Bitcoin Ajandası

Kripto Parada Anlık Alım Satım (Scalping) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Parada Anlık Alım Satım (Scalping) Nedir?

Kripto Parada Anlık Alım Satım (Scalping) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto parada anlık alım satım yöntemleri birçok finans piyasası üzerinde kullanılabildiği için bu yöntemi kullananların, hisse senedi, Forex ve kripto para piyasaları içinde aktif olduğu görülür.

Kripto parada anlık alım satım ve bu yöntemi kullananların elde ettiği kazanç üzerinde duracağımız yazımızda anlık alım satım yöntemleri hakkında da bilgi vereceğiz. Aktaracaklarımızın, bir kullanım önerisi olarak değil, bir bilgi alışverişi olarak değerlendirilmesi, kripto dünyası takipçileri açısından daha sağlıklı olacağı fikrindeyiz. Şimdi başlayabiliriz…

Kripto Parada Anlık Alım Satım Yapanlar Nasıl Para Kazanır?

Kripto Parada Anlık Alım Satım Yapanlar Nasıl Para Kazanır?
Kripto Parada Anlık Alım Satım Yapanlar Nasıl Para Kazanır?

Kripto parada anlık alım satım, küçük fiyat hareketleri üzerinden kâr elde etmeyi hedefleyen bir alım satım yöntemi olarak bilinir. Bu yöntemi kullananlar, büyük kârları amaçlamaz. Daha çok küçük fiyat değişimleriyle tekrarlanan bir kâr döngüsü hedeflemesi söz konusudur.

Kripto parada anlık alım satım yapanlar, küçük fiyat hareketlerini ve piyasa verimsizliklerini tespit etmek için kısa bir sürede çok sayıda işlem emrinde bulunabilir. Burada temel amaç, küçük kazançların birikmesi sonucunda kârda artış sağlamaktır.

Yöntemin en önemli tarafı kısa zaman içinde karar vermek olduğundan, işlem için teknik analizin yoğun olarak kullanılması gerekir. Bu açıdan piyasa hakkında yapılan analizler ve grafikler büyük önem taşır. Bu verileri okumak da bir hayli önemlidir.

Yöntemi tercih edenler; işlem hacmi, fiyat hareketi, destek ve direnç seviyeleri gibi etkenleri dikkate alırlar. Bu yöntemde amaç, piyasadaki küçük fırsatları yakalayıp bunlardan faydalanmak üzerine kuruludur.

Kripto parada anlık alım satım yönteminde dikkat edilmesi gereken bir noktaya değinmek isteriz. Geniş bir zaman içindeki piyasa sinyal ve seviyelerinin, kısa süredekine göre genellikle daha güvenilir olduğu bilinmektedir. Anlık alım satım yapmak isteyenler bu sebeple ilk başta piyasa yapısını geniş bir zaman aralığında incelemeyi tercih eder. Geniş zaman içindeki önemli seviyeler belirlenir ve sonrasında anlık alım satım düzenleri yakalamak için daha kısa zaman aralıklarına inilir. Bunun sonunda piyasa yapısını geniş bir zaman aralığında incelemenin, daha kısa vadeli alım satımlar için çok faydalı olabileceği görülür.

Alım satım ve yatırım yöntemleri, kişilere göre büyük farklılıklar gösterebilir. Anlık alım satımda katı kurallardan bahsedemeyiz, bunun yerine kişinin kendi kurallarını belirlerken dikkate alabileceği genel eğilimler söz konusudur.

Anlık Alım Satım Stratejileri

Anlık Alım Satım Stratejileri
Anlık Alım Satım Stratejileri

Anlık alım satım yapanları iki farklı gruba ayırmak mümkündür. Bunlar düşünmeden isteğe bağlı olarak ve sistematik olarak anlık alım satım yapanlardır.

İsteğe göre keyfi alım satım yapanlar, alım satım konusundaki kararlarını piyasa şartlarına göre anlık olarak belirler. Bu tür alım satımda bulunanlar birçok farklı etkeni dikkate alabilir ancak kural konusunda daha yumuşak hareket ederek hislerini öne alırlar.

Sistematik olarak alım satım yapanlar daha değişik bir tutum izler. Önceden belirledikleri kuralların bazı şartları yerine getirmesi halinde bir işleme girme ya da işlemden çıkma eğilimi gösterebilirler. Bu alım satım, isteğe bağlı alım satıma göre daha fazla veri esasına dayanır. Sistematik alım satımda bulunanlar hislerini daha az, veri ve algoritmalarıysa daha çok ön plana alır.

Anlık alım satım yapan bazı kişiler, range trading olarak ifade edilen aralık alım satımı yöntemini tercih etmeleriyle de bilinir. Bu durumda bir fiyat aralığının oluşmasını beklemek ve sonrasında bu fiyat aralığı üzerinden işlem yapmak söz konusudur. Fiyat aralığı kırılana kadar bu aralığın alt sınırının destek ve üst sınırının da direnç şeklinde çalışması durumu yaşanır. Ancak bu duruma hiçbir zaman garanti olarak bakılamaz. Yine de bu sistemle başarılı bir anlık alım satım yöntemi inşa edilebilir.

Bir başka anlık alım satım yöntemi alış satış fiyat farkı üzerinden yararlanmak üzerine kurulur. En yüksek alış emri ile en düşük satış emri arasında büyük bir fark söz konusu olduğunda anlık alım satım yapmak isteyenler bu durumdan fayda sağlayabilirler. Böyle bir yöntem tercih edildiğinde algoritmik veya kantitatif alım satım daha uygun olabilir. Bu alan üzerinde alım satım botlarının egemenliği söz konusudur.  Yöntemi tercih edeceklerin, algoritmalarla rekabet etmesi mecburiyeti bulunmaktadır.

Anlık alım satımların genellikle kaldıraç kullanmayı gerektirdiği bilinir. Hedef yüzdeleri oldukça düşük durumda bulunduğu için anlık alım satım yapanların pozisyonlarını genellikle kaldıraçlarla güçlendirmeleri durumu ortaya çıkabilir.

Anlık alım satım yapanların marjin alım satım platformlarını, vadeli işlem sözleşmelerini ve kaldıraçlı alım satım olanağı sağlayan başka finansal ürünleri kullanmasında bu durum etkilidir. Anlık alım satım yapanların, daha büyük pozisyonlarla daha küçük fiyat hareketleri üzerinden yararlanma hedeflerinden ötürü kayma tehlikesine karşı dikkatli olmaları gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir