Küba Bitcoin’i Tanıyacak Mı?

Küba Bitcoin’i Tanıyacak Mı?

Haberler
Ağustos 27, 2021 tarafından Esra Yılmaz
91
Küba hükümetinin ödemeler için kripto para birimlerini tanıyacağı ve ilgili bir düzenleme yapacağı iddiası gündemde büyük etkiye neden oldu. Küba Bitcoin’i tanıyacak mı, sorusu da aynı zamanda sorulmaya başlandı.
Küba Bitcoin’i Tanıyacak Mı?

En son El Salvador’un Bitcoin‘i yasal olarak kabul etmesinden sonra benzer harekete geçmek isteyen ülkelerin sayısı artmaya devam ediyor. Küba Merkez Bankası’nın ülkenin dijital varlıkları yasal olarak kullanmasını sağlayan kurallar uygulamak istediği haberi de Küba Bitcoin’i tanıyacak iddialarına neden oldu.

CryptoPotato, mayıs ayında Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz Canel’in ülkedeki diğer yetkililer ile beraber salgından sonra oluşan finansal boşluğu atlatabilmek için kripto para birimlerinin kabul edilmesi üzerine çalıştıklarını belirtti. Küba Bitcoin’i tanıyacak mı, sorusu da bu haber sonrası sorulmaya başlandı.

Küba Bitcoin’i Tanıyacak Mı?

Küba Bitcoin’i Tanıyacak Mı?
Küba Bitcoin’i Tanıyacak Mı?

Bugün itibari ile Bloomberg, Küba Resmi Gazetesi’nin, Küba’nın dijital varlık alanı ile ilgili çalıştığını bildirdiğini duyurdu. Aynı haber içinde Küba hükümetinin Merkez Bankası ile beraber ödemelerde kripto paraları tanımak istediği de yer alıyor.

Eğer adım atılırsa Küba Merkez Bankası, kripto para hizmetleri sağlayıcılarına lisans verilme şeklini belirlemek durumunda kalacak.

Küba’daki Ekonomik Durum

Küba’nın ekonomisi uzun yıllardır kötü bir seyir gösteriyordu. ABD’nin eski Başkanı Trump’ın yeni yaptırımları devreye girdiğinde Küba ciddi bir darbe daha gördü. Yeni oluşacak durum sonrası Bitcoin ve başka kripto para birimlerinin merkeziyetsiz yapısı Küba için ideal bir alternatif olabilir. Küba Devleti, dijital varlık operasyonlarının yeterli düzeyde kontrol edilebilirliğini sağlayarak bunu ülkeye olumlu yansıtmak amacında.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle