Bitcoin Ajandası

Lider Kripto Paralarda Bitcoin Anonim mi?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Lider Kripto Paralarda Bitcoin Anonim mi?

Lider Kripto Paralarda Bitcoin Anonim mi?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Lider kripto paralarda Bitcoin’de herhangi bir işlem üzerinde kullanılan adreslerden hangisi olursa olsun işlemlerin hepsi dışarıdan görülebilir. Bilgisayarın olmadığı bu adreslerde hatırlanma zor olduğundan ve herhangi bir kişisel bilgi içermeyen Bitcoin, anonim bir para birimidir.

Ancak göründüğü kadar basit olmayan bu işlem üzerinde adresler herhangi bir yerde paylaşılırsa bu adreslerde gerçek kimlikler eşleştirilebilir. Ayrıca adresler üzerinde herhangi bir yer üzerinde paylaşım olmazsa bile aynı adres üzerinden birçok işlem üzerinde kullanma sonucu temel becerilere sahip analist üzerinden işlem süreleri lider kripto paralarda Bitcoin de dahil olur ve işlemlerde yerler ve düzenlerle adres kimlikleri bağlanmasında sağlanabilen bir işlemdir.

Bu yöntemle lider kripto paralar konusunda Mt. Gox ve Bitcoinica gibi şirketlerde yaşanılan hırsızlık vakalarında araştırma yapılmak için kullanılmıştır. Bu durumda potansiyel olarak kullanım sağlanan işlemlerde amaç daha üst seviyelerde çıkarım için her işlemde yeni adresler üzerinden kullanılmaya da özen gösterilmelidir.

Tüm bu süreçlerde lider kripto paralarda Bitcoin işlemleri tamamen anonimlerde değil de bir nebze de takma isimle yapılan işlemlerin olduğu düşünülebilir. Bu durum daha az akılda kalan bir e-mail adresi olarak düşünülebilir ve adres üzerinden isim gerçek isim olmasa dahi bu konuda uzmanlaşmış biri tarafından ip uçları toplanılarak adres arkasında gerçek kişi bulunabilir.

Lider Kripto Para Konusunda Bitcoin ve Blockchain Bağlantısı

Lider Kripto Para Konusunda Bitcoin ve Blockchain Bağlantısı
Lider Kripto Para Konusunda Bitcoin ve Blockchain Bağlantısı

Blockchain ve Bitcoin’i güvenli olarak görülebilir ve bu kısımda Blockchain’de ve Bitcoin’de herhangi bir merkez olmamaktadır. Blockchain üzerinden oluşum sağlanan cüzdanlar, Bitcoin’e yapılan yatırımlar hiçbir alandan hiçbir insan tarafından görüntülenme sağlanamaz. Ancak bu durum lider kripto paralarda Bitcoin cüzdanlarında herhangi bir yerde isim paylaşılırsa durum değişir.

Eğer cüzdanlarda kimlik kendi isimlerinde olsa dahi bir yerlerde paylaşım sağlandığında deşifre gerçekleşir ve bu durum işlemler arasında çok kolaydır. Temel beceriler üzerinde yeteneklere sahip olan analist sizlerin kim olduğunu kolayca belirler ve bir yerde de cüzdanlarda kimlik paylaşımları anlaşılabilir. Fakat burada bilinmesi gereken Bitcoin alt yapısında çözüm sağlamak ya da Blockchain alt yapısında çözüm sağlamak hemen hemen imkansızdır.

Bu yüzden yatırımlar takip altında olduğunda yapılacak çok güç bir işleme dönüşür. Ultra üst derecelerde olan işlemlerde güvenlik uygulanması istenirse her işlem için Blockchain’den yeni cüzdan kimlikleri oluşturulur. Bitcoin kullanımında yönetim sağlamak ve bir yerlerde de aktarım sağlamak için takma ad üzerinde yapılır. Bu durumda da mail adreslerinde Bitcoin’e benzetilebilir.

Bitcoin’ler Kaybolur Mu? Kaybolursa Ne Yapılmalı?

Bitcoin’ler Kaybolur Mu? Kaybolursa Ne Yapılmalı?
Bitcoin’ler Kaybolur Mu? Kaybolursa Ne Yapılmalı?

Bazı durumlarda ne yazık ki Bitcoin’e yapılan yatırımlar üzerine örnek verilecek olursa bir lider kripto paralardan olan Bitcoin Core tarzında bir cüzdan kimlik üzerinde sahip olunan durumlarda cüzdan anahtarlarında kaybolması durumlarında cüzdan kimliklerinin de silinmesi halinde cüzdanlarda geri getirme ve cüzdanları kullanabilmenin kesinlikle geri dönüşleri yoktur. Bu sebeplerden dolayı cüzdanlarda en iyi ve en doğru olan şey saklama uygulamalarıdır. Böylece Mycelium şeklinde modern bir cüzdan sahip olunursa para depolamalar işlemlerin sürecinde her biri için yedekleme programları uygular.

Bu durumda lider kripto paralarda da cüzdanlarda erişim kolaylaşır ve çok kolay cüzdan kimlikleri yönetim altına alınır. Burada öneriler ise tercih boyutunda Mycelium tarzı cüzdanlarda yönelme sağlanmalıdır. Bu cüzdanlara göre söylenilen ve oldukça işlevsel olan ve güven sağlayan ayrıca yedek anahtarlarda da hizmet sunan gelişmiş cüzdanlar, cüzdan kimlik sistemine sahiptir. Yine de Bitcoin Core tarzında oluşan cüzdanlarda tercih sağlanabilir ve Bitcoin işlemlerinde uygulama yapılmazsa da Bitcoin yeni başlayan bir kullanıcı olursanız tam anlamında da kavram yapılmadan Mycelium’a yönelme istenmektedir.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in Yaratıcısı Değil

Lider kripto para üzerinden kurucular üzerine internet ağı üzerinden arama motorlarında olan görsel bölümlerinde araştırma yapılmaktadır. Yazılan Satoshi Nakamoto lider kripto para birimlerinden Bitcoin’in yaratıcı araştırıldığında yaratıcısı olarak çıksa da resmi adı Satoshi Nakamoto olmasına rağmen aranılan kişi tam olarak Satoshi Nakamoto değildir.

Fotoğraflara ulaşıldığında Dorian Prentice Satoshi Nakamoto’nun, isimlerden dolayı benzerlik gösterir ve Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen ve Satoshi Nakamoto rumuzu ile bir bağlantısı var gibi gözüken kişi aslında doğru değildir. 14 Mart 2014’te Newsweek’te yayınlanan bir haberde Dorain Nakamoto’nun, Bitcoin’in yaratıcısı olduğu hakkında iddialar olsa da kendisi bu iddiayı kabul etmemiştir. Bitcoin ile herhangi bir bağının olmadığını da kendisi yine açıklamıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir