Bitcoin Ajandası

Japonya’da Kripto Şirketlerinin Üzerindeki Vergi Yükü Sorun Oldu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Japonya’da Kripto Şirketlerinin Üzerindeki Vergi Yükü Sorun Oldu!

Japonya’da Kripto Şirketlerinin Üzerindeki Vergi Yükü Sorun Oldu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Japonya’daki kripto şirketlerinin üzerindeki vergi yükü her geçen gün artıyor. Ayrıca ülkedeki sert vergi politikasını değişime uğratmak için şirketler tarafından büyük çabalar verilse de bu çağrılar ne yetkililer tarafından dikkate alınmadı.

Ülke 10 Aralık’ta token listelemelerini dahi vergiye olarak görmeye devam eden bir vergi planına onay vererek kripto şirketlerinin üzerindeki vergi yükünü artırdı. Buna göre, tokenları piyasaya süren şirketler, tokenların listelenmesinin ardından kendilerini satmasalar dahi vergi ödeyecekler.

Kripto Şirketlerinin Üzerindeki Vergi Yükü Sorunu

Kripto Şirketlerinin Üzerindeki Vergi Yükü Sorunu
Kripto Şirketlerinin Üzerindeki Vergi Yükü Sorunu

Bu senaryo içerisinde görülen tokenların da bir kısmını alım satım platformları içerisinde listeleyen ve geri kalanını hazinesinde tutan bir proje olarak görülüyor. Eğer piyasa değeri yükselirse elindekiler için vergi ödemek zorunda.

Diğer bir yandan ise eğer ekip bu vergileri ödeyecek durumda değillerse, daha fazla token satmak zorunda kalacaklar. Bu da hem tokenın fiyatını hem de projenin sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen bir gelişme olarak görülüyor.

Yaklaşık %35 Oranında Vergi Oranı

Bir vergi muhasebecisi görevi olan Kenji Yanagisawa ile konuşan CoinDesk’in elde ettiği verilere göre yaklaşık %35 oranında vergi oranı belirlenmiş durumda. Yanagisawa’ya göre, mevcut vergi rejimi en az bir yıl daha değişim görülmeyecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir