Bitcoin Ajandası

Kripto Vergilendirmesi O Ülkenin Gündeminde!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kripto Vergilendirmesi O Ülkenin Gündeminde!

Kripto Vergilendirmesi O Ülkenin Gündeminde!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
5 0

Avustralya hükümeti kripto paralarla alakalı yeni bir çalışma içerisinde olduğunu, kripto vergilendirmesinin ülkenin gündeminde yer aldığını duyurdu. Ülkenin vergi düzenleyici kurum tarafından konuyla alakalı olarak yapılan açıklamaya göre kripto para birimleri kilit odak noktalarından biri olarak değerlendiriliyor.

Bu Senenin Gündemi: Kripto Vergilendirmesi

Bu Senenin Gündemi: Kripto Vergilendirmesi
Bu Senenin Gündemi: Kripto Vergilendirmesi

Avustralya Vergi Dairesi (ATO) birtakım açıklamalarda bulunarak 2022 yılı için kripto para birimlerine odaklanılacağını ifade etti.

Daha önce de vatandaşların güvenli bir şekilde kripto para kullanabilmesini sağlamak adına yasa tasarısı üzerine çalışmalar yürüten Avustralya, şimdilerde kripto vergilendirmesiyle alakalı yeni bir çalışma yürütüyor. Bu çalışma ve vergi düzenlemesi kapsamında ülkenin vergi dairesi, Avustralya halkının vergi beyannamesinde sermaye kazancını ya da uğradığı zararı rapor halinde sunmasını bekliyor.

Sermaye kazancı ya da kaybı, bir yatırımcının sahip olduğu varlığı satın aldığı andaki değeriyle sattığı andaki değerinin arasındaki fark olarak ifade ediliyor. Avustralya Vergi Dairesi’ne göre dijital varlığın satışı, yatırımcının mal ya da hizmet elde edebilmek adına sahip olduğu varlıklarını kullandığında gerçekleşmiş olur.

Yanlış Rapor Yatırıma Neden Olabilir

Avustralya Vergi Dairesi Yetkilisi Tom Loh konuya ilişkin açıklamalarında pek çok vatandaşın kripto para birimleriyle meşgul olduğunun farkında olduklarını belirtti. Bu nedenle kripto para kullanıcılarının vergilerini zamanında ve doğru bir şekilde rapor etmesi gerektiğini dile getiren Loh, bu açıdan vergi sorumluluğunun ne denli önemli olduğunu anlamaları gerektiğine de dikkat çekti.

İlgili kurum ATO, Avustralyalıların kripto paraları hangi amaçla kullandığına bakmaksızın gerçekleştirilen işlemlerin kayıt altında tutulmasını istiyor. Bununla beraber kurum, yatırımcıların kasıtlı olarak sermaye kazancını eksik ya da yanlış raporlaması durumunda vergi cezasına çarptırılabileceğini de açıklamalarına ekledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir