Bitcoin Ajandası

ECB Başkanı Lagarde Kripto Paralara Karşı Çıktı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ECB Başkanı Lagarde Kripto Paralara Karşı Çıktı!

ECB Başkanı Lagarde Kripto Paralara Karşı Çıktı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Amerika’nın bilinen televizyon programına katılan ECB Başkanı, Christine Lagarde kripto paralara karşı olumsuzlukları dile getirdi. Soruları yanıtlayan başkan, kriptoların para olmadığını ve yüksek derecede spekülatif varlıklar olduğunu söyledi. Ayrıca, sabit coin’lerin kesinlikle denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, Bloomberg TV’de David Rubenstein’ın gündeme gelen sorularını yanıtladı. Kripto paralardan başlayarak sabit coinlere kadar kadın ayrımcılığından pandemiye kadar birçok sorulara cevap verdi. Özellikle bütün sorulara tek tek cevap veren başkan kripto paralar üzerinde olumsuz görüşünde onların para olmadığını belirtti.

ECB Başkanı Lagarde’nin Kripto Paralara Karşı Açıklaması

ECB Başkanı Lagarde’nin Kripto Paralara Karşı Açıklaması
ECB Başkanı Lagarde’nin Kripto Paralara Karşı Açıklaması

Kripto denen varlıklar para değildir. Nokta. Yüksek derecede spekülatif varlıklardır. Kendilerini para olarak tanımlasalar da değillerdir. İki çeşit kripto bulunuyor. Bir tarafta, şüphe duyulacak ve duruma göre enerji harcaması yüksek olan kriptolar var, diğer tarafta ise sabit coin’ler…

Sabit coin’ler de hızla çoğalmaya başladılar. Bazı teknoloji şirketleri de bu coin’leri daha da ön plâna çıkarmaya çalışıyor. Bunları başka tür bir hayvan olarak görebiliriz. Regüle edilmeleri ve denetlenmeleri lazım. Kendilerini nasıl tanıtırlarsa tanıtsınlar, içinde bulundukları, kullanıldıkları işe bakılmaksızın kontrol edilmeleri gerekiyor.

CBDC Merkez Bankası Dijital Paralarını Öne Sürmeye Hazırlanıyoruz

Bir de tüm bunların üzerinde merkez bankaları var. Tamamen müşterilerin talepleri üzerine hareket eden, merkez bankası paralarının ve hatta bankanın içinde bulunduğumuz yüzyıla uyum göstermesini sağlayacak olan kurumlardan bahsediyoruz. Bu yüzden şu anda da CBDC dediğimiz merkez bankası dijital paralarını öne sürmeye hazırlanıyoruz. Yani kağıt para elinde tutmak istemeyenler bu paraları kullanabilecekler. Aynı şeyi tutacak insanlar ama dijital formda olacak. Hem kağıt para olacak hem de dijital para. İsteyen istediğini kullanacak. Seçim insanların olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir