Bitcoin Ajandası

Kusama Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Kusama Nedir?

Kusama Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Kusama nedir sorusuna cevap verirken geniş açıklama girişimizi şu şekilde yapabiliriz: Polkadot, birçok tokenı sadece bir ağa bağlamayı sağlayan yeni nesil blockchain protokolü olarak bilinir. Kusama Coin ise bu protokolün erken ve filtreden geçmemiş sürümüdür.

Konusu içinde geliştiricilere de değinmek faydalı olacak. Geliştiricilere ağ üzerinde paralel zincir kurma ve dağıtım olanağı sunarak Polkadot’taki stake, doğrulama, adaylık ve yönetişim gibi faaliyetlerin gerçek ortamda denetlenmesi amacını güder. ETH kurucu ortaklarından ve Polkadot kurucusu olarak bilinen Gavin Wood tarafından 2019 yılında kurulmuştur. Kusama ile ilgili merak edilenleri yazımızda inceleyelim…

Kusama Nedir? Diğerlerinden Farkı Ne?

Kusama Nedir? Diğerlerinden Farkı Ne?
Kusama Nedir? Diğerlerinden Farkı Ne?

Kripto piyasasında büyük ses getiren Polkadot’un asıl öğelerinden biri olaN Kusama, Polkadot’a entegre edilmek istenen özelliklerin ilk aşamada test edildiği ölçeklenebilir özelliği bulunan zincir ağ olarak öne çıkar.

Polkadot gibi merkeziyeti olmayan bir yapı durumundadır. Burada oluşacak gelişmelerin, topluluk eğilimine göre şekillenmesi söz konusudur. Ağ içinde bir yenilik ve geliştirme yapmaya çalışan ekipler için uygun bir çalışma sahası bulunur. Resmi tokenı olan Kusama Coin, yatırım yapmak isteyenlere güven altyapısını oluşturur. Bu hem kripto paranın geleceği için hem de yatırımcıların hedefleri için önemlidir.

KSM Coin Geleceği Nasıl?

Geliştirilmeye açık bir platform özelliği ile öne çıkan Kusama’nın merkezi yapıda bir durdurma anahtarı yoktur. Ağ içinde meydana gelecek bütün değişimler zincirin içindeki yönetim sistemi ile yapılır. Kusama Coin bulunduranların yönetimindedir.

Projesi içinde bulunan ilgi çekici özellikleri ile en değerli platformlar arasına giren ve geleceği çoğu analistin görüşüne göre çok olumlu seyretmektedir. Geride bıraktığımız son dönem içinde yüksek seviyelere erişen Kusama’nın ileriki aşamada da yatırım yapanlara kazanç sağlayacağı düşünülüyor. Bu tespit yine de bir yatırım tavsiyesi olarak değil, ortalama bir görüş olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bir kripto yatırımında çok ince düşünerek yola çıkmak yerinde olacaktır.

Farklı özellikleri tecrübe etme olanağı sunan ve parachain uygulamalarına destek veren Kusama’nın, büyümesinin hızla süreceği ihtimali öne sürülüyor. Yine analistlerin yorumuna göre, beraber Kusama Coin değerinde de bir artışın oluşması bekleniyor.

Polkadot ağı ile paralel çalışma göstermesi, ağında bulunan bazı projeleri Polkadot’a transfer etmeyi sağlar. Bu durum da kullanıcılarına güven verir. Kullanıcısına yetki sunması, Polkadot altyapısını kullanması ve geliştirmelere faydalı olan bir ağ özelliği ile bilinen yatırımcının gelecekteki durumunu merak ettiği kripto varlıklardan birisi olarak öne çıkar.

Kusama Coin Projesi ve Amacı

Kusama Coin Projesi ve Amacı
Kusama Coin Projesi ve Amacı

Polkadot ağı ile hemen hemen aynı özellikleri taşır. Bunun ile birlikte Polkadot’a göre çok daha hızlı bir durumdadır. Ekiplerin geliştirme yapması için bir çalışma ortamına sahip olan ve ağ geliştirme için denemelerin de yapıldığı bir özellik taşır.

Kusama Coin’in amacını tanımlarken geliştiricilere, keşfedilmemiş özellikleri tecrübe edebilmelerini sağlayan bir ortam sunmak olarak ifade edebiliriz. Aağı üzerinde kullanıcılar kendilerine ait blokzincir meydana getirme, ürün tasarımı yapma ve hızlılık gibi olanaklara sahip bulunur. Bu durumu ile daha çabuk büyüme ve gelişme göstermeyi hedefler.

Ağ üzerindeki katılım ücretleri ekonomik seviyededir. Teknolojik olarak ileri seviyede bulunan geliştiricileri olan KSM Coin altyapısı, ağ gelişiminde oylama imkanı sunarak katılımcılara kontrol yetkisi verir. Bu tür özellikleri ile kullanıcılara ağ hakkında yetki olanağı sunar. Katılımcılara Polkadot ağı özelliklerinden ve geliştirici topluluğu imkanlarından yararlanmaya fırsat tanır. Ağ üzerinde geliştirilen uygulamaların Polkadot’a aktarılması imkanı da söz konusudur.

Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

Kullanıcılarına sunduğu şu imkanlar ile öne çıkar:

  • Meclis üyesi sıfatı ile kampanya yapma, çalışma zamanı ile ilgili sunulan tekliflere oy kullanma,
  • Doğrulayıcı kurulumu geliştirilmesi yetkisi,
  • Parachain meydana getirme,
  • Siber gizli topluluk içine katılım hakkı.

Sunduğu bu özellikler ile diğer kripto varlıklar arasında kendini belli eder. Yatırımcılar ise bu özellikleri değerlendirerek adım atmak isteğindedir.

Hedef Beklentisi

Büyüme ve gelişimini hızla sürdüren kullanıcıları ve tecrübeli kadrosu ile kripto para piyasası içinde güvenli bir atılım içinde bulunur. Analistlerin görüşüne göre kısa süre içinde fiyat olarak %300 artacağı düşünülmektedir. 2025’e kadar ise bundan daha yüksek oranları zorlaması ihtimali söz konusudur.

Kripto piyasasına yeni adım atan ve Kusama Coin’i araştıranların dikkatle hareket etmesi ve takip ettiği analizleri değerlendirerek yola çıkması faydalı olacaktır. Kripto piyasasındaki fiyat değerleri, daha çok Bitcoin’deki hareketliliğe bağlı seyretmektedir. Bitcoin’de meydana gelen fiyat hareketlerinin diğer coinleri de etkileyeceği açıktır.

Kusama (KSM Coin) Nasıl Alınır?

Satın alım işlemleri için kripto para borsa platformları takip edilebilir. Ancak bu konuda iyi bir araştırma yapılarak harekete geçmekte fayda vardır. Çünkü kripto sektörü iyi düşünülerek adım atılması gereken bir alan olarak öne çıkar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir