaylamaya hazırlanıyor.

Brüksel’de gerçekleştirilen vergi sempozyumunda, kripto piyasalarındaki vergiden kaçınmayı minimum seviyeye indirmenin öneminden bahsedildi.

Komisyon Kripto Para Vergilendirmesi için Çalışıyor

Komisyon Kripto Para Vergilendirmesi için Çalışıyor
Komisyon Kripto Para Vergilendirmesi için Çalışıyor

Avrupa Komisyonu’nun ticaret sorumlularından biri olan Valdis Dombrovskis konuyla alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu. Dombrovskis açıklamasında dijitalleşmenin yeni fırsatlar yarattığını, bununla beraber vergi sistemindeki çatlakları da ortaya çıkardığını söyledi. Komisyonun ticaret sorumlusu ayrıca açıklamasında bu zorlukların üstesinden gelmeye çalıştıklarını da belirtti.

Vekiller, 2023 yılı içerisinde kripto para vergilendirmesiyle alakalı olarak yeni kurallar hakkında müzakere etmeyi planlıyor. Müzakere, kripto piyasaları açısından tek bir vergi planı içerip içermeyeceği üzerine olacak. Fakat bu sürecin uzun süreceği beklentisi de sektörü meşgul ediyor. Diğer yandan vekillerin müzakeresi ve kararın onanması için 27 AB ülkesinin temsilcilerinin fikir birliğine varması gerekiyor.

Kripto para kullanımıyla vergi ödemekten kaçınma, Covid sürecinden sonra ekonomik sıkıntılarla alakalı hazırlanan raporda önemli bir yer edindi. Üstelik bu durum neredeyse tüm dünyanın gündemini bir hayli meşgul etmeye devam ediyor.

Diğer yandan Avrupa Parlamentosu, Şubat 2023 döneminde MİCA tasarısını onaylamaya hazırlanıyor. Tasarının onaylanmasının ardından kripto para şirketlerinin vergi kaçırması ve hatta kara para aklama gibi faaliyetleriyle alakalı mücadele konusunda ek sorumluluklarını yerine getirmesi gerekecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir