Apple’ın Kaybettiği Dava Kripto Paraya Ön Açtı!

Apple’ın Kaybettiği Dava Kripto Paraya Ön Açtı!

Haberler
Eylül 11, 2021 tarafından Esra Yılmaz
54
Apple ile Fortnite oyununda geliştiricilerden Epic Games arasında yasal mücadele sona erdi ve yasal mücadelede kayıp yaşayan Apple, kripto paraya ön açtı.
Apple’ın Kaybettiği Dava Kripto Paraya Ön Açtı!

App Store’da bulunan uygulamaların oyun içi almlarında sorun yaşayan Apple davayı kaybedince kripto paraya ön açtı. Bilindiği gibi Apple, uygulama üzerinden satın alım işlemlerinde genelde %30 pay alma hakkına sahipti. Ancak App Store kendi altyapısında ödemeleri zorunlu kılmıştı. Sonuç olarak bir oyunda kendi ödeme yöntemine sahip olamazdı.

Epic Games ise Fortnite’ın mobil sürümlerinden olan App Store bağlantısı ile kesime uğrayan bir ödemede yöntem yerleştirildi. Şirket, bu sayede oyun içindeki satışlarından elde ettiği gelirlerinden %100 kar alabilecekti. Apple bu hamleyi Fornite’ı App Store’dan tamamen kaldırarak karşılık verdi.

Kripto Paraya Ön Açtı!

Kripto Paraya Ön Açtı!
Kripto Paraya Ön Açtı!

Fortnite, bu davranış üzerine Apple’ı dava ederek hakkını savundu. Apple rekabet üzerinde ayrı bir davranıştan hükmederek Apple’ın App Store ödeme sistemlerinde kullanımda zorlanarak bu durumun önüne geçmesinde geliştiricilerin kullanıcıları kendi ödeme sistemlerine yönlendirmelerine izin verildi. Sonuç olarak da Apple davayı kaybedince bu süreçte de kripto paraya ön açtı.

Kripto Para Ödemeleri De Artık Mümkün Olabilir!

Epic Games, kazandığı dava sonucunda elde ettiği gelirlerin %100’ünü alabilecek bir durumdayken uygulama geliştiricileri ödemelerde kripto para üzerinden de alabileceklerini düşünüyor.

Yani kripto para ödemelerine yönelen çalışmalardan yapılan işlemleri bildiren Spotify’dan yine kripto para denemeleri yapan ve El Salvador’da Bitcoin kabulüne başlayan Starbucks’ın, uygulamalarında kripto para kabulü öne geçince bir engel olmadığı belirlendi. Böyle bir durumda da kripto paralarda kullanım alanları en önemli oranda artış göstererek olumlu sonuçlar alınacak.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle