Uruguaylı Milletvekili Kripto Paraların Yasal Olması için Harekete Geçti!

Uruguaylı Milletvekili Kripto Paraların Yasal Olması için Harekete Geçti!

Haberler
Ağustos 5, 2021 tarafından Esra Yılmaz
43
İktidar partisinin senatörü olarak görev alan Juan Sartori tarafından öne sürülen projede kripto paraların yasal olmasına yönelik madenciler için düzenleyici bir çerçeve belirtti.
Uruguaylı Milletvekili Kripto Paraların Yasal Olması için Harekete Geçti!

Uruguay’lı milletvekili kripto paraların yasal olması için harekete geçerek öne attığı proje kapsamında madenciler için düzenleyici çerçeve belirleyerek gündeme getirdi.

Uruguaylı senatör, işletmelerde kripto para birimlerinde ödeme olarak kabul etmelerinin ardından Güney Amerika’da da ülke kullanımları ile düzenlemelere izin verilmesi gereken bir tasarı daha sundu. Salı günü Senatör Juan Sartori aracılığıyla sunulan proje tasarısında kripto paraların yasal olması üzerine konu olarak “üretiminden ve ticarileştirilmesiyle yasal, finansal ve mali güvenlik” sağlama amaçlandı. Sartori açıklamalarda şunlara değindi:

“Kripto varlıklar, yasalarca tanınacak ve kabul edilecek ve herhangi bir yasal iş için geçerli olacaktır. Kanun ve yönetmeliklerde belirtilen kurallara uydukları sürece finansal içerme kanununda yer alanlara ek olarak geçerli bir ödeme aracı olarak kabul edileceklerdir.”

Kripto Paraların Yasal Olması için Proje Yine de Yetersiz Kaldı!

Kripto Paraların Yasal Olması için Proje Yine de Yetersiz Kaldı!
Kripto Paraların Yasal Olması için Proje Yine de Yetersiz Kaldı!

Milletvekili tasarıda kripto para birimlerinde “bunları ticarileştirmek isteyen tüzel kişiler ve bireyler tarafından ücretsiz satış ürünleri” olduğunu sözlerine ekleyerek düşüncelerine devam etti. Herhangi bir gerçek ya da tüzel kişilikte “yasal ödeme yoluyla kendi banka hesaplarından para gönderebileceğini ve/veya alabileceğini” belirtti. Ancak CoinDesk’e verdiği röportajda tasarının gerçekte kripto para birimlerinde tamamen yasal ödeme olarak ele alınacağı konularında yine de yetersiz kalındığını açıkladı.

Uruguay Merkez Bankası Lisans Sağlayacak

Tasarı üzerinden uygulama aşamasında Uruguay yürütme organında kara para aklama ile mücadele sekreterliğinde ve Uruguay Merkez Bankası ile uyumlu olan kuruluşlarda lisans sağlanacak. Diğer işlemler üzerinde “tüm bu araçların kullanımı ücretsiz olacak ve önceden izin, izin veya lisans gerektirmeyecek.” Sartori’nin önerisi üzerine kripto madenciliklerde düzenlenme şart koşuldu. Madenciler özel lisanslarda ihtiyaç olmadığında faaliyeti devam ettirebilmek için Uruguay

Diğer işlemler için “tüm bu araçların kullanımı ücretsiz olacak ve önceden izin, izin veya lisans gerektirmeyecek.” Sartori’nin önerisi ayrıca kripto para madenciliğinin düzenlenmesini şart koşuyor. Madencilerin özel bir lisansa ihtiyacı olmayacak ancak faaliyet gösterebilmek için Uruguay Sanayi, Enerji ve Madencilik Bakanlığı’ndan izin almaları gerekecek.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle