Bitcoin Ajandası

Kripto Yatırım Ürünleri: Kitlesel Kabulün Anahtarı?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Kripto Yatırım Ürünleri: Kitlesel Kabulün Anahtarı?

Kripto Yatırım Ürünleri: Kitlesel Kabulün Anahtarı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1675 0

Ayrıca El Salvador’un Bitcoin’in yasal olmasını sağlaması da kripto para borsasında önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçti. Kripto yatırım ürünleri bu gibi gelişmelerin ardından çok daha dikkat çekici bir hal almayı başardı.

Bitcoin gibi kripto yatırım ürünleri ile alakalı olumsuz gelişmeler de kayıtlara geçti. Piyasalarda en çok hissedilen ve hayal kırıklığına neden olan olaysa SEC tarafından ABD’deki ETF uygulamalarını sık sık azaltmasıydı. SEC, piyasalarda büyük bir hüsrana neden olmasına rağmen Fidelity, Valkyrie, Krytoin gibi Spot Bitcoin Yatırım Fonu oluşturmayı isteyen prestijli şirketler için yargıç, jüri ve cellat profili oluşturdu. Üstelik VanEck ve WisdomTree de uzun zamandır merak edilen Greyscale Bitcoin ETF üzerine verecekleri kararı sonraya bıraktılar.

Kripto Yatırım Ürünleri Nedir ve Neden Kullanılır?

Kripto Yatırım Ürünleri Nedir ve Neden Kullanılır?
Kripto Yatırım Ürünleri Nedir ve Neden Kullanılır?

Kripto borsasına yeni giriş yapan ya da yapmak isteyen birçok tüketici Kripto yatırım ürünlerinin neler olduğunu merak ediyor. Dolayısıyla pek çok kez soru işareti olarak karşımıza çıkan bu konuyu sizin için elimizden geldiğince açıklığa kavuşturmaya çalışacağız.

Yatırım ürünleri uzun zamandır piyasada bulunan ve finansın geleneği olarak kullanılan ürünlerdir.

Yatırım ürünleriyle alakalı temel kullanım durumu ve arzı tüketicilerin;

 • Nakdini çalıştırma,
 • Şirket,
 • Emtia,
 • Endüstri ve bunun gibi çeşitli araçlara yatırarak geri dönüşüm sağlayabilme isteğinden oluşuyor.

Bu durum neticesinde pek çok insan yatırım yaptığı parasından pozitif dönüşümler sağlayabiliyor.

Yatırımcılar tarafından analistlere duyulan güven; araştırmaları, analizleri ve uygun bulunan projeleri yatırımlara kullanabilme imkanı sayesinde çeşitli yatırım ürünlerinin popülaritesini daha çok artırmıştır.

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen kripto yatırım ürünleri yine bu araçlar arasında yerini almayı başardı.

Hangi Kripto Yatırım Ürünleri Mevcut?

Günümüz piyasalarında pek çok farklı yatırım ürünü bulabilmek mümkündür. Bunlardan biri kripto yatırım ürünleri olurken, tüketiciler çoğu zaman kendisine uygun bir kripto ürünü bulabilmek için detaylı araştırma içerisine girebiliyor. Dolayısıyla bu durum bir merak konusu haline gelebiliyor.

Diğer yatırım ürünlerinde olduğu gibi kripto yatırımlarında bazı araçlar bazı özel tüketiciler için ideal bir yatırım aracı olarak değerlendirilebiliyor. Piyasalar genellikle bazı yatırımcılar için “Özel Kulüp” haline dönüştüğü için bu durumda halka kapalı olan araçlar için özel kurumsal erişim izni sunulabiliyor.

Bu özel kripto yatırım araçları, bazen birbirleriyle benzeşebiliyor. Bu araçlar bazen de perakende yatırımcılara özel olarak hazırlanıyor.

Yatırımcılar Neden Kripto Yatırım Ürünlerini Seçer?

Kitlesel kabulün anahtarı olarak değerlendirilen kripto yatırım ürünleri, son yıllarda ön plana çıkan dijital ürünlerdir. Yatırımcıların kripto yatırım ürünlerini tercih etmesinde pek çok farklı neden bulunurken, bunlardan bazıları şunlardır:

Çeşitlendirme

Fonların bazıları, endeks fonları ya da daha önce bahsi geçen ETF’ler gibi çeşitlendirilen riskler sunabiliyor. Tüketiciler genellikle yatırımını tek bir araç üzerine değil, çeşitlendirilmiş risk sunan araçlar üzerine gerçekleştirebiliyor.

Özellikleri

Bazı sonlar Vadeli İşlem Sözleşmeleriyle karşı karşıya kalma, riskten korunma ya da kaldıraç gibi çeşitli alternatifler sunarak yatırımı elde tutmaktan fazlasını sağlayabiliyor. Yatırımcıların her biri kripto varlık konusunda ısrarcı olmadığından bu alternatiflerin bazılarının dalgalanması durumunda kripto piyasasında düşüş meydana gelebiliyor.

Bazılarının Aktif Olarak Yönetilebilmesi

Kripto yatırım ürünleri konusunda çoğu yatırımcı kolay olan ve müdahale gerekmeyen araçları tercih edebiliyor. Fakat bazı ürünler;

 • Yeniden dengelenme,
 • Tahsis edilebilme,
 • Takip edilebilme,
 • Gerektiğinde maruz kalma gibi çeşitli durumlar gerektirdiğinden, daha basit yatırım ürünü arayanlar için fazla meşakkatli olabiliyor.

Düzenleme, Güvenlik, Sigorta

Profesyonel olarak hizmet veren yatırım şirketleri yasal ve düzenleyici niteliklere sahiptir. Kitlesel kabul anahtarı olan kripto yatırım araçlarına yönelik olarak yasal ve düzenleyici olmanın önüne geçen durumlar söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda perakende yatırımcılarla yatırım şirketleri açısından maruziyet sağlayamayabilir.

İşlerin kötüye gitmesi durumunda yatırımcıların çoğu güvenlik ve sigorta gibi önlemlerle kendisini koruma altına almayı arzuluyor. 

Daha Az Risk Taşıyabilmesi

Yatırım ürünlerinin tercihi her zaman için daha az risk teşkil ediyor. Yatırımcılar genellikle kripto varlığını kendi elinde tutmak yerine daha güvenli bir ortama emanet edilmesini tercih ediyor. Özellikle de kayıp ya da şifresiz anahtar gibi risklere karşı yatırımını korumak isteyenler için en ideal yatırım şekli kitlesel kabul anahtarı olarak görülüyor.

Kripto Yatırım Ürünlerinin Eksileri

Kripto Yatırım Ürünlerinin Eksileri
Kripto Yatırım Ürünlerinin Eksileri

Kripto yatırım ürünlerinin yatırımcı açısından artıları olduğu kadar eksileri de mevcuttur. Bu eksilerden bahsetmek gerekirse;

 • Yatırımcının dayanak varlığına sahip olmayışı,
 • Üçüncü taraf riskine karşı açık oluşu,
 • Bir takım ücretlerin mevcut oluşu,
 • Likiditenin eksik oluşu,
 • Yatırımcının 100x altcoini her zaman için bulamayacak oluşu kripto yatırım ürünlerinin eksileri olarak değerlendirilebiliyor.

Kripto yatırım ürünlerini tercih eden yatırımcılar nasıl bankadaki paralarına tam anlamıyla sahip olamıyorsa, bazı durumlarda da hükümet ya da banka tarafından yatırım aracına erişim engeli uygulaması yapılabilir.

Yatırımcılar merkezi fonlara sahip olmadığından pek çok farklı riski açık bir konumdadır. Bunların dışında profesyonel şirketler tarafından yürütülen bu ürün ya da fonun yürütülmesinde belirli ücretlere ihtiyaç duyulabilir. Bu durum yatırımcılar için masraflı olabilirken, hodling ve kendini saklama gibi işlemler için ücret talep edilmez.

Bu gibi durumlar kripto yatırım ürünlerinin negatif yönleri olarak değerlendirilebiliyor. Dolayısıyla yatırımcıların bu gibi ürünleri tercih ederken artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurarak bir değerlendirmede bulunması önerebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir