Bitcoin Ajandası

Kripto Piyasasındaki Longve Short Pozisyon Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Piyasasındaki Long ve Short Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long ve Short Pozisyon Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
15 0

Fiyatlarda bir yükseliş olacağını düşünen yatırımcının yaptığı işleme uzun veya long pozisyon açmak ya da longlamak denir. Yatırımcının fiyatın azalma olasılığını öne alarak yaptığı işlem hareketine de short pozisyon ya da shortlamak ifadesi kullanılır. Kripto piyasasındaki long ve short pozisyon kavramlarının kısa açıklamaları böyle ancak ayrıntılar önemli.

Kripto piyasasındaki long ve short pozisyon kavramları üzerine merak edilenlere birlikte yanıt arayalım…

Kripto Piyasasındaki Long Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long Pozisyon Nedir?
Kripto Piyasasındaki Long Pozisyon Nedir?

Kripto para yatırımcılarının, Kripto piyasasındaki long ve short pozisyonlarda ortama yeni dahil olanların anlamakta zorluk yaşayabileceği, kendilerine özgü bir jargon kullandığı bilinir. Aslında yazımıza konu ettiğimiz long ve short için teknik anlamlar yüklemek kolay değildir.

En kolay ifadeyle uzun ve kısa pozisyonlar olarak ifade edilen long ve short, bir varlıkla ilgili fiyatın seyredebileceği iki yönü temsil etmektedir. Tabii bu yönler kullanılırken kâr elde etmek esas amaçtır.

Uzun pozisyon alma tercihinde bulunan yatırımcı, fiyatın o andan itibaren yükselmesini bekler. Böyle bir durumda yatırımcının uzun yani long pozisyona geçtiğini veya alım yaptığını söyleyebiliriz. Long pozisyonda bir fiyat yükseliş beklentisi esastır şeklinde bir yorum yanlış olmayacaktır.

Kripto Piyasasındaki Short Pozisyon Nedir?

Kısa pozisyondaysa kripto yatırımcısı, fiyatın düşmesini bekleyerek hareket eder. Bu hareketle, yatırımcı short pozisyona geçerek kripto para birimini satar. Short pozisyon alan yatırımcının fiyata karşı beklentisi düşüş üzerine yoğunlaşmaktadır.

Almak ve satmak, spot borsalar üzerinde normal bir hareket olarak kabul görse de kripto para birimi alım ya da satımı yapmadan da long veya short pozisyon açmak imkanı bulunmaktadır. Vadeli işlemler; satın alım veya satma hakkı, kur farkı sözleşmeleri ve benzer vadeli işlem ürünlerini sunan borsalar üzerinde gerçekleştirilebilir.

Kripto Piyasasındaki Long ve Short Pozisyonun Analizi

Kripto piyasasındaki long ve short pozisyon almaya çalışan yatırımcılar, hareketini belirlerken iyi bir analiz yapmak zorundadır. Yoksa düşünülmeden alınan pozisyonlar zarar getirebilir.

Fiyat açısından boğa piyasası olarak bilinen bir yükseliş söz konusuysa fiyat yükselişi bekleyen yatırımcıların sayısının fazla olmasından ötürü shortlara nazaran long pozisyonların daha çok açılması kaçınılmazdır.

Piyasada bir düşüş yaşandığında short pozisyonların genellikle longlardan fazla olması durumu ortaya çıkar. Buna bir kural olarak bakılmasa da bir genelleme olarak bakılabilir. Profesyonel yatırımcıların daha çok en düşükten satın alıp en yüksekten sattıkları görülür. Fiyatta bir düşüş olduğunda long pozisyon açarak fiyatın direnç seviyelerini geçmesi sonrasında satış yapmalarıyla bilinirler.

Ne Zaman Uzun Pozisyon Açılmalı?

Ne Zaman Uzun Pozisyon Açılmalı?
Ne Zaman Uzun Pozisyon Açılmalı?

Ne zaman uzun pozisyon açmalı sorusu, bu süreç içinde kendini belli eder. Yatırımcılar, belli bir kripto para birimi fiyatında yükselme beklentisine girdiklerinde uzun pozisyon açabilirler.

İleriki günlerde fiyatta bir yükseliş olacağını düşünen bir yatırımcı, spot borsa üzerinden belirlediği kripto para birimini satın alabilir. Sonrasında vadeli işlemlerle opsiyon ürünü ya da farklı bir türev ürünü ile uzun pozisyon açabilecektir.

Burada teknik analizleri incelemenin önemini vurgulamak isteriz. Örneğin; bir blockchain projesinin yüksek profilli bir ortaklık kurduğunu ya da önemli bir güncelleme yaptığını öğrenen yatırımcı, projenin yerel para birimiyle uzun pozisyon alma şeklinde bir tercihte bulunabilir. Buna benzer hamlelerde piyasa seyrini sağlıklı bir şekilde takip etmek için sosyal medyayı çok iyi izlemek ve düzenli bir şekilde haberleri okumak gerekmektedir.

Kripto para birimleri, kripto piyasasındaki long ve short pozisyon konusunda genellikle geleneksel para birimlerine göre devamlı yükselme hedefinde olan şirket hisseleri gibi bir seyir izler. Bu nedenle birçok yatırımcının, özellikle de Bitcoin yatırımlarında, satın al ve elinde tut yöntemini tercih ettiği söylenebilir. Peki kripto ticareti yapanlar ne zaman short yani kısa pozisyon açmalıdır?

Ne Zaman Kısa Pozisyon Açılmalı?

Kripto ortamında alım satım hareketleri içinde yatırımcıların, herhangi bir kripto para birimi fiyatında düşüş beklediklerinde kısa pozisyon alma tercihinde bulunmaları söz konusu olabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Kripto piyasasındaki long ve short pozisyon kararlarının, güvenilir bir piyasa analizi sonrası alınmasında büyük fayda vardır. Genellikle bir varlığın fiyatı, çok fazla yükselip bir zirveye ulaştığında short yani kısa pozisyon açılması durumu olur. Fiyat, direnç seviyesini kırmayı başaramayıp direnç seviyesinden aşağı inmeye başladığında kısa pozisyon tercihinde bulunmak daha uygun olabilir.

Kripto para piyasası, gelişmesini sürdürdüğü için Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki hareketliliği değerlendirirken geniş düşünmek gerekir. Uzun veya kısa pozisyon alma tercihinde bulunmadan önce piyasaya etki eden faktörleri devamlı olarak çok yakından takip etmek sağlıklı olacaktır.

Aktardığımız bilgilerden anlaşılacak ortak vurgu, herhangi bir kripto yatırımı sırasında nasıl hamle yapılacağı, iyi bir analiz sonucunda daha sağlıklı ilerleyecek ve sonuç alma konusunda da daha yapıcı olacaktır.

Son yıllarda yaygınlığı gittikçe artan kripto dünyasına dahil olanların en çok düştükleri hata Kripto piyasasındaki long ve short pozisyon olurken diğer yandan araştırma yapmaksızın heyecana kapılma şeklinde hamlede bulunmaktır. Analizlerin dikkate alınmasında ve yatırım stratejisinin belirlenmesinde büyük fayda olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir