Kripto Para Yatırımlarına Uyarı Geldi

Kripto Para Yatırımlarına Uyarı Geldi

Haberler
Nisan 12, 2021 tarafından Esra Yılmaz
254
Kripto para yatırımının riskleri ile ilgili Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL) yeni bir uyarıda daha bulundu. Sri Lanka’da kripto para yatırımı ile ilgili herhangi bir düzenleme ve risk önlemi bulunmuyor.
Kripto Para Yatırımlarına Uyarı Geldi

Bu nedenle Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) kripto para birimlerine yatırım yapan vatandaşlarını riskler hakkında bilgilendirmek amacı ile uyardı. Ayrıca CBSL, ülkede konu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin olmaması kripto para faaliyetlerinin de ülkede ve CBSL için faaliyet gösterme yetkilerine sahip olmadıklarını da uyarılarında belirtti. Tüm bu nedenlerden dolayı Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), kripto para ile ilgilenen ve kripto para yatırımı yapan vatandaşlarına riskler hakkında temel dört ayrı alanı açıkladı.

Kripto Para Yatırımlarına Uyarı Geldi1
Kripto Para Yatırımlarına Uyarı Geldi

Risklerin Nedenleri Neler

Sri Lanka’da kripto para, kripto para faaliyeti ve kripto para yatırımı ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme ve yasak önlem bulunmamakta. Bu nedenle kripto para yatırımı yaparken bir sorun ile karşılaşılırsa bu yatırımı yapan kişinin ülkeden yasal olarak başvurmasını sağlayacak bir kanun da yok. İkinci neden olarak Sri Lanka’da kripto paraların, terör finansmanı ya da kara para aklama yöntemi olarak kullanıldığına yönelik bir inanç mevcut. Kripto varlık değerlerinin de spekülasyonlar doğrultusunda hareket ettiklerine inanıldığı için yatırıcımların kayıp verebileceklerine inanılıyor. Son olarak ise kripto para kullanan ve yatırımlarını buraya yapan kişilerin Sri Lanka Döviz Borsası’nı ihmal edecekleri düşünülüyor.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle