Bitcoin Ajandası

Kripto Para Yasa Tasarısı ABD’de Kabul Edildi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Para Yasa Tasarısı ABD’de Kabul Edildi!

Kripto Para Yasa Tasarısı ABD’de Kabul Edildi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
19 0

ABD’deki en önemli komitelerden biri olarak nitelendirilen ve temsilciler Meclisi bünyesinde yer alan Finansal Hizmetler Komitesi, kriptoda düzenlemeleri açısından büyük öneme sahip olan kripto para yasa tasarısını onayladı.

Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası adıyla ifade edilen yasa tasarısı 35’e 15’lik oyla meclisten geçti. Üstelik her iki partinin milletvekillerinin de desteğini aldı.

Kripto Para Yasa Tasarısına Önem Veriliyor

Kripto Para Yasa Tasarısına Önem Veriliyor
Kripto Para Yasa Tasarısına Önem Veriliyor

Bir kripto para biriminin menkul kıymet ya da emtia olup olmadığıyla alakalı kesin açıklamaların yer aldığı tasarı, regülasyon gücünü genel olarak Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) veriyor. Fakat Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da bu sürece dahil ediliyor. İki kurumun ortak kural çıkarabilmesine olanak sunan kripto para yasa tasarısı, NFT ve merkezi olmayan finansla alakalı önemli bir yol gösterici olarak değerlendiriliyor.

Diğer yandan elde edilen bilgilere göre tasarı, bugün ülkenin başka bir önemli komitesi olan Tarım Komitesi’nde görüşülecek. Bu komitede yasa tasarısına yönelik olarak CFTC’te 120 milyon dolarlık ek bütçe verilip verilmeyeceği konuşulacak. CFTC’nin denetimi de Tarım Komitesi tarafından gerçekleştiriliyor.

Finansal Devrim Yaratabilir

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Cumhuriyetçi kongre üyesi ve komite başkanı Patrick McHenry, Birleşik Krallık, Singapur ve Avustralya’nın regülasyonlarını oturtmaya başladığından bahsetti. ABD olarak geride kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını, şimdilerde içerisinde bulunulan durumun yazılım devrimi olduğunu ve doğru yönetildiği takdirde finansal devrim olabileceğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir