Bitcoin Ajandası

O Ülke Kripto Vergi Düzenlemesi Kamuoyuna Sunuldu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. O Ülke Kripto Vergi Düzenlemesi Kamuoyuna Sunuldu!

O Ülke Kripto Vergi Düzenlemesi Kamuoyuna Sunuldu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Avustralya Hazinesi, ülkede dijital varlıkların kabul görmesinin ardından vergiden muaf tutulabilmek adına kripto vergi düzenlemesi için çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda düzenleme için halkın fikrini de alıyor.

Kripto para birimlerinin vergiden muaf tutulma isteği, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanmaya başlamasının bir sonucu olarak değerlendirilirken, diğer ülkelere de örnek oluyor. Avustralya, söz konusu bu yeni düzenleme vasıtasıyla kripto paraların vergilendirmesine yönelik olarak belirsizlikleri minimuma indirgemeyi hedefliyor. Bu durumda Avustralya’da kripto para kullanımının benimsenmesi de sağlanmış olacak.

Kripto Vergi Düzenlemesi Yatırımcılara Yarayacak

Kripto Vergi Düzenlemesi Yatırımcılara Yarayacak
Kripto Vergi Düzenlemesi Yatırımcılara Yarayacak

Avustralya Hazinesi müsteşarlarından Stephen Jones, hükümetinin dijital varlıkları vergi amacıyla yabancı bir para birimi olarak değerlendirilmesinin önüne geçebilmeyi amaçladığına dikkat çekti. Diğer yandan üzerinde çalışılan mevzuatın yatırım olarak değerlendirilen dijital varlıklar üzerinde sermaye kazancı vergilerinin tahsilatı açısından herhangi bir etkisinin olmayacağını da ekledi.  

Kamuoyuna, öneri için sunulan düzenlemeyle alakalı görüşlerin belirtilmesi için 6-30 Eylül tarihleri arasında mühlet verildi. Bu sayede Avustralya halkı, 25 gün içerisinde yasa tasarısıyla alakalı görüşlerini ilgili birime bildirmiş olacak.

Söz konusu kripto vergi düzenlemesinin hükümet tarafından onaylanması halinde Mal ve Hizmet Vergisi Yasasındaki kripto para birimi tanımı değiştirilecek. Ayrıca bu varlıklar yabancı para birimi olmaktan çıkarılacak. Avustralya’da ticareti gerçekleştirilen ya da tüketilen mallar, öğeler ve hizmetleri kapsayan geniş çaplı Mal ve Hizmet Vergisi Yasasında genel olarak değişiklikler yapılacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir