Bitcoin Ajandası

Kripto ROI Hesaplaması Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Kripto ROI Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kripto ROI Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Türkçe’de “Yatırım Getirisi” anlamına gelen ROI’nin açılımı Return of Investment olarak biliniyor. Gerçekleştirilen yatırımın yatırımcısına geri dönüşünü ifade eden ROI, yatırım ve ele geçen net kazanç arasındaki orandır.

ROI, Genellikle tüketicilere yaptıkları yatırımın ne kadar doğru olup olmadığı konusunda fikir veren bir araçtır. Yüksek oranda ROI yani Yatırım Getirisi, başlangıç maliyetiyle karşılaştırıldığında söz konusu yatırımla elde edilen kazancın yeterli düzeyde olduğu anlamı taşıyor.

Kripto para borsalarında gerçekleştirilen her bir yatırım, tüketiciler açısından yeni bir macera olarak değerlendirilir. Bu maceraların her biri önemli ölçüde risk taşıyabilir. Bu nedenle de tüketicilerin yatırım yapmadan önce iyi bir analiz yapması, hesaplamalarının doğru olması ve doğru notalara değindiklerin emin olması gerekiyor.

Tüketicilere kripto para yatırımları konusunda ışık tutan ROI, yapılabilecek her türlü yatırımın ne gibi bir getirisi olacağı, yerinde bir yatırım planı olup olmadığı gibi konularsa somut veriler sunabiliyor. Kripto ROI hesaplanması sayesinde her bir yatırımcı iç sesi ve öngörülerinin haricinde gerçek ve anlamlı verilerle hareket edebiliyor. Yatırımcılar bu veriler doğrultusunda, gerçekleştirecekleri yatırımın ne kadar doğru olduğunu, kendisine ne gibi bir geri dönüşü olacağını ve yatırımın sürdürülebilir olup olamayacağını öngörebiliyor.

Yatırımın sonucunda elde edilebilecek kazanç ya da zararı ortaya çıkaran bu hesaplama, son derece basit ve pratik bir işlemden ibarettir. Bu hesaplaması sayesinde güvence altına alabilmenin mümkün olduğu bir veri üzerinden yatırım hamlesi yapılabiliyor.

Yatırım Getirisi ROI Nasıl Hesaplanır?

Yatırım Getirisi ROI Nasıl Hesaplanır?
Yatırım Getirisi ROI Nasıl Hesaplanır?

Yatırımcıların sağlam hamlelerle doğru bir yatırım yapabilmesi için Yatırım Getirisi hesabı son derece önemlidir. Bu aşamada sorulan “Yatırım Getirisi nasıl hesaplanır?” sorusu da yatırımcıların sıklıkla merak ettiği bir konudur. 

Kripto ROI hesaplaması için kullanılan formül şu şekildedir:

 • ROI = (gelir-maliyetler) / maliyetler x %100

Yatırımcılar için formülü daha basit bir ifadeyle anlatmak gerekirse; bir tüketicinin 100 TL kadar yatırım yaptığını düşünelim. Bu yatırımın geri dönüşünün 150 TL olması durumunda, ROI oranı yani Yatırım Getirisi oranı yüzde 150 olarak hesaplanır. Öte yandan bu oranın yüzde 50 olması halinde 100 TL yatırıma 50 TL getiri sağlanır. Bu da yatırımdan yüzde 50 zarar edildiği anlamına gelir.

Hesaplamanın Faydaları

Kripto ROI hesaplaması yatırımcılara pek çok alanda fayda sağlayabiliyor. ROI hesaplamanın faydalarından bahsedecek olursak şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Yatırım Getirisi, tüketicinin gerçekleştireceği kripto para yatırımının ne denli başarılı bir performans sergileyeceğini ortaya koymak adına tercih edilen bir çeşit karlılık metriği olarak ifade edilir.
 • Yatırım Getirisi yüzdelik oranlarla belirtilir. Üstelik bir yatırımdan elde edilen net kar ya da zarar oranı, ilk maliyet ya da harcamasına bölünerek hesaplanır.
 • Yatırım Getirisi, diğer yatırımlarla aralarındaki benzer durumları kıyaslamak üzere kullanılır. Ayrıca farklı projelere ya da kripto para birimlerine yapılan yatırımları listelemek amacıyla da tercih edilebilir.
 • Kripto getiri hesaplamasının yatırımcının yatırımını elde tutma zamanını ya da yatırımın geçmişini hesaplamaya dahil etmez. Dolayısıyla başka dijital varlıklara yapılabilecek olan yatırımın fırsat maliyetlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kripto para yatırımcılarının ROI’nin kar oranı anlamına gelmediğini bilmesi gerekir.  Kar oranını belirleyebilmek için gelirden gideri çıkarmak yeterlidir. Örneğin; bir yatırımla ayda 5 bin TL’lik bir kazanç elde eden yatırımcının 3 bin TL kadar gideri olması durumunda kar miktarı 2 bin TL olacaktır. Sıradan bir dolar miktarı olmayan Yatırım Getirisi, oran ya da yüzdeliklerle ifade edilir ve her bir yatırımın yetkinliğini gözler önüne serer.  

Çok yönlü ve kolay olması sebebiyle yatırımcı ve finans şirketlerinin tercih ettiği bir ölçümdür. Esasında bu ölçüm, bir yatırım ne kadar kar sağladığının ilkel göstergesi olarak tercih edilebilir. Hesaplaması oldukça kolay olurken, geniş bir bakış açısıyla yorumlanması da güç değildir. Söz konusu bir yatırımın ROI’sinin net pozitif olması, yatırıma değer olduğu anlamına gelir. Fakat daha yüksek oranda getirisi olan yatırım fırsatları bulunuyorsa, bu hesaplamalar yatırımcının bu seçenekler arasından en iyisini tercih etmesine fayda sağlayacaktır.

Yatırım Getirisi (ROI) ve Zaman

Yatırım Getirisi (ROI) ve Zaman
Yatırım Getirisi (ROI) ve Zaman

Çoğunlukla finansal yatırımlarla ilişkilidir. Fakat tüketicilerin işlemekte olan zamanını da bir yatırım olarak değerlendirmesi önemlidir. Aylık 5 bin TL kazanç sağlayan bir yatırımcının bu parayı kazanabilmek için çalıştığı süre yaklaşık olarak haftalık 45, aylık 180 saattir. Yatırım Getirisini hesapladığımızda;

 • 5000 / 180 = 27,7 TL

Buna göre bir insan bu şartlar altında çalıştığı her saat için 27,7 TL kazanç sağlıyor. İnsanlar zamanının yatırım getirisi hakkında bilgi sahibi olduğunda, yatırımlarını kısa sürede daha çok kazanç sağlayabilecek şekilde yönlendirebilir.

Başarılı olarak değerlendirilen durum, tüketicinin yatırımına tanıdığı risk toleransı ve yatırımın kazanç sağlayabilmesi için ihtiyaç duyulan zaman gibi etkenlerle ilişkilidir. Tüm şartlar eşit olmasına rağmen risk almaktan korkan her bir yatırımcı, bu durumda daha düşük oranlardaki Yatırım Getirisini kabullenebilir. Başka bir benzer durumda ise geri ödemesi uzun vadeli olan yatırımların yatırımcının dikkatini çekebilmek adına daha yüksek oranlarda ROI gerektirebilir. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir