Bitcoin Ajandası

Lido DAO Nedir? LDO Coin Ne İşe Yarar? Proje Hakkında Merak Edilenler
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Lido DAO Nedir? LDO Coin Ne İşe Yarar? Proje Hakkında Merak Edilenler

Lido DAO Nedir? LDO Coin Ne İşe Yarar? Proje Hakkında Merak Edilenler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

2020 yılında hayata geçirilen Lido DAO projesi ve yerel tokeni LDO Coin, son zamanların en popüler kripto varlıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle de birçok yatırımcı açısından merak konusu haline gelebiliyor.

Lido DAO Ethereum, Solana ve Terra için likidite hizmeti sunan bir proje olarak biliniyor. Bu proje sayesinde kripto piyasalarında likidite iyileştirmesi sağlanabiliyor. Ayrıca Lido teklifleri, yerel tokeni kullanarak oy hakları sunan merkeziyetsiz özerk bir kuruluş (DAO) olan Lido DAO tarafından yönetiliyor.  

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda Lido DAO ve LDO Coin hakkında tüm detaylar merak edilenlere değineceğiz.

LDO Coin Nedir? Ne işe Yarar?

LDO Coin Nedir? Ne işe Yarar?
LDO Coin Nedir? Ne işe Yarar?

Lido DAO Ethereum, Solana ve Terra blockchain için gözetimi olmayan bir staking çözümü olarak tanımlanabilir. LDO Coin’se bu protokolde kullanılan yerel tokendir.

Daha spesifik bir tanımlama gerekirse bu protokol, bireysel ve kurumsal yatırımcılar için pek çok farklı ödül teşvikleri sunan ve bunun karşılığında PoS tabanlı blockchain ağlarında stake edilecek kripto paraları bir araya getirmek için geliştirilen bir protokoldür. Merkezi olmayan bir otonom organizasyon olan Lido, kullanıcıların kripto paraları stake etmeden, minimum eşiği aşmadan ya da staking altyapısının kendisini sürmeden kilitleme imkânı sunabilir. Üstelik staking ödülleri dışında çeşitli ödüller de sunabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse LDO Coin ve Lido DAO protokolü stake protokolünün sorunsuz olarak çalışmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan bir projedir. Yerel token olan LDO topluluk üyelerinin yönetimde söz hakkına sahip olmasını sağlar.

Lido DAO Projesi Nasıl Çalışır?

İlk olarak 2020 Aralık döneminde piyasaya sürülen Lido DAO projesi, o tarihten bu yana Ethereum için staking faaliyetleri yürütüyor. Diğer yandan çeşitli blok zincirlerinde de stakşng’i destekleyemeye başlayan bu protokol, özellikle de 2021 Mart döneminden itibaren Terra’da, Eylül 2021 döneminden itibaren de Solana’da faaliyet göstermeye başlamasıyla dikkatleri üzerine toplamış durumda.

Diğer staking sağlayıcılarının aksine Lido DAO’nun stake ödülleri kripto paranın likiditesini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu durumu bir örnekle izah etmek gerekirse; topluluk üyeleri ETH stake ettiğinde yine stake edilmiş ETH alabilir. Bu durum Terra ve Solana blok zincirlerinde de geçerlidir. Paydaşlarsa Yearn, Maker ve Curve gibi farklı DeFi platformlarında Lido ekosisteminde bu türden varlıklar kullanabilir.

Lido DAO Projesinin Ethereum’a Katkıları Nelerdir?

Lido DAO kullanımının sağladığı faydalar son derece açık olsa da protokolün üstesinden gelebilmek adına tasarlandığı engeller de dikkatlerden kaçmıyor. Söz konusu bu engeller Lido sayesinde aşılabiliyor.

 • Beacon Chain: Aşama 0 olarak da ifade edilen Beacon Chain, 2021 Aralık döneminde piyasaya sürülmüş ve PoS ile Ethereum’u tanıştırmıştı. Bu zincir 2022 Ocak döneminde Ethereum ekosistemine kazandırılmadı. Bu durumda Ethereum bir sonraki aşamaya kadar PoW kullanacak.
 • Birleştirme: Aşama 1 olarak ifade edilebilen birleştirme, Beacon Chain Ethereum’a entegre edildiğinde ortaya çıkacak. Birleştirme meydana geldiğinde kullanıcıların yeni bloklar inşa edebilmesini sağlayacak doğrulayıcı düğümleri etkinleştirebilmesi için Ethereum kilitlemesi gerekecek. Planlanana göre bu aşama yıl içerisinde tamamlanacak.
 • Parça zincirleri: Aşama 2 olarak tanımlanan parça zincirleri, birleştirmenin ardından işlemleri ana zincirden taşıyarak ETH işlemlerini ve veri depolama sınırını artıracaktır. Başka bir şekilde izah etmek gerekirse; parça zincirler, ana zincirin üst düzey güvenliğinden faydalanırken işlem ücretlerini minimuma indiren Katman-2 çözümlerini kullanır. Bu aşamanınsa önümüzdeki yıl hayata geçirilmesi planlanıyor.

LDO Coin Yorumları ve Geleceği

Bütün staking çözümleri açısından Lido DAO, yerel tokeni olan LDO Coin üzerinden yönetişim haklarını sunar. Böylelikle LDO Coin sahibi olan her bir topluluk üyesi yönetimde söz hakkına sahip olurken, kullanıcıların sahip olduğu haklar, sahip oldukları varlıklarla orantılıdır.

Diğer yandan Lido diğer protokollerden farklı bir yapıya sahiptir. Protokolün oylama mekanizması platformdaki diğer platformlar etkilenmeden ayarlanabilir. Böylelikle platformda diğer işlevlerde herhangi bir değişiklik olmadan yönetişim yapısı değiştirilebilir.

LDO Coin Fiyatı ve Arzı

Yazım esnasında (29 Temmuz) LDO Coin fiyatı 2.12 dolar seviyesinde seyrediyor. Son zamanlarda gösterdiği yükseliş seyriyle dikkat çeken LDO, birçok yatırımcının ilgisini çekmiş durumda.

Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren LDO’nun gördüğü en yüksek seviye, yaklaşık 8 ay öncesinde ulaştığı 18.62 dolar seviyesidir. En düşük seviyeyse geçtiğimiz ay gördüğü 0.402 dolar seviyesidir.

LDO Coin’in maksimum ve toplam arzı 1,000,000,000 LDO’dur. Dolaşımdaki arzıysa 312,951,153.96 LDO olarak kayıtlara geçmiştir.

LDO Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Lido Coin ile alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de nereden ve nasıl alınacağıdır. Bu durum birçok yatırımcı açısından soru işaretidir.

LDO Coin satın almak isteyenlerin bu varlığı listeleyen borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması gerekir. LDO’nun işlem gördüğü borsalardan bazıları şunlardır:

 • Binance
 • Gemini
 • Kraken
 • Gate.io
 • UniSwap
 • SushiSwap
 • ByBit
 • LBank
 • Crypto.com Exchange
 • CoinEx

Söz konusu olan bu borsalar sektörün en popüler ve güvenilir borsaları arasında yer alır. Dolayısıyla bu borsalardan birinde hesap oluşturan yatırımcılar kimlik doğrulamasının ardından LDO Coin satın alabilme şansına sahiptir.

Bu tokene sahip olan topluluk üyeleri protokol yönetiminde söz hakkına sahip olabilir. Üstelik Ethereum, Terra ve Solana blok zincirinde gerçekleştirdiği staking işlemleri için de çeşitli ödüllerden faydalanabilme şansına sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir