Bitcoin Ajandası

Kripto Turizmi Nedir? Kimler Tarafından Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Turizmi Nedir? Kimler Tarafından Kullanılır?

Kripto Turizmi Nedir? Kimler Tarafından Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
6 0

Kripto para birimlerinin önemli ölçüde benimsenmesi, dijital varlıkların çeşitli endüstri ve sektörlere giriş yapmasına yol açtı. Bu sebeple kripto varlıklar seyahat ve turizm sektöründe de son derece hızlı kabul edilmiştir. Kripto turizmi de bu alanda geliştirilen ve kripto işlemlerinde verimliliği artıran bir girişimdir.

Kripto Turizmi Nedir?

Kripto Turizmi Nedir?
Kripto Turizmi Nedir?

Kripto turizmi; kripto para yatırımcıları ve meraklılarını hitap eden bir seyahat modeline bağlı, alışılagelmişin dışında bir turizm türü olarak ifade edilir. Üstelik bu girişimde kripto para birimiyle alakalı olarak ders ya da sınıflara da yer verilir.

Kripto turizm, bazı turizm şirketlerinin kripto para birimleri ve blockchain meraklıları adına çeşitli seyahat programları düzenlemesiyle ortaya çıktı. Lüks gemi seyahatleri kripto yatırımcılarına muhteşem bir deneyim sunabiliyor.

Kripto meraklıları adına düzenlenen tur hizmeti olarak tanımlanan kripto turizm, çoğunlukla ücreti dijital para birimiyle ödenen seyahat turları içerir. Üstelik daha çok kripto zenginlerine ve ünlülerine hitap eden bu turlarda, sıradan yatırımcılar da sahip oldukları dijital varlıklarla turlara katılım sağlayabilme şansına sahiptir.

Kripto Turizmi Kimler Tarafından Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kripto turizmde hedeflenen kitle çoğunlukla kripto zenginleri ve ünlüleri olarak ifade edilen kişilerdir. Bunun dışında kripto para birimleriyle ilgilenen pek çok yatırımcı da yine kripto turlarına katılım sağlayabilir ya da tatilinin ücretini kripto para birimiyle ödeyebilir.

Geçmişte bazı kripto para birimlerinin tanıtımı gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda birkaç kez kripto seyahatlerinin düzenlendiği biliniyor. Bu gibi tur programları çoğunlukla endüstri liderleri, destekleyiciler tarafından düzenlenen konferansları, eğitimleri, sunumları ya da Pazar konuşmalarını içerebiliyor. Dolayısıyla kripto turizminin ICO’lar çeşitli etkinlikler düzenlemeye çalışan platformlar tarafından kullanıldığını söyleyebilmek mümkündür.

Bu alanda düzenlenen kripto turlarından birine örnek gösterecek olursak; 2017 yılında gerçekleştirilen Coinsbank blockchain gezisi bu örneklerden biridir. Son derece keyifli ve eğitici olan bu etkinliğe 19 ülkeden iyi bir yatırımcı kitlesi katılım sağlamıştı.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kripto turizmle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de avantaj ve dezavantajlarıdır. Soru işaretlerini giderebilmek adına bunlardan da kısaca bahsedebiliriz:

Avantajları

  • Her ne kadar katılım sayısı son derece az gibi görünse de gelişim ve benimsenme konusunda büyük bir potansiyele sahip olması,
  • Yerli ve yabancı turistlere tatil için kripto para cinsinden ödeme yapma imkânı sunması,
  • Kripto para trendleri ve yatırımlarıyla alakalı bilgi edinmeye imkân sağlaması kripto turizm avantajlarındandır.

Dezavantajları

  • Kripto turları, ICO ve katılımcılara katılımcılara az değerdeki teklifleri tanıtmak amacıyla tercih edilir.
  • Dijital para biriminin az kullanımı ve yatırım açısından daha az üretken olabildiğinden turistler açısından küçük bir pazar olarak değerlendirilmesi de bir dezavantajdır.

Kripto para turları, piyasalardaki benzer etkinliklerle bireyleri birbirleriyle etkileşime sokan ve bazı kripto tekliflerini teşvik eden bir platform oluşturmayı amaçlar. Bu gibi etkinlikler ağların kurulması konusunda son derece faydalı olurken, aynı zamanda yatırım fırsatları da sunar. Bu sebeple, katılımcıların bazı önemli yatırımlar hakkında karar verme ihtimalinin artması daha fazladır.

Kripto turizmi pek çok farklı ülkede yaygın hale gelmeye başlarken, bu durumda tatil için kripto para ödeme seçeneği sunuluyor. Üstelik yakın gelecekte bu girişimin büyük ölçüde kabul edileceği de düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir