Bitcoin Ajandası

Kripto Paraların Sayısı Neden Bu Kadar Fazla?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Paraların Sayısı Neden Bu Kadar Fazla?

Kripto Paraların Sayısı Neden Bu Kadar Fazla?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto paraların içinde öne çıkan Bitcoin ve Ethereum gibi öne çıkan seçenekler yanında çok çeşitlilik söz konusudur. Bu durumdan ötürü kripto paraların sayısı neden bu kadar fazla, diye merak edenlerin olması normaldir.

Yazımızda kripto paraların sayısı üzerindeki çeşitlilik hakkında bilgi paylaşmaya çalışacağız.

Kripto Paraların Sayısı Ne Kadar?

Kripto Paraların Sayısı Ne Kadar?
Kripto Paraların Sayısı Ne Kadar?

2008 yılında ABD merkezli dünya ekonomik krizi sonrasında 2009 yılı itibari ile isminden bahsettirmeye başlayan kripto para, günümüze kadar yaygınlık göstererek özellikle son 2 yıldır devam eden salgın ortamında popüler hale geldi.

Günümüzde bilinen kripto paraların sayısı 9 binden fazla olarak ifade ediliyor. Bu paraların toplam hacminin ise 2 trilyon doları geçtiği belirtiliyor. Buna bağlı olarak dünyada toplam 70 milyonu aşkın kripto para cüzdanı bulunuyor. Birden fazla cüzdan bulundurma durumundan ötürü kripto para kullanıcılarının sayısı ile ilgili net bir şey söylemek mümkün görünmüyor.

Kripto paraların sayısı çeşitlilik gösterse de bunlar, özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Kripto paraların birçoğunda merkeziyetsiz yapı öne çıkarken buna sahip olmayan coinler de bulunmakta.

Blockchain ve Kripto Paralar

Kripto paraların sayısı üzerine konuşurken bu paraların dayandığı altyapı hakkında bilgi paylaşmakta da fayda var. Blockchain kavramı, kripto paraların temelinde bulunur. Bu platform, kripto paraların kayıt işlemlerinin yapıldığı mekanizma özelliği gösterir.

Dağıtık defter olarak ifade edilen merkeziyeti bulunmayan kayıt sistemi ile kripto paraların kaydı tutulur. Bitcoin ve ardından çıkarılan Ethereum, bu sistem üzerine kurulan ilk kripto para örnekleridir.

Bitcoin’den sonra ortaya çıkan Ethereum ile blockchain mekanizmasında akıllı sözleşmeler de gündeme geldi ve bu ortam bir çeşit bankacılık hizmeti alanına dönüştü.

Kripto paraların sayısı çeşitlilik gösterirken barındırdıkları özellikler ve teknolojik hizmetler de farklılık göstermektedir.

Kripto Paralardaki Çeşitliliğe Neden Olan Etken Ne?

2009 yılından itibaren kullanılmaya başlanan kripto paraların sayısı neden bu kadar arttı da 9 bin civarına yükseldi? Bu soru, pek çok kripto meraklısı tarafından araştırma konusu olmuştur.

Kripto paraların, gereken altyapı ve teknolojik özellikler sağlandıktan sonra üretilmesinin mümkün olması, kripto paraların sayısı üzerinde çeşitlilik sonucuna neden olmaktadır.

Kendi isminize bile bir kripto para üretmenin mümkün olması ve hemen sonuç alınması, kripto para sayılarını da etkileyebiliyor. Bununla beraber kripto para madenciliği kavramı kendini belli ediyor.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para Madenciliği Nedir?
Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği için gerekli donanımda bilgisayarlar ile blokzincir oluşturulur. Bu zincirin oluşturulması için birçok algoritma çözülmesi gerekir. Bu madencilik de 3’e ayrılır. Bireysel, çiftlik ve bulut madenciliği olarak açıklanır.

Kripto para madenciliği, kripto varlıkların oluşum süreci ile doğrudan ilgili bir konuma sahiptir. Kripto para madenciliği için güçlü teknik özelliklere sahip bilgisayarlar ile sonuç almak mümkündür.

Kripto para madenciliğinin bireysel girişimlerle de yapılması pek çok kripto para çeşidinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kripto paraların sayısı bu kadar fazla ise kripto madenciliğin bundaki etkisi göz ardı edilemez.

Kripto Paraların Çeşitliliğinde Tehlike Var mı?

Kripto paraların sayısı çeşitlilik gösterirken kripto dünyasında bulunmak isteyenlerin yatırım için karar vermesi zorlaşabilmektedir. Çeşitli kripto paraların hangi özellikleri barındırdığından ziyade borsadaki değer seyri öne çıkarken yatırımcıların işi sıkı tutarak geniş bir araştırma sonucu karara varmaları daha faydalı olacaktır.

Kripto paralardaki çeşitlilik, kalite rekabetini sağlama imkanına sahipken zihin karışıklığı oluşturmaya da müsait bir konumdadır. Kripto paraların üretilme özelliğinden ötürü çok fazla çeşitlilik göstermesi de kaçınılmaz bir durumdur.

Kripto Para Üretmek Yeterli mi?

Kripto para üretimini sağlayan teknolojik imkanlara sahip bulunanların kripto parayı medyana getirip coin haline büründürmesinden sonra bütün işin bittiğini söylemek mümkün değildir. Pek çok kripto paranın, kripto dünyası içinde bulunması, kripto paranın ortaya çıkarılması ile tüm işin sona ermediğinin göstergesidir. Kripto paranın güven vermesi, hacker saldırılarına karşı güçlü olması ve yatırımcılarını kazandırması gibi özelliklere sahip bulunması, bir kripto paradan en fazla istenenler arasında yer alır.

Kripto dünyasında pek çok kripto paranın çöp niteliğine bürünmesi, genel ve temel özellikleri sağlayamaması ile olabilir. Yatırımcının üzerine risk almak istemediği bir kripto paraya aktif olarak bakmak mümkün değildir. Kripto paranın hareket seyri ve piyasalardaki değeri, kripto yatırımcının en fazla dikkate aldığı iki temel unsurdur.

Kripto Dijital Para Farkı Ne?

Kripto paraların sayısı üzerine bilgiler paylaşırken önemli bir ayrımı paylaşmayı da faydalı bulunuyoruz.

Kripto paralardan bahsedilirken dijital para kavramı da kendini belli ediyor. Hatta çoğu zaman iki kavramı, birbirinin yerine kullandığımız bile olabiliyor. Ancak dijital paralar ile kripto paraların çok ince ama önemli bir farkı bulunuyor.

Kripto denildiğinde ilk akla gelen ve en önemli özellik olarak bilinen unsur merkeziyetsiz yapıya sahip bulunmasıdır. Ancak dijital paralar da merkeziyetsizlik söz konusu olmayabilir. Fakat gündelik kripto sohbetlerinde ve yazılarında bu iki kavramın birbirinin yerine kullanıldığı da görülür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir