Bitcoin Ajandası

Kriptoda Regülasyon Şoku: SEC Başkanı Daha Çok Regülasyon Talebinde Bulundu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kriptoda Regülasyon Şoku: SEC Başkanı Daha Çok Regülasyon Talebinde Bulundu!

Kriptoda Regülasyon Şoku: SEC Başkanı Daha Çok Regülasyon Talebinde Bulundu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

SEC Başkanı olarak göreve başlamadan önce kripto para sektöründe büyük bir umut vadettiği düşünülen ancak göreve başladıktan sonra düş kırıklıklarına neden olan Gary Gensler yeniden regülasyon konusunu gündeme getirdi. Pensilvanya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Gensler, bu kez stablecoin ve merkezi kripto para borsalarını hedef aldı.  

Merkezi Borsalar ve Stablecoinlere Regülasyon Gerekli

Merkezi Borsalar ve Stablecoinlere Regülasyon Gerekli
Merkezi Borsalar ve Stablecoinlere Regülasyon Gerekli

Merkezi kripto para borsalarından 2021 yılında yaklaşık 14 milyar dolar değerinde dijital varlığın çalındığına dikkat çeken SEC Başkanı, bu alanda ekibinden daha fazla regülasyon yapılması talebinde bulundu. Böylelikle kripto yatırımcılarının varlıklarını koruma altına alabileceklerini, ayrıca varlık saklamanın borsadan ayrı tulup tutulamayacağı konusunda araştırma yapılması talebinde bulunduğunu da ekledi.

Açıklamalarında ülkede uzun zamandır tartışma konusu olan stablecoinlere de değinen Gensler, bu konuda ciddi problemlerin ve soru işaretlerinin olduğunu belirtti. Piyasanın en büyük iki stablecoini olan USDT ve USDC konusunda ağırlıklı olarak perakende yatırımcıların nakit paraya çevirme şansının olmadığını dile getirdi. Regülelasyonlar sayesinde düzene sokulabilecek ciddi çıkar çatışmalarının ve piyasa bütünlüğü açısından cevabı olmayan soruların varlığından bahsetti.

Son olarak ABD Başkanı Joe Biden’ın imzaladığı kripto para kararnamesi konusunda da yorum yapan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, yasalara aykırı ve soğuk bir aktivite olduğuna dikkat çekmişti. Pek çok sektör oyuncusu konuya ilişkin pozitif görüşlerinden bahsederken, Gensler’in bu yorumu dikkat çekmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir